Obrazom: Prísahu talianskej vlády narušila streľba a krv

Streľba
V Taliansku sa strieľalo. Foto: SITA, AP

RÍM 28. apríla (WEBNOVINY) – Pred kanceláriou talianskeho premiéra v Ríme sa strieľalo.

V rovnakom čase sa členovia vlády nového talianskeho premiéra Enrica Lettu nachádzali v kilometer vzdialenom prezidentskom paláci, kde skladali prísahu do rúk prezidenta Giorga Napolitana.

Strelec zranil dvoch policajtov, z toho jedného vážne. Páchateľ, ktorý po prestrelke skončil v putách, je podnikateľ.

Členovia vlády zložili sľub takmer po dvoch mesiacoch od volieb, ktoré spôsobili politický pat. Dvadsaťjeden ministrov premiéra Lettu tak urobilo deň po tom, ako bývalý europoslanec prezidentovi potvrdil úspešné zostavenie novej vlády.

Obrazom: Streľba pred úradom vlády

Streľba pred úradom vlády
Foto: SITA, AP

Lettova vláda pozostáva z odborníkov naprieč politickým spektrom. Ministrom vnútra bude blízky spojenec trojnásobného expremiéra Silvia Berlusconiho Angelino Alfano zo strany Ľud slobody (PDL). Ministrom hospodárstva a financií bude šéf talianskej centrálnej banky Fabrizio Saccomanni a šéfkou diplomacie Lettovej vlády bývalá eurokomisárka Emma Boninová.

Post šéfa rezortu obrany prevezme Mario Mauro, ministrom práce bude šéf štatistického úradu Enrico Giovannini a ministerkou spravodlivosti bude tvrdá bojovníčka proti korupcii Anna Maria Cancellieriová. Vláda, v ktorej budú mať rekordné zastúpenie ženy, o vyslovenie dôvery požiada parlament v pondelok.

Úlohou novej vlády bude znovunaštartovať stagnujúcu ekonomiku a zastaviť nárast nezamestnanosti vysoko zadlženej juhoeurópskej krajiny, na ktorej obyvateľov tvrdo dopadli úsporné opatrenia končiacej vlády premiéra Maria Montiho.

Enrico Letta

Letta
Foto: SITA, AP

Enrico Letta má s pôsobením vo vláde bohaté skúsenosti, pričom je označovaný za umierneného politika schopného dosiahnuť dohodu medzi súperiacimi stranami.

Niekdajší vodca kresťanskodemokratickej mládeže pochádzajúci z Pisy momentálne zastáva druhý najvyšší post v Demokratickej strane (PD), ktorej predseda Pier Luigi Bersani vládu po voľbách zostaviť nedokázal.

Debata o možnosti spolupráce s prívržencami pravicového expremiéra Silvia Berlusconiho pritom rozdelila stranu na dva tábory.

Jeho strýko Gianni Letta bol dlhé roky Berlusconiho pravou rukou. Samotný Letta v rámci politickej kariéry vystriedal niekoľko strán ako aj viacero ministerských postov. Ako poslanec Európskeho parlamentu pôsobil vo Výbore pre hospodárske a menové záležitosti.

Po prvý raz sa ministrom stal už ako 32-ročný, ked sa stal šéf rezortu pre európske záležitosti. Poslancom sa prvýkrát stal v roku 2001 a o tri roky neskôr sa stal členom Európskeho parlamentu. V roku 2007 spoluzakladal stredoľavú PD.

Letta (46) je ženatý a má tri deti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Enrico LettaPier Luigi Bersani