Obrazom: Pozor na túto kozmetiku, je nebezpečná

Pozor na túto kozmetiku, je nebezpečná
Nebezpečný je aj výrobok na vyrovnávanie vlasov značky Capiľliss system z Činy. Výrobok predávajú v litrovej šedej plastovej fľaši s čiernym popisom alebo je súčasťou súpravy na vyrovnávanie vlasov. V keratínovej kúre je látka formaldehyde, použitie tejto látky je v kozmetických výrobkoch podľa nariadenia Európskeho parlamentu zakázané. Foto: SITA/Úrad verejného zdravotníctva

BRATISLAVA 18. apríla (WebNoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii.

Do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky RAPEX ich nahlásili kontrolné orgány v Českej republike, v Nemecku, v Grécku a v Belgicku. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na Slovensku, zdôraznil hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Obrazom: Nebezpečná kozmetika

Prvým nebezpečným kozmetickým výrobkom je pleťové tonikum značky KHADI, ktoré vyrobili v Indii. Tonikum je v priehľadnej plastovej fľaši s čiernym uzáverom. Vo výrobku zistili prekročený povolený limit pre celkový počet mikroorganizmov, ich nárast naznačuje nedostatočnú účinnosť konzervácie výrobku.

Úrad varuje i pred karnevalovým makeupom s názvom Horror Make-up Set, značka nie je známa a krajina pôvodu je Čína. Výrobok obsahuje tri tyčinky, jednu tubu napodobneniny krvi a jednu špongiu na natieranie. Výrobok je zabalený v obale so zadnou kartónovou a prednou plastovou časťou. V červenej napodobnenine krvi zistili prekročenie povoleného množstva konzervačnej látky, ktorá nie je uvedená ani v zozname zložiek. Výrobok predstavuje riziko vzniku kontaktnej alergie.

Tretím nebezpečným výrobkom je šampón a sprchový gél Barbie Shampoo & Bath gel z Grécka. Gél je v litrovej ružovej plastovej fľaške s bielym dávkovačom. Hygienik upozorňuje aj na sprchový gél OMICRON LUXURY, výrobcom je DELKAM GROUP LTD z Grécka.

Nebezpečný je aj šampón a sprchový gél Shampoo & Bath gel značky American Greetings. Výrobok je v bielej plastovej fľaši s potlačou jahôd a s ružovým uzáverom. Úrad upozorňuje aj na grécky šampón a sprchový gél OMICRON KIDS Shampoo & Bath gel v bielej plastovej fľaši s fialovým uzáverom, na ktorej je modrá hviezda a obrázok kvetov. V sprchových géloch a šampónoch zistili prekročený povolený limit pre celkový počet mikroorganizmov a prítomnosť patogénneho organizmu Pseudomonas putida.

Posledným nebezpečným je výrobok na vyrovnávanie vlasov značky Capiľliss system z Činy. Výrobok predávajú v litrovej šedej plastovej fľaši s čiernym popisom alebo je súčasťou súpravy na vyrovnávanie vlasov. V keratínovej kúre je látka formaldehyde, použitie tejto látky je v kozmetických výrobkoch podľa nariadenia Európskeho parlamentu zakázané.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Rovný
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR