Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V Bratislave odhalili súsošie svätého Floriána
Pohľad na zreštaurované súsošie sv. Floriána. Súsošie bolo v reštaurátorskej dielni od roku 2007. Osemapolmetrový stĺp postavili v roku 1732 na pamäť veľkého bratislavského požiaru. Bratislava, 4. máj 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
4. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Odhalili reštaurované súsošie sv. Floriána

BRATISLAVA 4. mája (WEBNOVINY) – Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik v nedeľu o 14:00 slávnostne odhalil reštaurované súsošie sv. Floriána. Urobil tak v deň, keď má patrón požiarnikov a hasičov meniny. Ako informoval bratislavský hovorca Stanislav Ščepán, celkové náklady na reštauráciu súsošia boli 569 947 eur. Súsošie odhalili pri príležitosti 120. výročia fungovania hasičských zborov v Bratislave.

Obrazom: V Bratislave odhalili súsošie svätého Floriána

„Je to typický stredoeurópsky barokový stĺp obeliskového typu s bohatou dekoratívnou výzdobou, ktorý vyhotovili v roku 1732 a je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok,“ informoval Ščepán s tým, že vzhľadom na havarijný stav súsošia, statické poruchy a posuny stĺpu, bola nevyhnutná jeho rekonštrukcia.

Ako informoval Ščepán, v roku 2008 reštaurátorské práce prerušili, ale mestské zastupiteľstvo na svojom zasadnutí 27. júna 2013 schválilo postup pamiatkovej obnovy a požiadalo primátora, aby zabezpečil v rozpočte na roky 2013 a 2014 peniaze na dokončenie reštaurátorských prác do 30. septembra tohto roku.

Svätý Florián

Podľa legendy bol sv. Florián legionárom rímskej armády za čias Diokleciána. V roku 304 zomrel mučeníckou smrťou, keď zistili, že je kresťan. Zosadili ho z úradu a nakoniec zhodili s kameňom na krku do rieky Enns v meste Lauriacum – dnešný Enns v Rakúsku.

Počas 15. a 16. storočia vzrástla obľuba svätca u prostého ľudu a vytvárala sa jeho definitívna podoba. Ako ochranný patrón proti požiaru, suchu a najčastejším živelným pohromám sa stal jedným z najobľúbenejších ľudových svätcov, uctievaných v Podunajsku od 18. storočia ako ochranca proti ohňu a vode.

Promo Podnikám.sk milionár
Foto: Webnoviny.sk

Odporúčané články

Bratislava sa chce zbaviť grafitov, ľuďom poskytne dotácie Poplach na stanici v Bratislave, anonym tam nahlásil bombu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...