Obrazom: Opozícia zorganizovala protest Toto sme nechceli!

Zhromaždenie Toto sme nechceli!
Účastníci zhromaždenia občanov s názvom Toto sme nechceli!, ktoré zorganizovali zástupcovia politických strán SaS, OĽaNO a KDH na bratislavskom Námestí SNP. Bratislava, 17. november 2016. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 17. novembra (WebNoviny.sk) – Aby sa Slovensko stalo prosperujúcim a fungujúcim štátom, slušní ľudia sa musia zaktivizovať. V tomto duchu sa niesla väčšina prejavov, ktoré odzneli vo štvrtok na bratislavskom Námestí Slovenského národného povstania. Opoziční politici si na ňom pod heslom „Toto sme nechceli!“ pripomenuli za účasti stoviek ľudí udalosti z novembra 1989.

Kradnete od CT-čiek až po toaletný papier, odkázal vláde Budaj

Podľa účastníka novembrových udalostí a dnes poslanca parlamentu za OĽaNO Jána Budaja je november sviatkom bežných ľudí. Zároveň vyhlásil, že politici, ktorí boli pri moci posledných 27 rokov nedokázali zabezpečiť pre občanov fungujúci a právny štát. „Kradnete od CT-čiek až po toaletný papier,“ povedal.

Obrazom: Zhromaždenie Toto sme nechceli!

Zároveň politické garnitúry obvinil, že chránia kriminálnikov a gaunerov. Dôkazom je podľa neho neschopnosť zrušiť „krvavé“ Mečiarove amnestie. Tie sú podľa neho v moderných dejinách Slovenska tým, čím bol predtým článok štyri československej ústavy o vedúcej úlohe KSČ v štáte a spoločnosti.

Sulík vyzdvihol úspechy opozície

Podľa europoslanca Richarda Sulíka (SaS) zabrzdil vývoj Slovenska po novembri najskôr mečiarizmus a potom 10 rokov vlád Roberta Fica.

Slovensko má napriek tomu podľa neho šancu, aby bolo slušnou a úspešnou krajinou. „Nemyslím si, že šance sú zlé,“ povedal. Zároveň vyzdvihol, že sa opozícii za dva roky podarilo odstaviť dvoch „korunných princov“ vládneho Smeru. Najskôr v roku 2014 odstúpil Pavol Paška, politická kariéra Roberta Kaliňáka je podľa Súlíka v súčasnosti tiež na konci.

Nezávislý poslanec Miroslav Beblavý skonštatoval, že v čase novembra 1989 mal 12 rokov. Dnes má 12 rokov jeho najstarší syn. Ako zdôraznil, dúfa, že „sa ďalšie generácie už nebudú musieť stretávať na podobných zhromaždeniach“. Podľa Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) sú slušní ľudia srdcom Slovenska a nastal čas, aby naštartovali zmeny.

Na proteste sa zúčastnili aj kritici súčasnej parlamentnej opozície. V dave zhromaždených držali transparenty s nápismi: „Toto sme nechceli: Islamofóbnych liberálov proti slobode a solidarite“, „Homofóbnych obyčajných ľudí a nenávistné osobnosti“ alebo „17. november len pre vybrané strany“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán BudajMiroslav BeblavýRichard Sulík
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita