Švajčiari tesne zdolali Nemcov, Francúzsko s prvou výhrou

Najkrajšie momenty z piateho dňa MS v hokeji
Yorick Treille z Francúzska (v modrom) a Mario Altmann z Rakúska po vzájomnom strete počas zápasu A-skupiny na svetovom šampionáte v hokeji. Praha, 5. máj 2015. Foto: SITA/AP

PRAHA 5. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Švajčiarska zvíťazili nad Nemcami 1:0 v úvodnom utorňajšom súboji A-skupiny na majstrovstvách sveta v Česku.

Súťažte s nami o dres a lístky na zápasy MS:

Za selfie na MS v hokeji 2015!

Obrazom: Najkrajšie momenty z piateho dňa MS v hokeji

Na gól sa čakalo do poslednej tretiny

V jednom z najmenej atraktívnych stretnutí doterajšieho priebehu svetového šampionátu diváci v pražskej O2 Arene čakali na gól až do 53. minúty. Dosiahol ho Denis Hollenstein.

Predchádzala mu chyba nemeckej obrany a skvelá prihrávka Damiena Brunnera voľnému Hollensteinovi, ktorý si vychutnal nemeckého brankára Tima Pielmeiera blafákom do bekhendu. Stretnutie dohrávali nemeckí hokejisti oslabení o dvoch hráčov, takže nemali ani teoretickú šancu na vyrovnanie.

Švajčiari vedení bývalým trénerom Slovákov, Kanaďanom Glenom Hanlonom, si pripísali v treťom zápase na MS 2015 druhé víťazstvo a posinili svoju ambíciu bojovať o postup do štvrťfinále.

Obidva tímy hrali opatrne

Francúzi dosiahli prvé víťazstvo na turnaji, keď si večer poradili s Rakúšanmi 2:0 a Vďaka trom bodom sa dostali v tabuľke na 5. miesto, Rakúšania klesli na 7. priečku.

Stretnutie svojou kvalitou príliš nenadchlo, nehral sa záživný hokej. Rakúšania síce začali aktívnejšie, ale postupne sa aj oni prispôsobili opatrnej hre Francúzov. Na oboch stranách bolo minimum šancí. Brankári Cristobal Huet a Bernhard Starkbaum boli pozorní.

Na gól sa čakalo do 47. minúty, v presilovke sa po veľkom tlaku Francúzov presadil Damien Fleury. Rakúšania sa potom snažili vyrovnať, po strele Altmanna pomohla galskému kohútu konštrukcia bránky. Francúzi sa stiahli pred vlastnú bránku a už sa v závere ani príliš nesnažili útočiť. Rakúske ofenzívne výpady ubránili a pri power-play skóroval do prázdnej bránky Laurent Meunier.

A-skupina (Praha):
Švajčiarsko – Nemecko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Gól: 53. Hollenstein (Brunner, Romy)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Nord (Švéd.), Bulanov (Rus.) – Puolakka (Fín.), Šefčík (SR)

Rakúsko – Francúzsko 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)

Góly: 47. D. Fleury (S. Da Costa, Auvitu), 60. Meunier (Y. Treille)

Vylúčení: 5:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Wehrli (Švaj.), Šindler (ČR) – Pihlbad (Švéd.), McIntyre (USA)

8. Lotyšsko 3 0 0 0 3 4:18 0

Legenda: poradie, mužstvo, zápasy, víťazstvá v riadnom hracom čase (3 b.), víťazstvá po predĺžení alebo sam. nájazdoch (2 b.), prehry po predĺžení alebo sam. nájazdoch (1 b.), prehry v riadnom hracom čase (0 b.), skóre, body.