Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. novembra 2014 Nezaradené od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Ľudia zaplnili cintoríny, spomínajú na blízkych

BRATISLAVA 1. novembra (WEBNOVINY) – Na Slovensku si v sobotu pripomíname Sviatok všetkých svätých, ktorý je zároveň dňom pracovného pokoja. O deň neskôr, 2. novembra, je Pamiatka zosnulých. Ide o sviatky, ktoré už stáročia slávi katolícka cirkev.

Na Slovensku je zvykom počas týchto dní navštíviť cintorín a rodinné hroby. Ľudia sa zhromažďujú okolo hrobov svojich príbuzných. Hroby sú vyzdobené vencami a kvetmi, horia na nich sviece.

Vence a kvety vyjadrujú úctu a uznanie životu tých, ktorí už nie sú medzi nami. Kríž, znak utrpenia a smrti, sa stal znakom víťazstva v Kristovom zmŕtvychvstaní. Preto kresťania každý hrob svojich príbuzných označujú znamením kríža.

Obrazom: Ľudia na cintorínoch spomínajú na svojich príbuzných

Bratislavský Martinský cintorín sa v sobotu od rána zaplnil stovkami ľudí. Od ranných hodín bolo plné aj parkovisko vedľa cintorína. Dopravu v jeho blízkosti riadila polícia. Policajti pomáhali chodcom aj so vstupom na prechody pre chodcov, keď zastavovali prechádzajúce autá. Na svoje si prišli najmä predavači sviečok, kytíc a vencov.

Ľudia sa zastavovali pri hroboch nielen svojich príbuzných, ale aj známych osobností. Niekoľko sviec horelo na hrobe prezidenta slovenského štátu z čias druhej svetovej vojny Jozefa Tisu, popraveného v roku 1947. Okrem neho sú na cintoríne zo známych osobností pochovaný aj spevák František Krištof Veselý, herec Jozef Adamovič, advokát Ernest Valko, či generál tajnej cirkvi z čias komunizmu Silvester Krčméry.

Ľudia zaplnili cintoríny, spomínajú na blízkych
Foto: SITA/Ján Slovák

Stovky ľudí prichádzali počas dňa aj na bratislavský cintorín v Slávičom údolí. Aj tu sa ľudia zastavovali pri pomníkoch významných osobností. Najviac sviečok horelo pravdepodobne pri pamätníku Alexandra Dubčeka, ktorý sa nachádza blízko pri hlavnom vchode cintorína. Ľudia si však zapálením sviečky môžu na cintoríne v Slávičom údolí spomenúť aj na bývalého predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa Jána Langoša, spisovateľov Vladimíra Mináča, Fraňa Kráľa, Ema Bohúňa či spisovateľku Margitu Figuli.

Posilnená mestská hromadná doprava v hlavnom meste

Bratislavčania môžu v sobotu aj v nedeľu 2. novembra využívať v smere na cintoríny aj posilnenú mestskú hromadnú dopravu. Linka 39 zo Slávičieho údolia premáva v 7 až 8-minútových intervaloch podľa osobitného cestovného poriadku. Spoje na linkách 37 a 208 bratislavský dopravca posilnil kĺbovými vozidlami. Podľa osobitného cestovného poriadku premáva aj linka č. 32, ktorá bude od 9:00 do 18:00 jazdiť v 15-minútových intervaloch.

Z Patrónky ku Krematóriu bude celý víkend premávať linka X38, jazdiť bude v čase od 09:00 do 19:00. Mimoriadna linka X80 bude premávať v úseku Holíčska – Cintorín Petržalka. Linka k petržalskému cintorínu bude jazdiť v 30-minútových intervaloch v čase od 9:00 do 17:00. Bratislavské cintoríny budú počas Dušičiek otvorené dlhšie, až do 8. novembra budú otvorené od 07:00 do 20:00.

Odporúčané články

Halloween má pôvod v kultúre Keltov, vraví etnologička Sviatok všetkých svätých pripomína, že smrťou sa nič nekončí

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...