Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ostrovu na Dunaji vrátili život, trávu spásajú kone
Pasienky na Veľkolélskom ostrove, kde ochranári v rámci revitalizácie územia obnovili voľnú pastvu koní a dobytka. Veľkolélsky ostrov, 23. máj 2014. Foto: SITA/Martin Havran
22. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Ostrovu na Dunaji vrátili život, trávu spásajú kone

VEĽKÝ LÉL 24. mája (WEBNOVINY) – Vodohospodári po viac ako 30 rokoch obnovili Veľkolélsky ostrov na Dunaji. Zrušili hrádze, ktoré boli vybudované a zabraňovali vode z Dunaja dostať sa do Veľkolélskeho ramena.

„Zabezpečili sme otvorenie hornej a dolnej časti ramena, ktoré boli v sedemdesiatych rokoch uzatvorené kvôli zámeru vybudovať vodné diel Gabčíkovo-Nagymaros, aby sa sem nedostala zvýšená voda z Dunaja. Teraz tu bude stále pretekať voda a ostrov dostane svoj pôvodný tvar,“ informoval generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby š. p. Ladislav Lazár. Projekt v hodnote približne milión eur financovala sčasti Európska únia a sčasti Vodohospodárska výstavba.

Obrazom: Veľkolélskemu ostrovu na Dunaji vrátili život

„Podaril sa nám veľký sen oživiť toto Veľkolélske rameno, ktoré kedysi obtekalo jeden z najväčších ostrovov v záplavovom území Dunaja a oddelením ramena a jeho následným vysychaním došlo k degradácii života v ňom, čo by sa teraz malo zmeniť,“ povedal Tomáš Kušík z Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ).

Veľkolélskemu ostrovu na Dunaji vrátili život
Foto: SITA/Martin Havran

Podľa Kušíka by sa sem mohli vrátiť ryby a niektoré druhy vtákov tu nájdu bohatšiu potravu. Vrátiť by sem mohli napríklad aj volavky popolavé. Pretekajúca voda v ramene zároveň odstráni problém s komármi, ktoré sa tu množili nielen počas roka ale hlavne po povodniach. Projekt, ktorý začal v minulom roku odstránením hornej hrádze, by mal byť ukončený do konca mája tohto roka, kedy by sa voda mala dostať do celého ramena.

Na unikátnom Veľkolélskom ostrove navyše obnovili aj pasienky. Ochranári tu v rámci revitalizácie územia obnovili voľnú pastvu koní a dobytka. Hoci je Veľkolélsky ostrov chráneným územím, zostane stále prístupný verejnosti. Plánujú tu vybudovať spevnený most, pod ktorým budú môcť migrovať vodné živočíchy. Územie Veľkolélskeho ostrova je totiž atraktívne z pohľadu turistiky, keďže sa tu voľne pasú kone a dobytok, sú tu vzácne stromy, vŕby a lužný prales.

Ostrovu na Dunaji vrátili život, trávu spásajú kone
Foto: SITA/Martin Havran

MS v hokeji sutaze
Foto: Webnoviny.sk

Odporúčané články

Do piliera Starého mosta vrazila loď, zranila sa aj Slovenka V Dunaji nie je olej, hasiči preto už nemusia zasahovať

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...