Obrazom: Proti kotlebovcom sa v Žiline postavil druhý tábor

V Žiline pochodovali proti utečencom
Aktivista Róbert Mihály (uprostred), odporca protestu, v rukách policajtov počas protestného zhromaždenia proti utečencom, islamizácii a politike Európskej únie, ktoré zorganizovala Ľudová strana Naše Slovensko na Námestí Andreja Hlinku. Žilina, 11. júl 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Sobotňajšie zhromaždenie proti imigrantom na žilinskom Hlinkovom námestí i kontra akcia na susednom Mariánskom námestí sa zaobišli bez incidentov a výtržností a už po hodine sa ich účastníci začali rozchádzať. Na obidva protesty dohliadalo niekoľko desiatok mestských i štátnych policajtov.

Obrazom: Žilinský pochod proti migrantom

Tábory boli zhruba vyrovnané

Prívrženci Mariána Kotlebu ohlásili verejné zhromaždenie proti imigrantom, islamu a Európskej únii v súlade so zákonom o zhromažďovacom práve. Na Hlinkovom námestí sa ich zišlo približne tristo. Viacero žilinských inštitúcií či zoskupení reagovalo spoločnou kontra akciou – „protestom proti zhromažďovaniu kotlebovcov“.

Na Mariánskom námestí sa pristavilo tiež takmer tristo ľudí, zaspievať im prišlo aj niekoľko umelcov z trenčianskeho festivalu Pohoda.

„Išlo o pokojnú formu stretnutia a najmä o vyjadrenie nesúhlasu so xenofóbnymi a rasistickými názormi. Po udalostiach z nedávneho podobného protestu v Bratislave sme nechceli, aby sa niečo podobné udialo v našom meste. Chceli sme ich vysmiať a tiež im ukázať, že náckov v Žiline nechceme a nebudeme tolerovať. Že nás je dosť, normálnych a slušných ľudí,“ uviedol v mene organizátorov kontra akcie Marek Adamov z kultúrneho centra Stanica Žilina-Záriečie.

V Žiline pochodovali proti utečencom
Foto: SITA/Robert Tappert
V Žiline pochodovali proti utečencom
Foto: SITA/Robert Tappert

Polícia predviedla jednu osobu

Okrem kultúrneho centra a mestského divadla sa na organizácii kontra akcie podieľala aj neformálna platforma Žilina bez náckov, zoskupenie Žilinskí nezávislí poslanci a tiež Mesto Žilina.

Obrazom: Proti kotlebovcom sa postavili zástancovia utečencov

Ako agentúru SITA informoval hovorca žilinskej polície Radko Moravčík, polícia počas zhromaždení nezistila ohrozenie života, zdravia, majetku ani narušenie verejného poriadku a po ukončení zhromaždení sa ich účastníci pokojne rozišli. Policajti počas zhromaždení predviedli jednu osobu v súvislosti s podozrením z priestupku proti občianskemu spolunažívaniu.

Proti kotlebovcom sa postavili zástancovia utečencov
Foto: SITA/Robert Tappert
Proti kotlebovcom sa postavili zástancovia utečencov
Foto: SITA/Robert Tappert

V Bratislave sa akcia nezaobišla bez konfliktov

V Bratislave sa v sobotu 20. júna zišli proti sebe dva tábory, jeden proti utečencom, na opačnej strany boli ich priaznivci. Zhromaždenie s názvom Spoločne proti nenávisti – Bratislava blokuje sa zišlo na bratislavskom Hodžovom námestí prišli podporiť približne dve stovky ľudí.

Organizátori označili toto podujatie za demonštráciu proti rasizmu, fašizmu, za solidaritu s utečencami a proti nenávisti. Táto blokáda bola reakciou na ďalšie protestné zhromaždenie s názvom „STOP islamizácii Európy! Spoločne proti diktátu Bruselu, za Európu pre Európanov!“, ktoré bolo v rovnakom čase na Námestí SNP.

Toto zhromaždenie prišlo podporiť niekoľko tisíc priaznivcov, ktorí protestovali proti prílevu imigrantov do Európy a proti utečeneckým kvótam. Protestujúci proti prijímaniu imigrantov smerovali z bratislavskej hlavnej stanice na Námestie SNP.

S odporcami sa stretli pred Prezidentským palácom, kde do nich hádzali dymovnice. Policajti museli zakročiť aj voči extrémistom, ktorí napadli ľudí na cyklistických pretekoch pri Bratislavskom hrade. Mnohých ľudí smerujúcich na protest polícia preventívne zadržala ešte pred zhromaždením, lebo u nich našli chladné zbrane či imitácie výbušnín.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom