Obrazom: Pri Rainerovej chate vyrástla snehová kraslica

Pri Rainerovej chate vyrástla snehová kraslica
Veľkonočná kraslica zo snehu pri Rainerovej útulni vo Vysokých Tatrách. Vysoké Tatry, 3. apríl 2015. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 3. apríla (WEBNOVINY) – Dostatok snehu počas zimnej sezóny vo Vysokých Tatrách umožnil chatárovi Petrovi Petrasovi staršiemu postaviť nielen ľadový betlehem, ale ostalo mu z neho aj na ďalšie dielo. Miesto vedľa Rainerovej chaty zdobí veľkonočná kraslica. Tento rok má výšku 3,5 metra. Z profilu ju zdobí postava Gorala, po bokoch je vyobrazený plesnivec.

Obrazom: Snehová kraslica pri Rainerovej chate

Chatár Petras z Rainerovej chaty je spokojný. Veľkonočná kraslica sa mu podľa jeho slov veľmi vydarila. Za jej podobu vďačí aj počasiu. „Bol trošku odmäk, ale teraz sa trošku ochladilo, takže to, čo som nahádzal, primrzlo, a dalo sa aj dobre tvarovať,“ uviedol pre agentúru SITA. S prácou na viac ako trojmetrovej kraslici ešte neskončil, plánuje na nej pár vecí prerábať. Ku Goralovi a kvetom plesnivca pridá aj ďalšie vzory.

Tvorba kraslice zaberá veľa času

Tvorba snehovej kraslice, ktorá už tradične na Veľkú noc zdobí Rainerovu chatu, zaberá veľa času a energie.

„Najprv urobíme debnenie dookola, nahadzujeme sneh, udupávame ho. Potom je potrebné pristaviť rebrík a po rebríku nosiť sneh. Je to veľmi ťažká práca, pretože čím viac robíte, tým z väčšej vzdialenosti treba sneh nosiť. Mňa však táto práca baví, ešte som sa nepristihol pri tom, že by ma to omrzelo,“ vysvetlil Petras.

Vdýchnuť život snehovej mase sa chatár snaží za pomoci ručnej pílky, špachtle, sekery, či horolezeckého čakanu. „Čo potrebujem, to použijem,“ dodal.

Kraslici praje počasie

Tohtoročné počasie by malo veľkonočnej snehovej kraslici zabezpečiť dlhú životnosť. Vďaka aktuálne chladnému počasiu podľa Petrasa vydrží Veľkú noc v úplne perfektnom stave.

„Predpokladám, že ešte niekedy v máji v nej budeme chladiť pivo. Ten korpus je tak veľmi primrznutý, že bude stáť ešte veľmi dlho. Dookola bude možno tráva, ale ešte nejaká tá kopa snehu bude,“ uzavrel s úsmevom chatár.

Návštevníci sa k Rainerovej chate dostanú z Hrebienka alebo od Zamkovského chaty po červenej magistrále. V priestoroch najmenšej a zároveň najstaršej chaty vo Vysokých Tatrách si môžu pozrieť aj malú expozíciu histórie a súčasnosti horských nosičov. Jej súčasťou je zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom