Obrazom: Modul Philae poslal prvé fotografie z kométy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Modul Philae
Modul Philae, ktorý v stredu vypustila sonda Rosetta, pristál na povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko pravdepodobne až trikrát. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Modul Philae, ktorý v stredu vypustila sonda Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) na povrch kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko, poslal na Zem prvé fotografie.

Z jednej z nich vyplýva, že Philae sa pravdepodobne nachádza v tieni okraju krátera, čo môže spôsobiť problémy s nabíjaním batérií solárnou energiou.

Vedci zatiaľ nevedia, kde presne sa Philae nachádza. Na povrchu kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko pristal pravdepodobne až trikrát, pretože sa mu nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne. Tie ho mali udržať na povrchu kométy zloženej z ľadu a prachu, kde je navyše slabá gravitácia. Vyplýva to z telemetrických údajov, ktoré modul poslal na Zem.

Obrazom: Sonda Rosetta vypustila modul Philae, ktorý pristál na kométe

Po prvom pristátí sa modul zaryl približne štyri centimetre do povrchu, no keďže sa mu nepodarilo vystreliť spomínané úchytné zariadenia, znova sa odrazil a na povrch kométy druhý raz dosadol až približne o dve hodiny neskôr. Potom sa pravdepodobne odrazil ešte raz a po desiatich minútach pristál po tretí raz.

Ako pre BBC uviedol vedúci projektu Stephan Ulamec, modul vyzeral byť v čase posledného kontaktu v poriadku. Momentálne sa pravdepodobne nachádza asi kilometer od miesta prvého pristátia, pričom stále nie je pevne ukotvený. Odborníci sa zatiaľ nerozhodli, či sa znova pokúsia o jeho ukotvenie.

Modul Philae
Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia