Obrazom: Nemci postúpili do finále MS a prepísali históriu

Semifinále MS vo futbale: Brazília - Nemecko
Nemecká fanúšička pred utorňajším semifinálovým zápasom na MS vo futbale. Foto: SITA/AP

BELO HORIZONTE 9. júla (WEBNOVINY) – Utorňajšia sedemgólová paráda Nemecka v zápase proti Brazílii na XX: majstrovstvách sveta vo futbale je najvyšším semifinálovým víťazstvo v histórii svetových šampionátov. Nemci sa ako prvý tím sa prebojovali do finále ôsmykrát v histórii. Zatiaľ majú na konte tri tituly z rokov 1954, 1974 a 1990.

Všetko o MS vo futbale nájdete

—-> TU

O postupujúcom bolo prakticky rozhodnuté už po prvých 29 minútach hry, počas ktorých dali Nemci päť gólov a so zmätenou obranou Selecao si robili, čo chceli. Pre Nemecko to bol historický prvý polčas, v záverečnej fáze vrcholných turnajov ho vyhralo premiérovo takto jednoznačne. Prvýkrát v histórii záverečných turnajov dal niektorý z tímov za prvých 29 minút päť gólov.

Obrazom: Semifinálový zápas Brazília – Nemecko

Nemci svojim víťazstvom šokovali svet, nebolo to však ich najvyššie víťazstvo na scéne MS. Na šampionáte v Japonsku a Kórejskej republike v roku 2002 deklasovalo Nemecko Saudskú Arábiu dokonca 8:0. Nemecké rekordné víťazstvo v súťažných zápasoch sa zrodilo pred viac ako 100 rokmi. Na OH 1912 vo švédskom Štokholme triumfovali Nemci nad Rusmi 16:0. Posledné dvojciferné víťazstvo Nemecka sa zrodilo na jeseň 2006 v rámci kvalifikácie ME 2008 – nad San Marínom 13:0.

Nemci v semifinále MS rozobrali Brazílčanov, zvíťazili 7:1

Pre zaujímavosť, Brazília len druhýkrát v histórii prehrala o šesť gólov. Doteraz jediná takáto prehra Brazílčanov až tak veľmi nebolela, zrodila sa totiž takmer pred 94 rokmi (18. septembra 1920) v čilskom Viňa del Mar s Uruguajom (0:6) na juhoamerickom šampionáte v čase, keď sa ešte ani len nechyrovalo o majstrovstvách sveta (prvý šampionát bol v roku 1930 v Uruguaji, pozn.). Najviac gólov v histórii inkasovali Brazílčania v roku 1934 v priateľskom zápase s Juhosláviou, v ktorom prehrali 4:8.