Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obetiam letu z roku 1976 urobili pamätník na Zlatých pieskoch
Pamätník 76 obetiam leteckého nešťastia lietadla IL 18 OK-NAB, ktoré sa stalo 28. júla 1976, pri príležitosti jeho odhalenia a pietnej spomienky na obete tragédie. Bratislava, 18. august 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
18. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Obetiam letu urobili na Zlatých pieskoch pamätník

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) – Pred vstupom do Areálu zdravia na bratislavských Zlatých pieskoch v pondelok odhalili pamätník obetiam leteckého nešťastia z júla 1976.

S myšlienkou vybudovať pamätník prišlo združenie Historická spoločnosť Ivanky, jeho vybudovaniu pomohlo aj Letisko M. R. Štefánika v Bratislave. Informovala o tom hovorkyňa letiska Veronika Ševčíková.

Pamätník symbolicky zobrazuje časť smerovky vyčnievajúcej po havárii z hladiny jazera. „Na jeho výstavbu sme organizovali finančnú zbierku,“ povedal iniciátor výstavby pamätníka Rudolf Roller z občianskeho združenia Historická spoločnosť Ivanky. „Letisko považuje za svoju česť uctiť si pamiatku obetí, ktoré tragicky zahynuli pri havárii lietadla v roku 1976. Z tohto dôvodu sa rozhodlo podporiť vybudovanie pamätníka leteckého nešťastia na Zlatých pieskoch. Je to jediný projekt, ktorý v tomto roku letisko podporilo,“ vysvetlil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Letiska Bratislava Ivan Trhlík.

Obrazom: Obetiam letu z roku 1976 urobili na Zlatých pieskoch pamätník

Let Československých aerolínií na trase Praha – Bratislava so strojom IL-18 skončil 28. júla 1976 o 9:37 pádom lietadla do jazera v rekreačnom areáli Zlaté piesky v Bratislave. Išlo o 84 miestne štvormotorové turbovrtuľové lietadlo sovietskej výroby, Ijušin Il-18B. Pri tejto najtragickejšej leteckej nehode ČSA na území bývalého Československa zahynulo 76 osôb, z čoho bolo 70 cestujúcich a šesť členov posádky. Zo 79 pasažierov na palube prežili len traja. Bola to posledná z veľkých leteckých katastrof, ktoré postihli spoločnosť v 60. a 70. rokoch 20. storočia.

Obetiam letu z roku 1976 urobili pamätník na Zlatých pieskoch
Foto: SITA/Ján Slovák

Odporúčané články

Video: V Iráne sa zrútilo lietadlo, pád prežilo desať ľudí Čierna skrinka alžírskeho lietadla je nepoužiteľná

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...