Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Homo naledi
Profesor Berger z University of the Witwatersrand má z analýzou kostier neznámeho pračloveka veľké plány. Foto: SITA/AP
10. septembra 2015 Zaujímavosti od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Objavili nový druh pračloveka Homo naledi

BRATISLAVA 11. septembra (WebNoviny.sk) – Medzinárodný tím vedcov na čele s Leem Bergerom z University of the Witwatersrand objavil v Juhoafrickej republike fosílne pozostatky doteraz neznámeho druhu pračloveka, ktorého nazvali Homo naledi. O svojom objave informovali v časopise Elife.

Obrazom: Nový druh pračloveka dostal názov Homo naledi

Vedcom sa podaril najväčší jednorazový objav

Berger s kolegami našli ešte v roku 2013 v jaskynnom systéme Rising Star na severozápade Juhoafrickej republiky neúplné kostry pätnástich jedincov, čo predstavuje vôbec najväčší jednorazový objav v celej Afrike. Kostry sa navyše nachádzali spolu v odľahlej jaskynnej komore, ktorú tento druh pravdepodobne používal ako pohrebisko.

Vek kostier zatiaľ nedokázali určiť, predpokladajú však, že môžu byť až tri milióny rokov staré. Doteraz najstaršie dôkazy o rituálnom správaní ľudí majú pritom iba 200-tisíc rokov.

Napriek malému mozgu ich radia do rodu Homo

Vedci našli v spomínanej jaskynnej komore celkovo 1550 kostí, ktoré patrili zástupcom oboch pohlaví rôzneho veku. Pri štyroch jedincoch sa zachovala aj lebka. Homo naledi dorastal do výšky až 150 centimetrov, vážil do 45 kilogramov a podľa analýzy kostry sa pohyboval vzpriamene. Ruky mal podobné ako Homo sapiens, prsty však boli viac ohnuté.

Jeho mozog bol síce relatívne malý, no na základe tvaru lebky, relatívne malých zubov, dlhých nôh a tvaru chodidiel ho vedci aj tak zaradili do rodu Homo. Ďalší výskum by mal odhaliť nové poznatky o tomto druhu.

„Chceme zistiť, kedy sa rodili, kedy odstavovali svoje deti, ako sa vyvíjali, aké boli rozdiely medzi pohlaviami v každom z vývinových štádií a tiež ako zomreli,“ uviedol Berger pre BBC.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Odporúčané články

Archeológovia našli zvyšky asi prvej mešity v Nemecku Španieli objavili najstarší dôkaz ľudského násilia

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...