Obrazom: Odvážna Bratislava, na paláci visí vlajka antify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bratislava otvorene protestovala proti extrémizmu a fašizmu
Zvolávateľ akcie Robert Mihály (napravo) počas verejného zhromaždenia proti prejavom neznášanlivosti, extrémizmu a beztrestného šírenia ideológie fašizmu či rasizmu na Námestí SNP. Bratislava, 15. marec 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – Zhruba 300 ľudí v sobotu aj napriek zlému počasiu prišlo v Bratislave podporiť podujatie proti fašizmu. Akcia pod názvom Spoločne proti fašizmu, organizátorom ktorého bola iniciatíva Bratislava bez náckov, sa začalo na bratislavskom Námestí SNP niekoľkými príhovormi.

Obrazom: Bratislava otvorene protestovala proti extrémizmu a fašizmu

Ako prvý sa na pódium, pod ktorým bol zavesený veľký plagát s nápisom „Stop fašizmu“, postavil primátor mesta Bratislavy Milan Ftáčnik. Okrem neho sa pre ľudí postavil aj historik Eduard Chmelár, neurológ Pavel Traubner či priamy účastník Slovenského národného povstania Ján Chudík. Prítomným sa prihovorili aj aktivisti zo Slovenska, Čiech či Veľkej Británie. Všetci fašizmus radikálne odsúdili a vyzývali na neustály boj proti nemu.

Vlajka na Primaciálnom paláci

Ako informoval riaditeľ kancelárie primátora Bratislavy Ľubomír Andrassy ešte pred pochodom, počas víkendu bude na budove Primaciálneho paláca umiestnená vlajka s preškrtnutým hákovým krížom. „Je to signál toho, že Bratislava bola vždy považovaná za mesto tolerancie, mieru a akýmkoľvek prejavom neznášanlivosti dokázali obyvatelia Bratislavy povedať jasné nie,“ informoval Andrassy.

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik je rád, že sa zhromaždenie konalo, pričom ho podporilo aj vedenie mesta. „Myslíme si, že je dôležité, aby tá možno mlčiaca väčšina vyjadrila svoj názor a ja osobne sa tiež veľmi jednoznačne a jasne hlásim k antifašistickej tradícií, na ktorej je postavená naša Slovenská republika,“ povedal.

Ako dodal, nemožno oslavovať vznik slovenského štátu v roku 1939 nielen z historických dôvodov, ale aj preto, že to bol štát, ktorý súhlasil s tým, aby časť obyvateľov bola vyhlásená za menejcenných, za obyvateľov druhej kategórie. „To nie sú len veci, ktoré sa dotýkajú histórie, dotýkajú sa aj dnešných dní, pričom aj dnes vidíme v spoločnosti prejavy neznášanlivosti, rasizmu či xenofóbie,“ doplnil primátor.

Video: Bratislava podporila antifašistické aktivity vlajkou na Primaciálnom paláci

,Stop fašizmu‘ viedlo dav

Po príhovoroch, ktoré sa na Námestí SNP začali o 14:00, sa začal samotný pochod, ktorý bol vyvrcholením celého podujatia. Ľudia sa za hudby presúvali cez ulice historického centra Bratislavy až k pamätníku holokaustu pri Novom moste. Na čele davu bol transparent „Stop fašizmu“, ľudia pokrikovali heslá ako antikapitalista či antifašista. Pochod sa zaobišiel bez incidentov, celý čas naň dozerala mestská i štátna polícia.

Iniciatíva Bratislava bez náckov pochod plánovala už pol roka dopredu. Ako pre agentúru SITA povedal organizátor podujatia Róbert Mihály, podarilo sa im ohlásiť všetky zhromaždenia aj trasu pochodu. „Tento pochod je reakciou na každoročné oslavy vzniku slovenského vojnového štátu a jeho účelom je protifašistický režim a jeho predstaviteľov odsúdiť. Tiež chceme jednoznačne povedať, že títo ľudia, ako aj režim, nesú zodpovednosť za desaťtisíce životov našich spoluobčanov,“ poznamenal.

Podujatie podľa neho rovnako reaguje na momentálnu situáciu nielen na Slovensku, ale aj v Európe, keď zaznamenávame vzostup nacionalizmu a fašisti sú volení do politických funkcií. „Takéto správanie či násilie nepatria do modernej spoločnosti,“ dodal na záver organizátor podujatia Spoločne proti fašizmu.

Bratislava otvorene protestovala proti extrémizmu a fašizmu
Foto: SITA/Ján Slovák

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard ChmelárĽubomír AndrassyMilan FtáčnikRobert Mihály