Česi majú desať bodov, Nemci v závere uchmatli výhru

Najkrajšie momenty z ôsmeho dňa MS v hokeji

PRAHA 8. mája (WEBNOVINY) – Domáci výber Česka zvládol piatkový duel v základnej A-skupine na 79. majstrovstvách sveta, keď reprezentáciu Rakúska zdolal pohodlne 4:0. V tabuľke sa Česi posunuli na tretie miesto pred Švajčiarov, na svojom konte už majú 10 bodov.

Po bezgólovej prvej tretine odklial rakúsku bránku v 32. minúte obranca O. Němec a pred treťou sirénou gólmana Starkbauma prekonali aj Zaťovič a Sobotka. Starkbauma potom v bránke Rakúska nahradil Swette, ktorý si udržal čisté konto iba sedem sekúnd, keď gólový účet duelu uzavrel Voráček.

Súťažte s nami o dres a lístky na zápasy MS:

Za selfie na MS v hokeji 2015!

Nemci živia nádej na štvrťfinále

Nemeckí hokejisti naďalej živia šancu na postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta v Česku. Piatkový dlho remízový duel s Lotyšmi napokon rozhodli Nemci pre seba dve a pol minúty pred koncom riadneho hracieho času, a to dosť kuriózne. Gól Matthiasa Plachtu na 2:1 uznali rozhodcovia až po prezretí videozáznamu.

Na prvý pohľad totiž nebolo jasné, kde skončil puk, ktorý sa odrazil od hornej žŕdky lotyšskej bránky. Záznam ukázal, že pristál niekoľko centimetrov za bránkovou čiarou. Nemci si tesné víťazstvo zaslúžili minimálne za výkon v tretej tretine. Lotyšov v nej prestrieľali 14:2 v pokusoch na bránku. Nemeckým hokejistom patrí v pražskej A-skupine 5. priečka so 6 bodmi a dvojbodovým mankom na štvrtých Švajčiarov.

Obrazom: Najkrajšie momenty z ôsmeho dňa MS v hokeji

„Nevidel som, kde sa odrazil puk. Stalo sa to presne za brankárom. Najprv som ani neuvažoval nad tým, že by to mohol byť gól. Potom to nechal rozhodca skontrolovať a puk bol naozaj v bránke. Teraz sme všetci šťastní, že sme si pootvorili aspoň malé dvierka na postup,“ cituje server MS 2015 Plachtu.

Čoskoro 24-ročný útočník Adleru Mannheim deň predtým strelil gól aj favorizovaným Švédom, v 55. min znížil na 3:4. Vyrovnať sa už Nemcom nepodarilo, aj preto má teraz veľkú radosť z troch bodov proti Lotyšom. „Do stretnutia sme nevstúpili dobre, ale otriasli sme sa a bojovnosťou zápas otočili. Pokiaľ ide o Plachtu, bola to strela svetovej triedy, unikát,“ pochválil spoluhráča z útoku Patrick Reimer.

Využitá päťminútová presilovka

Nemecký kapitán Michael Wolf slabšie úvodné dve tretiny označil aj ako dôsledok náročného zápasu proti Švédom. „Naše nohy neboli také ľahké ako zvyčajne. Napriek tomu, že bol súper lepší, držali sme sa a zápas bol otvorený. V tretej tretine sme vrhli sily do útoku a vydaril sa nám obrat,“ skonštatoval Wolf, autor prvého nemeckého gólu zo 47. min.

„Zápas so Švédmi nás stál veľa síl, až do polovice zápasu boli Lotyši veľmi nepríjemní. Dôležité bolo, že sme neskôr využili päťminútovú presilovku. To nás nakoplo. Som šťastný a hrdý na svoj tím,“ citoval kanadského trénera Nemcov Pata Cortinu server Nemeckého hokejového zväzu.

Výsledky: A-skupina (Praha):
Česko – Rakúsko 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)

Góly: 32. O. Němec (Simon), 39. Zaťovič (Hejda), 40. Sobotka (Červenka, Krejčík), 41. Voráček (Jordán, Hertl)

Vylúčení: 2:5 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), Rönn (Fín.) – Lazarev (Rus.), McIntyre (USA), 17 383 divákov

8. Lotyšsko 5 0 1 0 4 7:21 2

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.