Obrazom: Najväčšie vojenské cvičenie v histórii Slovenska

Slovensko zažilo najväčšie vojenské cvičenie v histórii
Skončilo sa najväčšie vojenské cvičenie v novodobej histórii Ozbrojených síl SR s názvom Slovak Shield/Slovenský štít 2015. Vyvrcholilo 24. septembra 2015 v Lešti. Okrem slovenských vojakov sa na ňom zúčastnili vojaci z Maďarska, Poľska, Česka a USA. Priamo v Lešti cvičilo približne 1700 vojakov, celkovo sa na cvičení v rámci Slovenska zúčastnilo 4000 osôb a okolo 600 kusov techniky. Súčasťou cvičenia boli aj pozemné presuny techniky, vrátane presunu amerických vojakov s ich kolesovou technikou na cvičenie do Maďarska. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 24. septembra (WebNoviny.sk) – Najväčšie vojenské cvičenie v novodobej histórii Ozbrojených síl SR Slovak Shield/Slovenský štít 2015 vyvrcholilo vo štvrtok vo výcvikovom priestore Lešť. Okrem slovenských vojakov sa na ňom zúčastnili vojaci z Maďarska, Poľska, Česka a USA.

Priamo v Lešti cvičilo približne 1700 vojakov, celkovo sa na cvičení v rámci Slovenska zúčastnilo 4000 osôb a okolo 600 kusov techniky. Súčasťou cvičenia boli aj pozemné presuny techniky, vrátane presunu amerických vojakov s ich kolesovou technikou na cvičenie do Maďarska. Informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Obrazom: Slovensko zažilo najväčšie vojenské cvičenie v histórii

Na cvičení Slovak Shield sa vo štvrtok zúčastnil prezident Andrej Kiska, ktorý je zároveň hlavným veliteľom Ozbrojených síl SR. Ako zdôraznil, slovenskí vojaci musia byť pripravení ochrániť svoju krajinu, čo je ich základnou úlohou. „Som presvedčený, že takéto cvičenia sú potrebné, aby sme vojakov skutočne na ochranu našej krajiny dobre pripravili, a aby sa naši vojaci naučili komunikovať a spolupracovať so spojencami a s vojakmi z ďalších krajín,“ povedal.

Slovensko zažilo najväčšie vojenské cvičenie v histórii
Foto: SITA/Jakub Julény

„Deklarovali sme, že vojaci budú cvičiť viac, a to aj plníme. Takéto rozsiahle medzinárodné cvičenia výrazne prispievajú k tomu, aby boli vojaci lepšie pripravení plniť svoje úlohy v krízových situáciách, či už doma alebo v medzinárodnom prostredí,“ vyhlásil minister obrany Martin Glváč.

Náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Milan Maxim vysvetlil, že počas všetkých fáz Slovenského štítu 2015 si vojaci precvičili celý rad úloh, ktoré im vyplývajú zo zákona. „Išlo o precvičenie ochrany nezávislosti našej krajiny, ale aj riešenie rôznych krízových situácií. To, čo ste dnes nemohli vidieť bolo predovšetkým plánovanie operácie na úrovni strategickej, operačnej a taktickej. Toto všetko sa odohrávalo už začiatkom tohto roku,“ vysvetlil.

Slovensko zažilo najväčšie vojenské cvičenie v histórii
Foto: SITA/Jakub Julény

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMartin GlváčMilan Maxim