Obrazom: Nový primátor Bratislavy slávnostne prevzal úrad

Nový primátor Ivo Nesrovnal slávnostne prebral úrad
Sprava: Novozvolený bratislavský primátor Ivo Nesrovnal a jeho predchodca Milan Ftáčnik počas ustanovujúceho zasadnutia Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta SR Bratislavy. Bratislava, 11. december 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Novozvolený primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal vo štvrtok prevzal úrad.

Slávnostne mu ho na ustanovujúcom zasadnutí mestského zastupiteľstva odovzdal odchádzajúci primátor Milan Ftáčnik. Nový primátor spolu so 45 mestskými poslancami zvolenými v novembrových voľbách vo štvrtok v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca slávnostne zložili sľuby.

Obrazom: Nový primátor Ivo Nesrovnal slávnostne prebral úrad

Nesrovnal šípi náročné roky

Slávnostný sľub na ustanovujúcom zasadnutí mestského zastupiteľstva najprv zložil novozvolený primátor Ivo Nesrovnal. Slovom a podpisom potvrdil, že ústavu i zákony bude pri výkone svojej funkcie uplatňovať podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Potom nový primátor z rúk doterajšieho primátora Milana Ftáčnik prebral mestské insígnie a prebral tak vedenie mesta.

„Pred nami sú štyri náročné roky, ktoré zvládneme, len ak budeme ťahať za jeden povraz,“ povedal nový primátor v príhovore po zložení sľubov. Ako dodal, nové vedenie mesta môže začať Bratislavu spravovať tak, ako považuje za správne a oprieť sa pritom o silný a presvedčivý mandát z volieb. „Dňom volieb pre mňa prestali platiť stranícke tričká, jediným kritériom pre mňa bude snaha pomôcť Bratislave a zlepšiť život Bratislavčanov,“ dodal nový primátor hlavného mesta.

Nesrovnal poďakoval bývalému primátorovi Ftáčnikovi za jeho štvorročnú prácu pre mesto. „Primátor Ftáčnik sa snažil mnohé veci posunúť dopredu, urobil napríklad mesto transparentnejšie. Preto je namieste mu za jeho prácu poďakovať,“ povedal Nesrovnal v príhovore.

Nový primátor Ivo Nesrovnal slávnostne prebral úrad
Foto: SITA/Ján Slovák

Primátor poďakoval svojim voličom

Rovnako nový primátor poďakoval svojim voličom, zagratuloval novozvoleným poslancom i starostom a starostkám bratislavských mestských častí. Primátor Ftáčnik hovorí, že odchádza so vztýčenou hlavou a nemá sa za čo hanbiť. „Zdedil som mesto v ťažkej situácii a podarilo sa mi ho posunúť dopredu. Je možné na to nadviazať,“ povedal Ftáčnik s tým, že mesto odovzdáva v lepšom stave, ako bolo pred štyrmi rokmi.

Spolu s novým primátorom vo štvrtok zložilo sľuby aj 45 poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva. V novom volebnom období budú v zastupiteľstve sedieť poslanci Gábor Grendel, Ondrej Dostál, Martin Borguľa, Marta Černá, Ján Budaj, Viera Kimerlingová, Ján Hrčka, Marian Greksa, Iveta Plšeková, Elena Pätoprstá, Peter Hochschorner, Milan Vetrák, Oliver Kríž, Ľudmila Farkašovská, Vladimír Bajan, Tomáš Korček, Katarína Augustinič, Richard Mikulec, Slavomír Drozd, Jarmila Tvrdá, Katarína Šimončičová, Ján Buocik, Martin Chren, Lucia Štasselová, Branislav Kaliský, Peter Pilinský, Rastislav Žitný, Juraj Káčer, Zdenka Zaťovičová, Peter Hanulík, Dana Čahojová, Iveta Hanulíková, Pavol Bulla, Izabella Jégh, Milan Černý, Martin Kuruc, Soňa Svoreňová, Ján Mrva, Milan Jambor, Gabriela Ferenčáková, Ignác Kolec, Radoslav Olekšák, Jozef Uhler, Radovan Jenčík a Roman Weinštuk.

Nový primátor Ivo Nesrovnal slávnostne prebral úrad
Foto: SITA/Ján Slovák

Šéfom magistrátu je Maruška

Novým riaditeľom bratislavského magistrátu sa stane Martin Maruška, ktorý v minulosti pôsobil ako hovorca bývalého premiéra Mikuláša Dzurindu. Meno nového šéfa magistrátu dnes potvrdil primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Maruška na poste vystrieda Rastislava Gajarského, ktorý šéfoval magistrátu v uplynulom volebnom období.

Okrem Marušku príde s Nesrovnalom na magistrát i nový šéf tlačového oddelenia mesta, ktorým sa stane Radovan Choleva. Ten v minulosti pracoval ako poradca starostky Tatiany Rosovej, istý čas pôsobil aj ako šéf tlačového oddelenia SDKÚ-DS. Hovorkyňou nového primátora bude Ivana Skokanová, ktorá s Nesrovnalom spolupracovala aj počas volebnej kampane. Sekretariát primátora Bratislavy bude viesť Anna Marušicová.

„Chcem, aby prišli so mnou ľudia, ktorým dôverujem, ktorí pracovali a pomáhali mi v kampani, kde sa vybudoval aj ten vzťah dôvery,“ povedal Nesrovnal na brífingu po slávnostnej časti ustanovujúceho zasadnutia mestského zastupiteľstva. Ako dodal, na magistrát neprichádza robiť plošné personálne zemetrasenie. „Ponuku dostane každý a budem rád, ak ju ľudia využijú,“ povedal nový primátor.

Primátor Nesrovnal zatiaľ konkrétne nehovoril o tom, koho vymenuje za viceprimátorov. Hovorí, že už o niektorých menách rozmýšľal, ale podľa zákona má na rozhodnutie 60 dní. „Väčšiu časť tejto lehoty použijem. Chcem spolupracovať s ľuďmi, o ktorých sa môžem oprieť, ktorým dôverujem,“ povedal Nesrovnal. Doterajší primátor Milan Ftáčnik mal troch námestníkov. Prvou Ftáčnikovou námestníčkou bola Viera Kimerlingová, primátora zastupovala aj Petra Nagyová Džerengová. K dvom dámam v posledný deň roka 2012 pribudol ako tretí viceprimátor Ján Budaj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GrendelIveta HanulíkováIveta PlšekováIvo NesrovnalJán BudajJán MrvaJarmila TvrdáJozef UhlerKatarína AugustiničLucia ŠtasselováMarián GreksaMartin BorguľaMartin ChrenMilan FtáčnikMilan VetrákOndrej DostálPeter HochschornerPeter PilinskýRastislav ŽitnýSlavomír DrozdVladimír Bajan