Obrazom: Muž vtrhol do klubu v Istanbule a spustil paľbu

Istanbul
Polícia a sanitky v okolí klubu, kde sa strieľalo. Istanbul, 1. január 2016. Foto: SITA/AP

ISTANBUL 1. januára (WebNoviny.sk) – Najmenej 39 ľudí zahynulo a 69 ďalších utrpelo zranenia pri útoku na nočný klub v tureckom meste Istanbul, ktorý sa odohral krátko po polnoci miestneho času. Uviedol to turecký minister vnútra Süleyman Soylu. Minister tiež vyjadril domnienku, že útočník bol sám, bez pomocníkov.

Takmer dve tretiny – 24 z 39 ľudí – boli cudzinci prevažne z Blízkeho východu. Až na štyroch už všetkých identifikovali. Mŕtvych je 25 mužov a 14 žien. Z identifikovaných je 11 tureckých občanov. Medzi obeťami sú aj turecký policajt, čašník a dvaja bezpečnostní strážcovia z klubu. K zodpovednosti za útok sa bezprostredne nikto neprihlásil.

Obrazom: Útok v istanbulskom klube

Kostým Santu Clausa bol výmysel

Útočník, ktorý vtrhol do podniku Reina nachádzajúceho sa vo štvrti Ortaköy a spustil paľbu zo strelnej zbrane, je stále na úteku. Niektorí návštevníci klubu v panike skákali do prielivu Bospor, ktorý rozdeľuje mesto na európsku a ázijskú časť. Útok sa stal o 01.30 h miestneho času (00.30 h SEČ). Polícia eskortovala z miesta civilistov a priľahlú oblasť uzavrela v rozmedzí troch kilometrov. Akcia na dolapenie páchateľa pokračuje.

Turecký premiér Binali Yildirim medzičasom poprel správy, podľa ktorých bol útočník bol oblečený v kostýme Santa Clausa. Tieto správy sú falošné, povedal v Istanbule po návšteve zranených v nemocnici.

„Vieme o ozbrojenom teroristovi,“ povedal. Turecké orgány pracujú nepretržite na odhalení totožnosti útočníka, po ktorom prebieha rozsiahle pátranie, pokračoval. Podľa jeho slov útočník mohol nechať strelnú zbraň v klube a ujsť „využívajúc chaos“, ktorý tam vznikol. „Teror nás nesmie zastrašiť, nesmie zničiť naše bratské vzťahy, našu blízkosť alebo našu jednotu,“ dodal.

Podľa agentúry Dogan, ktorá sa odvoláva na očitých svedkov, útočník „hovoril po arabsky“. Policajné a poriadkové zložky s obrnenými vozidlami zablokovali oblasť v okolí klubu, ktorý je jedným z najvyhľadávanejších v meste. V klube, ktorý sa nachádza na európskom pobreží Bosporu, bolo v čase útoku asi 700 ľudí.

Obete boli najmä z Blízkeho východu

Libanonské ministerstvo zahraničných vecí medzičasom potvrdilo, že medzi mŕtvymi sú traja občania Libanonu a štyri ďalší utrpeli zranenia, vrátane dcéry jedného z poslancov parlamentu. Jordánske ministerstvo zahraničných vecí eviduje troch mŕtvych a štyroch zranených Jordáncov.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault povedal, že pri útoku zahynula spoločne so svojím tuniským manželom žena, ktorá mala dvojaké, francúzske a tuniské občianstvo. Saudskoarabská satelitná televízia al-Arabíja informovala o siedmich mŕtvych a desiatich zranených občanoch kráľovstva. Saudská Arábia vydala vyhlásenie, že „stojí po boku bratského Turecka proti terorizmu a extrémizmu“.

Súkromná turecká tlačová agentúra Dogan uvádza, že medzi mŕtvymi sú dvaja občania Indie, dvaja Tunisania a po jednej osobe z Kanady, Sýrie, Izraela a Belgicka. Kuvajt potvrdil jedného mŕtveho. Turecké orgány zatiaľ štátnu príslušnosť obetí oficiálne nepotvrdili.

Muž vtrhol do klubu v Istanbule a spustil paľbu
Foto: IHA via AP
Muž vtrhol do klubu v Istanbule a spustil paľbu
Foto: IHA via AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Marc Ayrault