Obrazom: Ôsmy deň na olympiáde v Soči

Ôsmy deň na olympiáde v Soči
Zľava: Rus Victor An a Holanďan Sjinkie Knegt počas sobotňajších pretekov rýchlokorčuliarov na 1000 metrov Foto: SITA/AP

SOČI 15. februára (WEBNOVINY) – V sobotu sa na zimných olympijských hrách v Soči bojovalo o sedem medailových kolekcií.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Po „výprasku“ od USA (1:7) prehrala slovenská hokejová reprezentácia aj svoj druhý zápas na olympijskom turnaji v Soči. V sobotu zverenci trénera Vladimíra Vůjtka nestačili na Slovincov a prehrali 1:3. Slovensko prehralo so Slovinskom prvý zápas v histórii, predchádzajúcich osem vzájomných duelov vyhralo. Slováci sú v tabuľke A-skupiny na poslednom 4. mieste.

Obrazom: Slovensko prehralo so Slovinskom

V druhom sobotňajšom zápase v „áčku“ predviedli krásne hokejové divadlo Rusi a Američania. O víťazovi tohto stretnutia rozhodli až dramatické samostatné nájazdy, v ktorých bol hrdinom útočník T. J. Oshie.

Švédski hokejisti uspeli aj vo svojom treťom vystúpení v základnej C-skupine na zimných olympijských hrách v Soči, keď v sobotu večer v Šajba aréne zdolali Lotyšov 5:3. Švédi vyhrali všetky svoje zápasy v „céčku“ a suverénne postúpili do štvrťfinále.

Švajčiarom stačil jediný presný zásah na úspech proti Čechom v sobotňajšom zápase základnej C-skupiny na zimných olympijských hrách v Soči. O jediný gól stretnutia sa už v úvodnom dejstve postaral Simon Bodenmann. Čisté konto si pripísal gólman Anaheimu Ducks Jonas Hiller.

Obrazom: Sobotňajšie zápasy na olympijskom hokejovom turnaji

Rakúšanka Anna Fenningerová získala zlatú medailu v pretekoch super G v rámci súťaží v alpských lyžiarskych disciplínach. V stredisku Roza Chutor v Červenej Poľane triumfovala časom 1:25,52 min. Na druhej priečke s odstupom 55 stotín skončila Nemka Maria Höflová-Rieschová a bronz patrí Rakúšanke Nicole Hospovej (+0,66). Slovenka Barbara Kantorová si vybojovala 22. pozíciu z 31 klasifikovaných (štartovalo 49 uchádzačiek), zaostala o 3,39 s. Kristína Saalová preteky nedokončila.

Obrazom: Sobota na olympiáde v Soči

Preteky ženských štafiet v behu na lyžiach na 4 x 5 km klasickou a voľnou technikou sa skončili menším prekvapením, keď sa z triumfu tešili Švédky v zostave Ida Ingemarsdotterová, Emma Wikenová, Anna Haagová a Charlotte Kallová. V cieli im namerali čas 53:02,7 min, druhé Fínky zaostali o pol sekundy a tretie boli Nemky s odstupom 0,9 s. O medailových priečkach sa v komplexe Laura v Čevenej Poľane rozhodovalo až vo finiši, ktorý najlepšie zvládla Charlotte Kallová.

Poľský reprezentant Kamil Stoch je dvojnásobným olympijským víťazom v skokoch na lyžiach. Po nedeľňajšom triumfe na strednom mostíku HS-106 si pripísal 26-ročný rodák zo Zakopaného prvenstvo aj v sobotňajších dramatických pretekoch na veľkom mostíku HS-140. Druhé miesto len s minimálnym odstupom 1,3 bodu obsadil 41-ročný japonský veterán Noriaki Kasai, na treťom mieste skončil Slovinec Peter Prevc.

Poľskému hrdinovi Stochovi, ktorý v areáli RusSki Gorkij v Červenej Poľane viedol aj po 1. kole, namerali 139 a 132,5 metra, za čo získal od rozhodcov 278,7 bodu. S druhými individuálnym primátom v rámci jedných ZOH sa stal tretím skokanom na lyžiach v histórii, ktorému sa podaril tento veľký úspech. Pred ním to dokázali Fín Matti Nykänen (triumfoval v Calgary 1988) a dokonca dva razy Švajčiar Simon Ammann (Salt Lake City 2002, Vancouver 2010). Pre Poľsko vybojoval Kamil Stoch tretí najcennejší kov na zimných olympijských hrách, ten premiérový patril Wojciechovi Fortunovi za prvenstvo na veľkom mostíku na ZOH 1972 v Sappore.

Na veternú lotériu v Soči doplatilo v sobotu večer viacero adeptov na popredné priečky, ktorí nepostúpili do finálového 2. kola medzi 30 najlepších.

Jang Čou v pretekoch na 1500 m v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe obhájila zlatú medailu z Vancouveru 2010. Dvadsaťdvaročná Číňanka triumfovala pred Kórejčankou Šim Suk-hi a Taliankou Ariannou Fontanovou. Slovenská reprezentantka Tatiana Bodóvá nepostúpila do semifinále, klasifikovali ju na konečnom 29. mieste. Prvá Slovenka, ktorá sa v tomto športe predstavila pod piatimi kruhmi, skončila vo svojej rozjazde na 5. mieste, ďalej išli prvé tri.

Domáci Viktor An sa dočkal zlatej medaily, 28-ročný naturalizovaný ruský reprezentant triumfoval vo finálových pretekoch na 1000 m v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe. Rodák z juhokórejského Soulu má z tohto podujatia na konte aj bronz na 1500 m.

Päťnásobný celkový majster sveta An reprezentuje Rusko prvýkrát pod piatimi kruhmi, vo farbách svojej novej vlasti získal prvé olympijské zlato. Úradujúci európsky šampión si na ZOH 2006 v Turíne vybojoval tri najcennejšie kovy, z prvenstva sa radoval v pretekoch na 1000 m, 1500 m a štafete na 5000 m. V Taliansku získal aj bronz na 500 m.

Na druhom mieste skončil ďalší ruský zástupca Vladimir Grigoriev, na treťom klasifikovali vicemajstra sveta z vlaňajších MS na Sjinkieho Knegta, ktorý vybojoval pre Holandsko historicky prvú medailu v šorttreku.

Domáci Alexander Tretiakov ovládol dvojdňovú súťaž skeletonistov na XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči a suverénne si vybojoval premiérové zlato. Dvadsaťosemročný rodák z Krasnojarska bol najlepší v troch zo štyroch jázd (v prvej utvoril rekord dráhy 55,95 s) a zaslúžene triumfoval. Úradujúci majster sveta zo švajčiarskeho strediska St. Moritz 2013 dosiahol v súčte štyroch jázd na ZOH 2014 výsledný čas 3:44,29 min a tešil sa z najväčšieho úspechu v kariére. Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri bol Tretiakov bronzový.

Najväčší favorit Martins Dukurs z Lotyšska získal v areáli Sanki striebro, rovnako ako na ZOH 2010 vo Vancouveri. Dvadsaťdeväťročný rodák z Rigy, ktorý je dvojnásobným svetovým šampiónom a v ostatných piatich sezónach víťazom Svetového pohára, mal odstup 0,81 stotín na Tretiakova. Bronzovú medailu získal Matthew Antoine z USA už s výrazným odstupom 2,97 s.

Mužské rýchlokorčuľovanie pozná po sobote už meno aj iného ako holandského víťaza, vo finále na 1500 m triumfoval Poliak Zbigniew Bródka. Pre 29-ročného rodáka z Glowna ide o najväčší úspech v kariére, doteraz mal na konte iba bronz zo stíhacích pretekov družstiev z vlaňajších majstrovstiev sveta. Zhodou okolností, tiež sa uskutočnili v Soči.

Na druhom mieste skončil len s odstupom troch tisícin sekundy Holanďan Koen Verweij, ktorý získal pre svoju krajinu 13. medailu v rýchlokorčuľovaní na týchto zimných olympijských hrách. Tretiu pozíciu obsadil Kanaďan Denny Morrison, ktorý si na ZOH 2014 vybojoval striebro aj v pretekoch na 1000 m.

Viac k osobe Anna FenningerováBarbara KantorováCharlotte KallováKamil StochMaria Höflová-RieschováMatti NykänenNoriaki KasaiPeter PrevcSimon Ammann