Obrazom: Pätnásty deň na olympiáde v Soči

Pätnásty deň na olympiáde v Soči
Pád talianskeho lyžiara Patricka Thalera v prvom kole sobotňajšieho slalomu mužov. Foto: SITA/AP

SOČI 22. februára (WEBNOVINY) – V predposledný deň olympiády sa v Soči rozdalo sedem medailových kolekcií. V hokejovom boji o tretie miesto zvíťazili Fíni nad Američanmi 5:0.

Kompletný program dňa si môžete pozrieť

—-> v tomto článku.

Slovenský lyžiar Adam Žampa obsadil v slalome, záverečnej súťaže alpských lyžiarov, vynikajúce šieste miesto. Žampa zaostal v súčte oboch kôl za víťazom Rakúšanom Mariom Mattom o 1,44 sekundy a dosiahol najlepší slalomový výsledok kariéry. Matt zvíťazil s náskokom 28 stotín sekundy pred favorizovaným krajanom Marcelom Hirscherom. Bronz si vybojoval supertalent svetového slalomu, iba 19-ročný Nór Henrik Kristoffersen.

Program a výsledky hokejového turnaja na ZOH v Soči nájdete

Dokonalým triumfom nórskych bežkýň na lyžiach, ktoré obsadili všetky tri medailové pozície, sa skončili preteky žien na 30 km voľnou technikou s hromadným štartom na XXII. zimných olympijských hrách v ruskom Soči. Zlatú medailu si v komplexe Laura v Červenej Poľane vybojovala Marit Björgenová časom 1:11:05,2 h, druhé miesto obsadila s odstupom 2,6 s Therese Johaugová a jednoznačnú prevahu reprezentantiek Nórska podčiarkla tretím miestom Kristin Störmer Steirová (+23,6 s). Hlavné pole pretekárok priviedla s výrazným mankom 1:21,7 min štvrtá v poradí Kerttu Niskanenová z Fínska. Slovensko nemalo v sobotu zastúpenie.

Obrazom: Sobota na olympiáde v Soči

Pre víťaznú 33-ročnú Björgenovú je to už tretia zlatá medaila v Soči (predtým vystúpila na najvyšší stupienok v tímšprinte a skiatlone) a celkovo šiesty najvzácnejší kov z olympijského sviatku športovcov. Rodáčka z Trondheimu sa s celkovou bilanciou 6 – 3 – 1 na ZOH stala najúspešnejšou ženskou olympioničkou v histórii, keď predstihla tiež bežkyňu na lyžiach Rusku Ľubov Jegorovovú (6 – 3 – 0) ako aj rýchlokorčuliarku z bývalého ZSSR Lidiu Skoblikovovú (6 – 0 – 0).

Björgenová je v historickom rebríčku všetkých športovcov v rámci zimných olympijských hier z hľadiska ich počtu a hodnoty už na 3. mieste, úspešnejší sú už len jej dvaja krajania: biatlonista Ole Einar Björndalen (8 – 4 – 1) a bežec na lyžiach Björn Dählie (8 – 4 – 0).

Rakúšanka Julia Dujmovitsová získala zlatú medailu v paralelnom slalome v rámci súťaží v snoubordingu. Striebro si v Parku extrémnych športov Roza Chutor vybojovala nemecká reprezentantka Anke Karstensová, bronz patrí jej krajanke Amelie Koberovej. Držiteľka najvzácnejšieho kovu z paralelného obrovského slalomu Švajčiarka Patrizia Kummerová obsadila konečnú deviatu priečku.

Zlatú medailu v paralelnom slalome mužov si vyjazdil Rus Vic Wild. Dvadsaťsedemročný rodák z USA, ktorý dostal ruské občianstvo po tom, ako sa pred tromi rokmi oženil s ruskou snoubordistkou Aľonou Zavarzinovou, triumfoval v Parku extrémnych športov Roza Chutor v dueli dvoch najlepších pretekárov z kvalifikácie v súčte dvoch finálových jázd tesne o 11 stotín sekundy pred Slovincom Žanom Koširom.

Zaujímavosťou je, že Wild a Košir sú zároveň aj tréningoví partneri. „Nemôžem tomu uveriť. Sú to najlepšie pocity v mojom živote. Obetoval som veľa pre tento úspech. Kým niektorí v lete ležali na pláži pri mori, ja som tvrdo trénoval a vyplatilo sa,“ vyhlásil pre oficiálny servis ZOH 2014 Vic Wild.

Bronzovú medailu si v malom finále vybojoval Rakúšan Benjamin Karl, ktorý zdolal Taliana Aarona Marcha – až 11. v kvalifikácii.

Zlato v mužských štafetách na 4×7,5 km získali ruskí biatlonisti Alexej Volkov, Jevgenij Usťugov, Dmitrij Malyško a Anton Šipulin. Kvarteto muselo absolvovať osem dobíjaní na strelnici, ale stačilo mu to na zisk najcenejších kovov. Striebro si vybojovali Nemci a bronz Rakúšania. Slováci Pavol Hurajt, Tomáš Hasilla, Miroslav Matiaško a Matej Kazár obsadili 12. miesto s odstupom 3:07,90 min.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Holandskí rýchlokorčuliari v zložení Jan Blokhuijsen, Sven Kramer, Koen Verweij získali zlaté medaily. „Oranjes“ v A-finále v Adler aréne zdolali v novom olympijskom rekorde 3:37,71 min reprezentantov Kórejskej republiky, ktorí si vybojovali striebro. Bronz patrí Poliakom. V štafetách žien bodovali krajanky. Zlato si vybojovali holandské rýchlokorčuliarky Marrit Leenstraová, Jorien ter Morsová, Ireen Wüstová, ktoré zdolali v novom olympijskom rekorde 2:58,05 min strieborné Poľky. Tretie miesto patrí domácim Ruskám.

Viac k osobe Adam ŽampaMatej KazárMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPavol HurajtSven KramerTherese JohaugováTomáš Hasilla