Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pohľad na zreštaurované súsošie sv. Floriána. Súsošie bolo v reštaurátorskej dielni od roku 2007. Osemapolmetrový stĺp postavili v roku 1732 na pamäť veľkého bratislavského požiaru. Bratislava, 4. máj 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
4. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(1)

Obrazom: Odhalili reštaurované súsošie sv. Floriána

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik v nedeľu o 14:00 slávnostne odhalil reštaurované súsošie sv. Floriána. Urobil tak v deň, keď má patrón požiarnikov a hasičov meniny. Ako informoval bratislavský hovorca Stanislav Ščepán, celkové náklady na reštauráciu súsošia boli 569 947 eur. Súsošie odhalili pri príležitosti 120. výročia fungovania hasičských zborov v Bratislave.

Obrazom: V Bratislave odhalili súsošie svätého Floriána

“Je to typický stredoeurópsky barokový stĺp obeliskového typu s bohatou dekoratívnou výzdobou, ktorý vyhotovili v roku 1732 a je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok,” informoval Ščepán s tým, že vzhľadom na havarijný stav súsošia, statické poruchy a posuny stĺpu, bola nevyhnutná jeho rekonštrukcia.

Ako informoval Ščepán, v roku 2008 reštaurátorské práce prerušili, ale mestské zastupiteľstvo na svojom zasadnutí 27. júna 2013 schválilo postup pamiatkovej obnovy a požiadalo primátora, aby zabezpečil v rozpočte na roky 2013 a 2014 peniaze na dokončenie reštaurátorských prác do 30. septembra tohto roku.

Svätý Florián

Podľa legendy bol sv. Florián legionárom rímskej armády za čias Diokleciána. V roku 304 zomrel mučeníckou smrťou, keď zistili, že je kresťan. Zosadili ho z úradu a nakoniec zhodili s kameňom na krku do rieky Enns v meste Lauriacum – dnešný Enns v Rakúsku.

Počas 15. a 16. storočia vzrástla obľuba svätca u prostého ľudu a vytvárala sa jeho definitívna podoba. Ako ochranný patrón proti požiaru, suchu a najčastejším živelným pohromám sa stal jedným z najobľúbenejších ľudových svätcov, uctievaných v Podunajsku od 18. storočia ako ochranca proti ohňu a vode.

Promo Podnikám.sk milionár
Foto: Webnoviny.sk

Odporúčané články

Bratislava sa chce zbaviť grafitov, ľuďom poskytne dotácie Poplach na stanici v Bratislave, anonym tam nahlásil bombu

Témy

Diskusia

Adam Bratislava má čumila, schoener Naziho, bustu Mastného Pupuša a teraz aj KAŠŇU. Hotová Mekka kultúry za malý peniaz.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...