Obrazom: Ľudia z PSA pochodovali Trnavou, chcú vyššie platy

Zamestnanci automobilky v Trnave demonštrovali silu, chcú vyššie platy
Pochod Trnavou na podporu zamestnancov automobilky PSA Peugeot Citroën a ich požiadaviek organizovala odborová organizácia automobilky. Ide o demonštráciu sily zamestnancov pred zamestnávateľom a verejnosťou. Automobilka je v štrajkovej pohotovosti a odbory hrozia ostrým štrajkom. Trnava, 19. jún 2015. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA 19. júna (WEBNOVINY) – Zvýšenia platov sa v piatok hlučným pochodom Trnavou dožadovali zamestnanci trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën.

Na pochode sa zúčastnilo približne 400 zamestnancov jednej zmeny. Vedenie odborov netajilo, že ide o demonštráciu sily a posledné varovanie pre vedenie automobilky pred vyhlásením ostrého štrajku. Ak sa v pondelok vedenie odborov s vedením automobilky nedohodne na zvýšení platov, odborári oznámia termín ostrého štrajku.

Obrazom: Zamestnanci trnavskej automobilky demonštrovali silu, chcú vyššie platy

Vlani boli podľa odborárov v zisku

Predseda OZ KOVO v automobilke Milan Minárech zamestnancom pripomenul, že pred dvoma rokmi pristúpili na zmrazenie platov a dnes ich majú najnižšie z trojice automobiliek na Slovensku. Teraz, keď je podľa neho koncern v zisku, trvajú na ich zvýšení.

Vo svojom príhovore povedal, že koncern PSA vlani dosiahol zisk vyše 900 miliónov, z toho automobilová divízia 63 miliónov eur. Odbory podľa Minárecha išli do kolektívneho vyjednávania s požiadavkou na zvýšenie platov o 13 percent, neskôr zľavili na 9 percent a z vedenia stále počúvajú, že na to nie sú peniaze. Odbory podľa neho nebudú súhlasiť s rôznymi jednorazovými odmenami a trvajú na zvýšení základnej mzdy.

Skupina PSA je v strate

Skupina PSA je podľa hovorcu trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën Petra Šveca už niekoľko rokov v strate, ktorú vlani prehĺbila na 7,5 miliardy eur.

,,Napriek tomu sme už tento rok navrhli v Trnave jednorazovú mimoriadnu prémiu v prípade zmenových zamestnancov vo výške 400 eur a ako jediný závod v skupine dostala Trnava zelenú aj na prijatie 300 doteraz agentúrnych zamestnancov do kmeňa a zvyšovanie aj tarifných miezd od januára 2016 o 27 eur, k tomu vyplatenie jednorazovej prémie 340 eur, plus zvýšenie mesačnej výkonnostnej prémie na 40 eur,“ povedal Švec.

Ak v pondelok nepríde k dohode na zvýšení miezd, odbory oznámia termín začiatku ostrého štrajku, prvého v histórii trnavskej automobilky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PSA Peugeot Citroën