Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. 10. 2015 9:05 Aktuálne správy od Webnoviny.skSITA Diskusia

Obrazom: Najlepšie diela architektúry majú CE.ZA.AR-ov

BRATISLAVA 8. októbra (WebNoviny.sk) – Ceny Slovenskej komory architektov za architektúru CE.ZA.AR 2015 majú svojich majiteľov. V poradí 14. ročník cien vyvrcholil v stredu večer v bratislavskej Starej tržnici slávnostným odovzdaním sošiek víťazom. Ceny sa už tradične odovzdávali v šiestich kategóriách – Rodinné domy, Bytové domy, Občianske a priemyselné budovy, Rekonštrukcia a obnova budov, Interiér a Exteriér.

Obrazom: Nominácie na cenu CE·ZA·AR 2015

Bronzový domček CE.ZA.AR-a, sošku od akademického sochára Jána Hoffstädtera si tento rok prevzali architekti za šesť diel, päť z nich stojí na Slovensku a prevažne v Bratislave a jedno postavili v Českej republike.

V kategórii Rodinné domy vyhral „Rodinný dom Mišíková“ v Bratislave od Iľju Skočeka. Za Bytové domy sa favoritom roka podľa hodnotenia medzinárodnej poroty stal „Bytový dom – Nový háj“ v bratislavskej Petržalke od tímu autorov: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Drahan Petrovič, Katarína Kollárová a Emanuel Zatlukaj.

Cenu získal už neexistujúci exteriér „Šafko“

V kategórii Občianske a priemyselné budovy vyhralo CE.ZA.AR-a „Komunitné centrum Máj“ od Michala Sula, Miriam Liškovej a Jozefa Skokana, ktoré postavili v Českých Budejoviciach. Z diel prihlásených do kategórie Rekonštrukcia a obnova budov porota označila za najlepšie dielo „Rekonštrukcia Jabloňovce“ (obec Jabloňovce, okr. Levice).

Cenu za Interiér získala: „Rekonštrukcia bytu L10“ na Laurinskej ulici v Bratislave od Martina Skočeka. Cenu za Exteriér si z galavečera odniesol: exteriér „Šafko“ na rohu Alžbetínskej a Dobrovičovej ulice v priestore bývalej reštaurácie „Kazačok“ v bratislavskom Starom Meste. Dielo Olivera Kleinerta, ktoré v súčasnosti po zásahu nového vedenia samosprávy už neexituje, je príkladom využitia verejného priestoru, podpory kreatívneho sektora a dôležitosti spolupráce samospráv s verejnosťou.

Okrem týchto šiestich oficiálnych víťazov bola udelená aj Cena verejnosti, ktorú na základe internetového hlasovania na webstránke Hospodárskych novín získalo dielo „Rodinný dom v Rusovciach“, ktoré v Bratislave – Rusovciach vytvorili Maroš Fečík a Miriam Fečíková.

Porota hodnotila 100 prihlásených diel

Výber semifinálových diel, udeľovanie nominácií aj voľbu víťazov ocenenia CE.ZA.AR 2015 zastrešila porota zložená z domácich a zahraničných odborníkov. Hlasovať za Cenu verejnosti sa dalo do 2. októbra na internete. „Architekti majú obrovskú zodpovednosť voči verejnosti, urbanistickému i sociálnemu priestoru. Je dôležité chápať všetky elementy tvorby kvalitného priestoru, hlavne ich vzájomné vzťahy a väzby. Aplikovať ich. Architekt totiž nie je len poskytovateľ služieb,“ cituje tlačová správa rakúsku architektku a predsedníčka medzinárodnej poroty súťaže Marlies Breuss.

Popri Marlies Breuss boli v porote tohtoročných cien CE.ZA.AR aj: Dušan Buran (kurátor, SR), Lukáš Kordík (architekt, SR), Štefan Moravčík (architekt, SR), Antonín Novák (architekt, ČR), Osamu Okamura (architekt, ČR) a Roman Rutkowski (architekt, Poľsko).

Medzinárodná porota hodnotila 100 prihlásených diel v dvoch kolách a vybrala z nich 23 postupových (semifinálových) diel. Z nich na základe osobnej obhliadky napokon zvolila 18 nominácií. Komunitné centrum Máj od autorov Michala Sula, Miriam Liškovej a Jozefa Skokana navrhla porota na nomináciu na prestížnu Cenu Európskej únie Mies van der Rohe Award.

Záštitu nad súťažou prevzal prezident Kiska

Novinkou tohto ročníka ceny bola Konferencia CE.ZA.AR 2015 na tému „Architektonické súťaže a verejné obstarávanie“. Na konferencii, ktorá sa konala deň pred dnešným galavečerom, teda v utorok 6. októbra prednášali odborníci zo zahraničia aj Slovenska. Cieľom konferencie bolo vytvoriť diskusiu medzi obstarávateľmi (mestá a obce) a architektami a predstaviť pozitívne príklady z tejto oblasti.

Ocenenie CE.ZA.AR sa udeľuje každoročne za vynikajúci profesionálny výkon – zrealizované architektonické dielo, ktoré významne prispieva k obohateniu hmotnej kultúry na Slovensku. Úlohou ocenenia CE.ZA.AR je zdôrazniť kultúrnu hodnotu architektonických diel, podporovať excelentnosť profesionálnych výkonov architektov, poukázať na kvalitu budovaného životného prostredia a predovšetkým kultivovať verejné povedomie o architektúre.

Zoznam prihlásených diel s fotografiami a ďalšie informácie možno nájsť na webstránke . Záštitu nad súťažou prevzal prezident SR Andrej Kiska, primátor mesta Bratislavy Ivo Nesrovnal a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

Odporúčané články

Foto: Cenu CE.ZA.AR 2018 získali aj DuboDom a nemocnica budúcnosti

Neprehliadnite

Je smutné, že táto krajina má prezidenta bez vlastného názoru, obul sa Fico do Kisku Klietkový chov je pre sliepky stresujúci a v kvalite ich života sa radíme na chvost Európy Sľúbené odškodnenie farmárov po suchách zatiaľ v nedohľadne, zvažujú ďalšie protesty Aktualizované: Môj syn podporoval Islamský štát, tvrdí otec útočníka zo Štrasburgu Tretí jadrový blok Mochoviec je hotový na 98 percent, podľa Žigu sú termíny uvedenia stále reálne Foto: Archeológovia objavili 4 400 rokov starú hrobku v Egypte, patrila významnému kňazovi Slováci sa sťažovali na úroveň slovenčiny v televízii a rozhlase, prekážala im aj čeština Výber stíhačiek F16 bol podľa Pellegriniho transparentný, Slovensko dostalo od USA výhodnú cenu

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies