Obrazom: Račianski seniori protestovali pred okresným súdom

Protest račianskych seniorov
Účastníci protestného zhromaždenia seniorov, ktoré zorganizovala Asociácia prijímateľov sociálnych služieb v SR. Bratislava, 14. august 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Seniori z domova v bratislavskej Rači protestujú proti platobným rozkazom vydaným Okresným súdom Bratislava III na podnet zariadenia sociálnych služieb, v ktorého kompetencii je aj vymáhanie pohľadávok.

Pred vchodom súdu sa ich v stredu stretlo približne 30. Ako hovoria, nie sú nič dlžní a za ubytovanie si riadne platia, informovala predsedníčka Asociácie prijímateľov sociálnych služieb v SR Mariana Gaálová.

Podľa Gaálovej seniori v domove v Rači užívajú byty na základe právoplatných rozhodnutí, ktoré im boli vydané na neurčitý čas. Ako dodala, Bratislavský samosprávny kraj im v decembri 2010 zvýšil poplatky za užívanie jednoizbového bytu o sto percent, zo 130 na 260 eur mesačne.

Obrazom: Račianski seniori protestovali proti platobným rozkazom

V júni 2011 kraj protestujúcim seniorom sumu za bývanie síce znížil na 204 eur, seniori však nové zmluvy ani v tomto ani v predchádzajúcom prípade nepodpísali. Seniori teda zhodne tvrdia, že majú platiť pôvodné zmluvy na 145 eur vymeraných podľa doposiaľ právoplatného rozhodnutia.

Podľa Gaálovej zvýšenie úhrad na tieto byty na 260 eur nezodpovedalo nákladom za bývanie. „Zmluva obsahovala iba ubytovanie za 260 eur. Táto suma 260 eur pritom nerešpektovala náklady na ubytovanie,“ povedala Gaálová a dodala, že náklady na ubytovanie jedného seniora v zariadení sa pohybujú okolo 140 eur. To podľa nej potvrdzovala aj správa hlavného kontrolóra Bratislavského samosprávneho kraja.

Ako informovala Gaálová, prijatím všeobecne záväzného nariadenia Bratislavského samosprávneho kraja z roku 2010, ktoré stanovilo sumu 20 centov za meter štvorcový za ubytovanie denne, vznikli obrovské rozdiely v platbách za ubytovanie medzi rôznymi mestskými časťami. Nariadenie totiž platí iba pre zariadenia spadajúce pod BSK, v ostatných zariadeniach pre seniorov platia omnoho nižšie sumy. Gaálová navyše kritizuje stav, podľa ktorého by mali seniori platiť aj za služby, ktoré nedostávajú. Ako tvrdí, seniori v račianskom domove nedostávajú žiadne sociálne služby a byty dokonca nie sú prispôsobené pre seniorov s vyšším stupňom odkázanosti zo zdravotného hľadiska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom