Obrazom: Na Bradle spomínali na tragédiu generála Štefánika

Na Bradle sa spomínalo na Štefánika, prišiel aj prezident
Spomienková slávnosť na Bradle sa uskutočnila pri príležitosti 95. výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika. Mohyla M. R. Štefánika, Bradlo, okres Myjava, 3. máj 2014. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Pietna spomienka venovaná pamiatke generála Milana Rastislava Štefánika sa konala v sobotu na Bradle, kde je aj Štefánikova mohyla. Ten tragicky zahynul pred 95 rokmi neďaleko Ivanky pri Dunaji pri návrate do vlasti.

Na pietnej spomienke sa v sobotu zúčastnili aj prezident SR a hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR Ivan Gašparovič a minister obrany Martin Glváč.

Obrazom: Na Bradle sa spomínalo na Štefánika, prišiel aj prezident

Prezident vo svojom príhovore zdôraznil, že generál Štefánik bol osobnosťou. „Pracoval zo všetkých síl na uskutočnení svojich ideálov. Za ich naplnenie bojoval na mnohých frontoch – vedeckom, diplomatickom ale aj vojenskom,“ uviedol prezident.

Na Bradle sa spomínalo na Štefánika, prišiel aj prezident
Foto: SITA/Martin Medňanský

Slovenská spoločnosť má podľa neho povinnosť rozvíjať odkaz, ktorý nám Milan Rastislav Štefánik zanechal. „Dnes jeho pôvodné myšlienky dozrievajú v suverénnom, demokratickom a právnom štáte, v Slovenskej republike,“ dodal.

Podľa šéfa rezortu obrany dal Štefánik veľa nielen Slovensku, ale aj medzinárodnému spoločenstvu. „Je našou povinnosťou pripomínať si ho, pretože či už jeho politická, alebo diplomatická kariéra môžu byť vzorom aj pre dnešnú dobu,“ uviedol Glváč.

Na Bradle sa spomínalo na Štefánika, prišiel aj prezident
Foto: SITA/Martin Medňanský

Výročie tragického úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika si dnes pripomína aj SDKÚ-DS. „Gen. Milan Rastislav Štefánik bol významnou osobnosťou, veľkým Slovákom a zároveň Európanom. Európa mu bola blízka, vnímal ju ako jednotu v rôznosti.

V kontexte nedávnych osláv 10. výročia vstupu SR do Európskej únie a blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu, pre nás má jeho odkaz o to naliehavejší tón,“ uvádza sa v spoločnom vyjadrení predsedu strany Pavla Freša, podpredsedu Ivana Štefanca a poslanca Európskeho parlamentu Eduarda Kukana.

Vedeli ste, že?

Na Bradle nad Brezovou pod Bradlom 4. mája 1924 položili základný kameň mohyly gen. Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Autorom pamätníka bol architekt Dušan Jurkovič v spolupráci so staviteľom Janom Paclom. Pri stavbe sa použilo 194 vagónov travertínu. Mohyla bola odhalená 23. septembra 1928, Jurkovič v r. 1933 za ňu získal Veľkú Katzovu cenu.

Promo Podnikám.sk milionár
Foto: Webnoviny.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičM. R. ŠtefánikMartin GlváčMilan Rastislav Štefánik