Obrazom: Piaty deň na olympiáde v Soči

Marie Marchand Arvierová
Francúzska lyžiarka Marie Marchand-Arvierová mala počas zjazdu hrôzostrašný pád. Foto: SITA/AP

SOČI 12. februára (WEBNOVINY) – V dejisku olympijských hier sa aj v stredu bojovalo o cenné kovy. Na programe bolo šesť finálových disciplín a začal sa aj hokejový turnaj. V prvých dueloch zvíťazili Švédi nad Čechmi a Švajčiari porazili Lotyšov.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Úvodná stredajšia finálová discplína dňa sa skončila prekvapujúco. Po prvý raz v histórii ZOH udelia dve zlaté medaily v disciplíne alpského lyžovania, pretože víťazkami zjazdu žien sa stali Švajčiarka Dominique Gisinová a Slovinka Tina Mazeová. Obe dosiahli rovnaký čas 1:41,57 min. O desať stotín zaostala Gisinovej krajanka Lara Gutová. Nepríjemný pád mala Francúzka Marie Marchandová-Arvierová, ktorá skončila v bezpečnostnej sieti.

Obrazom: Stredajší zjazd má dve víťazky

Jediná Slovenka v olympijskom zjazde v stredisku Roza Chutor neďaleko Červenej Poľany Kristína Saalová obsadila konečné 31. miesto, za víťazkami zaostala o 4,41 s.

Severskú kombináciu ovládol favorizovaný Nemec Eric Frenzel. Obhajcu zlata z Vancouveru 2010 Jasona Lamyho-Chappuisa z Francúzska klasifikovali až na 35. poste.

Suverénnymi víťazmi súťaže športových dvojíc v rámci krasokorčuliarskych súťaží na zimných olympijských hrách v Soči sa v stredu večer stali Rusi Tatiana Volosožarová, Maxim Trankov. Úradujúci majstri sveta aj Európy pridali do jagavej zbierky aj prvé olympijské zlato, keď vo voľnej jazde nadviazali na svoj skvelý výkon z krátkeho programu a v celkovom súčte triumfovali s náskokom vyše 18 bodov pred ďalším ruským duom Xenia Stolbovová, Fiodor Klimov.

Bronz zostal pre skúsených Nemcov Aľonu Savčenkovú a Robina Szolkowého, ktorí obhájili svoju medailovú pozíciu spred štyroch rokov z Vancouvru.

Športové dvojice sú parádnou ruskou krasokorčuliarskou disciplínou. Od roku 1964 a ZOH v Innsbrucku chýbali Rusi, resp. predtým reprezentanti Sovietskeho zväzu na najvyššom stupienku v športových dvojiciach iba pred štyrmi rokmi vo Vancouvri, kde sa zo zlata tešili Číňania Šen Sue, Chon-po Čao.

Obrazom: Slovenskí mladíci potešili na olympiáde dobrým umiestnením

Víťazom rýchlokorčuliarskej disciplíny 1000 m v súťaži mužov sa stal Holanďan Stefan Groothuis. Striebro si vybojoval Kanaďan Denny Morrison a bronz putuje rovnako do Holandska zásluhou Michela Muldera. Holandskí reprezentanti brali aspoň jednu medailu v každej z piatich doterajších disciplín v rýchlokorčuľovaní na ZOH 2014 a celkovo majú v Soči na konte už desať cenných kovov, z toho štyrikrát zlato.

Program hokejového turnaja na ZOH v Soči si môžete pozrieť

—->v tomto článku.

V sánkarskej súťaže mužských dvojíc triumfovali nemeckí reprezentanti Tobias Wendl – Tobias Arlt. Favorizované duo bolo v areáli Sanki najrýchlejšie v oboch jazdách a premiérovo sa tešilo zo zlatej medaily.

Rakúski bratia Andreas a Wolfgang Lingerovci nedosiahli víťazný hetrik, keď sa po triumfoch v Turíne 2006 a Vancouveri 2010 museli pri odstupe 0,522 s uspokojiť s 2. miestom. Bronzové medaily získali Lotyši Andris Šics a Juris Šics, ktorí zaostali za víťazmi o 0,857 s.

Slovenskí reprezentanti Marián Zemaník – Jozef Petrulák obsadili pri svojej premiére na ZOH 12. miesto (+2,024), čím dosiahli zatiaľ najlepšie umiestnenie SR v sánkovaní v Soči. Ďalší debutanti Marek Solčanský – Karol Stuchlák skončili na 16. priečke (+3,452).

Obrazom: Stredajší tréning slovenskej hokejovej reprezentácie

Hlavný tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek presne deň pred prvým zápasom na olympijskom turnaji v Soči prezradil, že jeho mužstvo je pripravené na svoju premiéru. „Som veľmi rád, že sú všetci hráči zdraví a doliečili si menšie zranenia. Môžeme nastúpiť v plnej sile,“ povedal po stredajšom tréningu 66-ročný český odborník na lavičke tímu SR.

Na základe troch tréningov po príchode hráčov zo zámorskej NHL už je jasná zostava pre prvý duel pod piatimi olympijskými kruhmi proti americkej reprezentácii.