Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mašinka Katka ožila, zakúrili jej v kotli
Dolaďovanie posledných detailov pred generálnou skúškou - prvým zapálením 130-ročnej lokomotívy Katka po zimnej rekonštrukcii v rušňovom depe Košice. Košice, 24. apríl 2014. Foto: SITA/Jozef Jarošík
24. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Parná mašinka Katka bola zlatým klincom Rušňoparády

KOŠICE 26. apríla (WEBNOVINY) – Niekoľko stoviek návštevníkov aj napriek daždivému počasiu zamierilo v sobotu do košického rušňového depa na už štrnástu Rušňoparádu.

Prišli sem ľudia z celého Slovenska, ale aj priaznivci železníc z Česka i Maďarska. Čakalo tu na nich množstvo lokomotív od parných, motorových až po dieselelektrické a ďalší bohatý program.

Jubilantka Katka

Zlatým klincom Rušňoparády bola parná mašinka Katka, ktorá tohto roku oslavuje 130. výročie uvedenia do prevádzky. Bola stredobodom pozornosti najmä malých návštevníkov. Katka s pripojeným historickým vozňom vozila deti po depe.

Obrazom: Parnej mašinke Katke zakúrili pod kotlom

Ako uviedol predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský, zapálením ohňa pod Katkiným kotlom sa najstaršia funkčná parná lokomotíva na Slovensku, ale aj v strednej Európe začala pripravovať na novú sezónu premávky detskej železničky v Čermeli.

Doložil, že Katka je napriek úctyhodnému veku v dobrej kondícii, keď využili zimné mesiace na potrebné opravy. „Po Rušňoparáde na budúci týždeň prevezieme Katku a všetky historické vagóny do východiskovej stanice košickej detskej železničky v Čermeľskom údolí, kde bude 30. apríla verejná generálka uvedenia železničky do prevádzky. Slávnostné otvorenie je naplánované na prvého mája,“ povedal Lehotský.

Nechýbali ani Albatros a Magda

Jubilantka Katka na točni otvorila Rušňoparádu. Potom už návštevníci mohli obdivovať ostatné najstaršie a najzachovalejšie rušne. Obdivovatelia historických parných rušňov mali možnosť odfotiť si majestátny Albatros, najrýchlejšiu československú parnú lokomotívu, či prezrieť si v premiére Singrovku z Tisovca.

Mašinka Katka ožila, zakúrili jej v kotli
Foto: SITA/Jozef Jarošík

Nechýbal ani populárny historický motorový vlak Magda. Návštevníkom chvíle strávené v depe spestril prvýkrát výstup na železničiarsku vodárenskú vežu, mohli si pozrieť modelovú miniželeznicu, vojenský prepad vlaku či detské tvorivé dielne.

„Som priaznivcom železníc a chodím na podobné podujatia aj v Čechách už asi desať rokov. Toto je veľká akcia a páči sa mi tu,“ povedal Tomáš Sága, ktorý sem prišiel aj s kamarátom. „Som maximálne spokojný, že Košičania prišli a stále prichádzajú, hoci je zamračené a chvíľami aj prší. Chcem veriť, že ich zaujal program aj historické mašinky, ktoré sme sem dotiahli zo všetkých kútov Slovenska a že sa im tu páči a sú spokojní,“ povedal Lehotský. Doložil, že program dnešnej Rušňoparády potrvá až do deviatej večer. Tí, čo to nestihnú dnes, majú šancu pozrieť si Rušňoparádu ešte v nedeľu.

Podujatie Rušňoparáda 2014 organizuje Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) a občianske združenie Detská železnica Košice.

Odporúčané články

Vlaky RegioJet majú jazdiť aj z Bratislavy do Košíc Električky v Košiciach oslavujú storočnicu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...