Obrazom: Národný beh Devín-Bratislava vyhral prvýkrát Keňan

Národný beh Devín Bratislava
Víťazom 67. ročníka Národného behu Devín-Bratislava sa na 11,625 km dlhej trati stal prvý raz v histórii kenský vytrvalec. Joel Mwangi dosiahol najlepší výkon na tejto trati v histórii, keď mu namerali rovných 34 min.

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) -Víťazom 67. ročníka Národného behu Devín-Bratislava sa na 11,625 km dlhej trati stal prvý raz v histórii kenský vytrvalec. Joel Mwangi dosiahol najlepší výkon na tejto trati v histórii, keď mu namerali rovných 34 min. Pre 28-ročného člena maďarského Benedek Teamu to bolo už tretie prvenstvo v Bratislave, v roku 2011 vyhral polmaratón a minulú nedeľu aj maratón.

Najlepší Slovák

Na druhej priečke skončil Oleksander Matvijčuk z Ukrajiny reprezentujúci bardejovský klub JM Demolex, ktorý za Mwangim zaostal o 13 s. Aj tretia priečka patrila Ukrajincovi v službách Demolexu Dmytrovi Lašynovi za čas 34:28 min. Najlepší zo Slovákov bol v nezvyčajne silnej konkurencii čerstvý polmaratónsky majster SR Jozef Urban (JM Demolex Bardejov), ktorý trať najstaršieho cestného behu na Slovensku zvládol za 35:23 min.

„Na štart som prišiel s cieľom byť najrýchlejším Slovákom. Keďže sa mi to podarilo splniť, som spokojný. Môj čas mohol byť aj o niečo lepší, lenže ešte stále cítim únavu z nedávneho svetového šampionátu v polmaratóne, na ktorom som štartoval,“ povedal pre agentúru SITA v cieli Jozef Urban.

„Z Devína sa mi bežalo veľmi dobre. Tempo som zvolil adekvátne môjmu stavu a do cieľa som dobehol bez nejakej väčšej krízy. Kenský víťaz behá iné časy ako ja, takže jeho tempom som sa vôbec neriadil. Som veľmi rád, že som sa v tejto silnej medzinárodnej konkurencii nestratil. Teší ma, že som skončil v prvej šestke. Na to, čo mám tento rok v nohách, je to celkom dobré,“ konštatoval 28-ročný bežec JM Demolex Bardejov, ktorý sa budúci týždeň chystá na 17-dňové kondičné sústredenie do Vysokých Tatier.

Berešová píše históriu

V súťaži žien dominovala londýnska olympionička Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice), ktorá zvíťazila už šiesty raz a len jedno prvenstvo ju delí od rekordérky Močáriovej, ktorá zvíťazila sedemkrát. Berešová takisto ako Mwangi dosiahla najlepší čas v histórii, namerali jej 39:31 min. Zverenka trénera Valisku zdolala o 39 s Keňanku Gladys Biwottovú, tretia skončila Maďarka Zita Kácserová (40:30 min).

„Pred pretekmi som si pozrela výsledky z minulých ročníkov, takže som vedela, že Močáriová tento beh vyhrala sedemkrát,“ reagovala Katka Berešová s vavrínovým vencom na pleciach na otázku o útoku na rekordérku tradičného jarného bratislavského podujatia. „Samozrejme, že ma táto méta veľmi láka, ak budem o rok zdravá, pokúsim sa Močáriovej aspoň vyrovnať,“ zdôraznila 26-ročná účastníčka nedávneho svetového šampionátu v polmaratóne v Kodani.

„Bežalo sa mi veľmi dobre. Od začiatku som si strážila moje tempo. Dávala som si pozor, aby ma úvodný nástup súperiek nestrhol, lebo po ´prepálenom´ začiatku potom mávam problémy v úplnom samotnom závere pretekov. Ja som týmto už známa. Na riziko ´prepáleného´ začiatku ma upozorňoval aj môj tréner. Som rada, že mi to vyšlo a prvýkrát na ´Devíne´ som nemusela riešiť nejakú krízu. Prvýkrát v kariére som ´Devín´ odbehla bez krízy. Takže je to „ neskrývala spokojnosť čerstvá šesťnásobná víťazka Národného behu.

„Devín – Bratislava je moja srdcovka, veľmi rada na tejto trati behám. ´Devín´ patrí do trojice mojich obľúbených behov spolu s Medzinárodným maratónom mieru v Košiciach a podujatím v Brne, ktorého trať vedie okolo priehrady. To sú moje tri najobľúbenejšie behy. Navyše, dnes mám v cieli veľkú radosť aj z toho, že som za sebou nechala súperky z Kene, Maďarska a Ukrajiny. Všetko sú to veľmi dobré bežkyne. Som rada, že som na ´Devíne´ opäť zvíťazila,“ definovala svoje pocity účastníčka maratónskej súťaže na OH 2012 v Londýne.

Na 67. ročník Národného behu Devín-Bratislava bolo prihlásených dovedna 6566 bežcov.