Obrazom: Pozrite si nový vládny Airbus, pristál v Bratislave

Nový vládny špeciál Airbus A319 priletel do Bratislavy
Vládny špeciál Airbus A319 počas príletu na Letisko M. R. Štefánika. Bratislava, 14. jún 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Nový prírastok letky ministerstva vnútra Airbus A-319 pristál v utorok ráno na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika. Priletel z českej Ostravy, kde mu spravili slovenský náter.

Na lietadle je okrem nápisu Slovak Republic a slovenskej trikolóry aj podobizeň Milana Rastislava Štefánika. „Kúpili sme lietadlo, ktoré nie je nové, no má veľmi dobrý pomer cena-výkon a má veľmi málo nalietané,“ povedal na brífingu po pristátí lietadla minister vnútra Robert Kaliňák.

Obrazom: Nový vládny špeciál pristál v Bratislave

Výhodou nového lietadla je aj jeho spotreba

Súčasťou zmluvy na Airbus sú podľa šéfa rezortu vnútra dôležité časti, ktoré doteraz chýbali. Lietadlo má zatiaľ klasickú palubu, na ktorej je prezidentská kajuta, priestor pre delegáciu ako aj priestor pre novinárov.

„V prípade potreby sa môže zmeniť v jednej časti na evakuačnú palubu, čím sa zdvojnásobí kapacita alebo sa použije tretia paluba, ktorá predstavuje päť medicínskych lôžok pre stredne a ťažko zranených pacientov,“ vysvetlil s tým, že konečne tak môžu prevážať po prvý raz aj zranených občanov Slovenska späť do vlasti.

Lietadlo možno podľa neho použiť aj na iné aktivity ministerstva vnútra. Výhodou nového lietadla je aj jeho spotreba. V porovnaní s lietadlom TU-154 M má spotrebu nižšiu, v prípade Airbusu sú to dve tony na hodinu, v prípade Tupoleva päť ton na hodinu.

Nový vládny špeciál Airbus A319 priletel do Bratislavy
Foto: SITA/Marko Erd

Za lietadlo zaplatilo ministerstvo vnútra 41,9 milióna eur

Lietadlo Airbus A-319, ktoré je jedným z troch strojov obmenenej letky rezortu vnútra, priletelo po prvýkrát na Slovensko 12. mája. V ten istý deň odletelo do českej Ostravy, kde mu dali slovenský náter. Za lietadlo zaplatilo ministerstvo vnútra 41,9 milióna eur, pôvodne malo stáť 45 miliónov eur.

Na lietadle je spravená údržba, v cene bola zahrnutá generálna oprava v decembri 2017, poistka do roku 2017 ako aj nový náter na slovenské farby či bezpečnostný systém. V balíku za Airbus bol takisto výcvik pilotov, personálu, technikov, obsahoval tiež lietanie s inštruktormi tohto typu lietadiel. Lietadlo má nalietaných 4 400 hodín, má za sebou 1 300 pristátí, vyrobené bolo v roku 2005, v prevádzke je od roku 2006 a dolet má 9 000 kilometrov.

Minister v utorok v novom lietadle odletel do Nemecka, kde sa stretne so svojím nemeckým kolegom, pričom ide podľa jeho slov o prvé z veľkých rokovaní týkajúce sa slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Rokovať budú o kvótach na utečencov, ich rozdeľovaní ako aj o pokute 250-tisíc eur za ich neprijatie. „Snažíme sa získať názor Nemecka ako do určitej miery rozhodujúcej krajiny a pokúsiť sa predložiť náš kompromisný návrh, ktorý je pre nás vyhovujúci. Postupne chceme takto obletieť aj ostatných ministrov,“ povedal.

Nový vládny špeciál Airbus A319 priletel do Bratislavy
Foto: SITA/Marko Erd

Ministerstvo vnútra malo doteraz vo svojej letke dve lietadlá Jak-40 a dva Tupolevy

Do letky ministerstva vnútra časom pribudnú aj dve lietadlá Fokker 100, no zmluva nie je ešte úplne uzavretá, pretože rokovania sú podľa Roberta Kaliňáka komplikované. „Snažíme sa čo najviac získať, ale vyzerá to tak, že prvý Fokker by mohol u nás pristáť niekedy v septembri, ak sa uzavrie zmluva a lietadlo bude správne opravené,“ povedal novinárom.

Súčasťou zmluvy bude aj slovenský náter a generálna oprava, v cene je zahrnutá aj prestavba z roku 2007. Rezort vnútra by mal za obe lietadlá zaplatiť päť miliónov eur. Lietadlá Fokker 100, ktoré vyrobili v roku 1991, majú nalietaných 30-tisíc hodín a dolet približne 4900 kilometrov. Kapacita je 30 miest, lietadlo má na palube aj jedno lôžko pre ležiaceho pacienta. Všetky tri lietadlá obmenenej letky sú používané.

Ministerstvo vnútra malo doteraz vo svojej letke dve lietadlá Jak-40 a dva Tupolevy TU-154 M, z ktorých jeden je odstavený na ploche a nelieta. Fokkery bude podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka po desiatich až pätnástich rokoch potrebné vymeniť, pretože technika sa vyvíja dynamicky. Airbus by mohol slúžiť ďalších 30 rokov.

Jedno z lietadiel TU-514 M bude aspoň tri nasledujúce roky slúžiť ako záloha alebo na humanitárne účely. Lietadlá Jak-40 budú podľa šéfa rezortu vnútra takisto ešte lietať, aj keď sú už podľa neho „za zenitom“. Jeden dolieta tento rok, druhý má pred sebou ešte jeden.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Kaliňák
Firmy a inštitúcie Letisko M. R. ŠtefánikaMV Ministerstvo vnútra SRVláda SR