Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tatry
Pohľad na následky veternej smršte vo Vysokých Tatrách počas letu vrtuľníkom za účasti ministra životného prostredia a ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Vysoké Tatry, 23. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
23. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Pozrite sa zhora na Tatry, ktoré zasiahla kalamita

POPRAD 24. mája (WEBNOVINY) – Ministri životného prostredia a pôdohospodárstva Peter Žiga a Ľubomír Jahnátek si v piatok pozreli rozsah vetrovej kalamity z 15. mája tohto roka v Tatranskom národnom parku. „Moji kolegovia hovoria, že je to trochu horšie, ako sa čakalo. Čo sa týka dreva, je škoda na dreve v celom Tatranskom národnom parku približne 500-tisíc metrov kubických, z toho na území Štátnych lesov TANAP-u je to 130- až 150-tisíc metrov kubických, zvyšok je na súkromných pozemkoch,“ uviedol minister životného prostredia Peter Žiga.

Okrem škôd na dreve spôsobil vietor veľké škody aj na biotopoch. „Určite aj my pripravovanú zonáciu Tatier budeme musieť trochu pozastaviť a najprv vypočítať, čo táto veterná kalamita spravila s pripravovanou zonáciou,“ dodal Žiga.

Obrazom: Následky kalamity v Tatrách pri pohľade z vrtuľníka

Zonácia momentálne nie je podstatná

Podľa ministra životného prostredia zonácia Tatranského národného parku momentálne nie je podstatná. „Podstatné je, aby sme v Tatrách zachránili, čo sa ešte zachrániť dá,“ uviedol minister envirorezortu.

Odborný pohľad na zonáciu zostáva podľa ministra nezmenený. Odstraňovanie kalamitného dreva sa bude riadiť podľa súčasného stavu bezzásahových území. „Neriešme teraz zonáciu. Máme tu škody v Tatrách. Mali sme tu veternú kalamitu. Zonácia v tejto chvíli nie je podstatná,“ zdôraznil minister Žiga.

Minister životného prostredia krátko po kalamite presunul prostriedky pre Štátnu ochranu prírody na nákup základných prostriedkov ako motorové píly, sekery, rukavice či pohonné hmoty, aby dokázali vyčistiť turistické chodníky aj v najodľahlejších lokalitách.

Následky kalamity v Tatrách
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Situácia v Tatrách je zložitá

Minister pôdohospodárstva Jahnátek potvrdil slová svojho kolegu o rozsahu kalamity v Tatranskom národnom parku. „To, čo je nepríjemné je, že 70 percent sú zlomy a 30 percent sú vývraty aj s koreňovými koláčmi. Minimálne 50 percent kalamity je rozptýlenej, takže ten zásah bude trochu komplikovanejší. Čo sa týka piateho ochranného pásma, tam neuvažujeme o zásahu,“ uviedol Jahnátek. Z Vysokých Tatier odchádza minister Jahnátek do Turčianskych Teplíc, kde má stretnutie s riaditeľmi závodov štátnych lesov. „Budeme to bilancovať a znovu spresňovať. Musíme veľmi rýchlo zmapovať celý rozsah, lebo čas hrá proti nám,“

Podľa riaditeľa Správy Tatranského národného parku Pavla Majka v kompetenčnom území Správy Tatranského národného parku boli na prvý pohľad najviac postihnutými lokalitami časť Chočských vrchov, Západné Tatry, záver Tichej doliny vo Vysokých Tatrách a známe oblasti pri Ceste slobody okolo Vyšných Hágov.

„Nepríjemne nás prekvapila Tichá dolina,“ dodal námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Marián Šturcel. Podľa údajov lesníkov v Tichej a Kôprovej doline padlo okolo 20 000 metrov kubických dreva. Ide však len o údaje mimo bezzásahového územia. „Dnes sme videli, že tisíce stromov ležia vyššie v oboch dolinách, teda v priestore, kde budú len prerezávať turistické chodníky,“ uviedol Šturcel.

Následky kalamity v Tatrách
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Odporúčané články

Lesníci začali odstraňovať vianočnú vetrovú kalamitu Nový les v Tatrách začína po obrovskej kalamite fungovať

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...