Obrazom: Na ČSOB maratóne prekonali Keňania traťové rekordy

ČSOB Bratislava Marathon 2015
Hosea Kiplagat Tuei (KE) v cieli 10. ročníka bratislavského mestského maratónu - ČSOB Bratislava Marathon. Bratislava, 29. marec 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 29. marca (WEBNOVINY) – Organizátorom 10. ročníka ČSOB Bratislava Marathonu sa splnili sny, traťové rekordy prekonali kenskí vytrvalci v maratóne aj polmaratóne. Hlavný beh na 42 195 m vyhral Hosea Kiplagat Tuei za 2:17:18 h. Víťaz bratislavských polmaratónov 2010 a 2011 prekonal vlaňajšie traťové maximum Joela Mwangiho o 49 sekúnd.

„Milujem Bratislavu. V tomto meste sa mi skvele behá, atmosféra okolo trate bola úžasná. Nastúpil som s cieľom pokoriť traťový rekord, čo sa mi podarilo. Snažil som sa od začiatku kontrolovať čelo pretekov a som rád, že moja taktika vyšla stopercentne,“ povedal Kiplagat Tuei v cieli, ktorý zinkasoval za víťazstvo a traťový rekord finančnú prémiu 3000 eur.

Obrazom: ČSOB Bratislava Marathon 2015

Zo Slovákov bol najrýchlejší Gabriel Švajda

Na prvých troch priečkach skončili kenskí vytrvalci, druhí dobehol Justus Kipchirchir Kiprono a tretí vlaňajší víťaz Joel Mwangi. Za medailovými priečkami dobehol vlani tretí muž celosvetového vytrvalostného behu Wings for Life Jevgenij Gliva.

Zo Slovákov bol najrýchlejší Gabriel Švajda, osobný rekord 2:36:08 h stačil na 7. miesto. „Som rád, že som sa stal najlepším Slovákom, s týmto cieľom som dnes aj nastupoval na trať. Do 32. km sa mi bežalo dobre, snažil som sa bežať s Ukrajincom Glivom, potom však prišla kríza a musel som spomaliť. Snažil som sa dobehnúť do 10. miesta, posledných desať kilometrov som sa trápil. Bol to pre mňa aj dobrý tréning na maratón v Lipsku, ktorý pobežím o tri týždne,“ uviedol Švajda.

Víťazka Kimutaiová pochválila atmosféru

Zaujímavou postavou na štarte bol Petr Vabroušek. Český triatlonista dobehol desiaty v čase 2:38:16 h. „Bol to pre mňa dobrý tréning na maratón na Severnom póle. V Bratislave som už viackrát skončil na 10. mieste,“ uviedol Vabroušek.

Medzi ženami sa o kvalitný výkon aj traťový rekord postarala Hellen Jepkosgei Kimutaiová z Kene, čas 2:35:35 h je o 7:20 min lepší ako vlaňajšie maximum Alice Kiborovej z Kene. „Chcela som zahnúť čas okolo 2:35, diváci okolo trate boli výborní,“ pochválila atmosféru víťazka. Rýchlejšie ako traťový rekord bežala aj druhá Daniela Cirlanová z Rumunska (2:42:41). Najlepšou Slovenkou bola Romana Komarňanská (2:58:59 h) na 4. mieste.

V súťaži štafiet triumfovalo kvarteto Behame.sk

Aj polmaratón ovládli Keňania, obsadili prvé štyri miesta. Hilary Kiptum Kimaiyo zvíťazil v traťovom rekorde 1:02:33 h. Druhý dobehol Edwin Kipkorir, tretí Silas Kiprono Too.

„Zabehol som si osobný rekord, bežalo sa mi skvele. Škoda, že mi ušli prví maratónci. V jednom okamihu šialene zrýchlili a ak by som sa ich držal, hrozilo by, že by som musel časom spomaliť, čo som nechcel. Bolo to potom cítiť, keď som bežal sám. Z behu som však mal super pocit,“ uviedol najlepší Slovák v cieli Boris Csiba. Čas 1:09:54 h mu stačil na 7. miesto.

Medzi ženami sa presadila Rebecca Jepchirchirová za 1:13:34. V súťaži štafiet triumfovalo kvarteto Behame.sk Jozef Urban, Lukáš Olejníček, Alexander Jablokov a Jakub Valachovič. Na 5. mieste dobehla štafeta olympionikov zložená z bežca na lyžiach Martina Bajčičáka, biatlonistky Jany Gerekovej, atlétky Michaely Peškovej a chodca Mateja Tótha.

Výsledky – ČSOB Bratislava Marathon 2015:
MARATÓN

Muži: 1. Hosea Kiplagat Tuei 2:17:18 h – traťový rekord, 2. Justus Kipchirchir Kiprono 2:17:49, 3. Joel Mwangi (všetci Keňa) 2:20:39 h, 4. Jevgenij Gliva (Ukr.) 2:29:58, 5. Szabolcs Beda (Maď.) 2:30:57, 6. Jiří Čipa (ČR) 2:31:23, .. 7. Gabriel Švajda (Ready2run Dvory nad Žitavou) 2:36:08, 9. Marek Mockovčiak (Obal servis Košice) 2:38:02, 12. Marek Holub (SR) 2:39:53, 13. Vladislav Lipovský (MBO Strážske) 2:40:47, 14. Miloš Popovič (Košice) 2:40:49, 16. Boris Kotman (Dynamo Dolný Kubín) 2:42:40

Ženy: 1. Hellen Jepkosgei Kimutaiová (Keňa) 2:35:35 h – traťový rekord, 2. Daniela Cirlanová (Rum.) 2:42:41, 3. Tunde Szabóová (Maď.) 2:45:04, 4. Oľha Kazymyrová (UKr.) 2:58:04, 5. Romana Komarňanská (BMSC) 2:58:59, 6. Elina Junnilová (Fín.) 3:02:42, 7. Kristína Néč Lapinová (SR) 3:05,51, 8. Zuzana Stanovčáková (Partizán Bardejov) 3:19:26

POLMARATÓN

Muži: 1. Hilary Kiptum Kimaiyo 1:02:33 h, 2. Edwin Kipkorir 1:03:17, 3. Silas Kiprono Too 1:03:22, 4. Paul Kariuki Mwangi (všetci Keňa) 1:04:33, 5. Gábor Józsa (Maď.) 1:07:30, 6. Bartlomiej Stajniak (Poľ.) 1:08:34, 7. Boris Csiba (BMSC) 1:09:54, … 17. Miroslav Novák (Cycling Academy) 1:14:30, 20. Milan Švec (AK Tlmače) 1:15:40

Ženy: 1. Rebecca Jepchirchirová (Keňa) 1:13:34 h, 2. Mary Wanjiru Wanjohiová 1:13:41 h, 3. Esther Wanjiru Machariová (všetci Keňa) 1:15:25, … 9. Sylvia Sebestianová (BK Jozefa Gabčíka Žilina) 1:25:00, 11. Renáta Klčová (SR) 1:26:56, 13. Petra Holéczyová (SheRuns) 1:29:17

Štafety: 1. Behame.sk (Jozef Urban, Lukáš Olejníček, Alexander Jablokov, Jakub Valachovič) 1:06:51,9 h, 2. Nutrend Run for Fun Men (Jozef Pelikán, Peter Ďurec, Daniele Spallucci, Martin Ďurec) 1:07:51,6, 3. Behame.sk (Ján Matúš, René Valent, Jakub Šiko, Ondrej Jurčák) 1:10:37,2, 4. Hraj na tie nohy A (Tomáš Timoranský, Peter Černický, Leo Lendvorský, Július Korčok) 1:13:02,0, 5. Tím olympionikov (Martin Bajčičák, Jana Gereková, Michaela Pešková, Matej Tóth) 1:18:01,9, … 14. SITA Sport Team (Ľuboš Bogdányi, Peter Pašuth, Ondrej Pašuth, Ján Pašuth) 1:31:30,2