Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania
Účastníci osláv 70. výročia SNP si prezerajú položené vence pri pamätníku v areáli Múzea SNP. Banská Bystrica, 29. august 2014. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
29. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Na oslavy 70. výročia SNP prišlo vyše 10-tisíc ľudí

BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta (WEBNOVINY) – Zhruba 10- až 15-tisíc ľudí sa podľa odhadu riaditeľa Múzea SNP Stanislava Mičeva zúčastnilo na piatkovej oficiálnej časti osláv 70. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici. Ocenil, že sa toľko ľudí stretlo, aby vzdali úctu SNP ako boju za ideály slobody a demokracie.

Oficiálna časť osláv výročia SNP sa začala hodinu pred poludním kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovala na poludnie slávnostným zhromaždením. Zúčastnili sa na nej slovenskí ústavní činitelia a delegácie zo zhruba 40 krajín.

Najvyššie postavenými zahraničnými hosťami boli český prezident Miloš Zeman a ruský minister obrany Sergej Šojgu. Pôvodne sa mal zúčastniť aj prezident Poľska Bronislaw Komorowski, pre zmenu svojho programu však prišiel položiť veniec v sprievode slovenského prezidenta v piatok popoludní.

Obrazom: Oslavy 70. výročia SNP v Banskej Bystrici

Oslavy 70. výročia SNP pokračujú v Parku pod Pamätníkom SNP kultúrnym programom s vystúpeniami ruského speváckeho zboru Alexandrovovci, SĽUK-u, Koncertného súboru vzdušných síl USA či orchestra Bobana a Marka Markoviča zo Srbska.

V sobotu podvečer sa dejisko osláv presunulo na banskobystrické Námestie SNP, kde bola po koncerte súboru vzdušných síl USA ukážka mobilizácie a odchodu vojakov na front, respektíve na železničnú stanicu.

Oslavy uzavrie v nedeľu popoludní na železničnej stanici v Banskej Bystrici-Šalkovej ukážka bojov povstaleckého pancierového vlaku Štefánik. Pôjde o poslednú dynamickú prezentáciu tohto vlaku, ktorý zrekonštruovali pred piatimi rokmi, pred jeho inštalovaním do skanzenu bojovej techniky pri Pamätníku SNP.

Piatkové oslavy SNP sa pokúsilo na svoje zviditeľnenie využiť aj zhruba 30 členov a sympatizantov ľavicovej strany Vzdor.

Na protestnom zhromaždení v Mestskom parku ešte pred začiatkom osláv kritizovali najmä kapitalizmus, fašizmus, ktorý je podľa nich kapitalistickou diktatúrou, a hanlivo sa vyjadrovali o súčasných štátnych predstaviteľoch Ukrajiny. Bojové akcie proruských separatistov na Ukrajine prirovnali k SNP. Po proteste sa vybrali do dejiska osláv SNP v Parku pod Pamätníkom SNP.

Oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
Oslavy 70. výročia Slovenského národného povstania
Foto: SITA/Ján Viazanička

Odporúčané články

Kotleba dal na úrad transparent Yankees go home! Stop NATO! Partizánov viedol do národného povstania hnev na fašizmus

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...