Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rómovia prišli darovať krv, motivoval ich dobrý pocit
Rómovia z okolia Košíc, ale aj z regiónu Prešova a Spišskej Novej Vsi, počas darovania krvi v Dome umenia v Košiciach. Chcú tak pomôcť nemocniciam s nedostatkom darcov. Akciu s Národnou transfúznou stanicou v Košiciach organizačne pripravil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák. Košice, 21. august, 2014. Foto: SITA/Ivan Fleischer
21. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Rómovia boli darovať krv, motivoval ich dobrý pocit

KOŠICE 21. augusta (WEBNOVINY) – Niekoľko desiatok Rómov prišlo vo štvrtok darovať krv do Domu umenia v Košiciach. Chceli tak pomôcť nemocniciam, ktoré v týchto dňoch avizovali nedostatok krvi.

Do Košíc smerovali Rómovia nielen z blízkych obcí, ale aj z regiónu Prešova a Spišskej Novej Vsi. Boli medzi nimi prvodarcovia aj takí, ktorí už krv v minulosti darovali. Muži hlavne počas vojenskej služby.

V lete je krvi nedostatok

Lekárka Národnej transfúznej služby v Košiciach Miroslava Lešková pre agentúru SITA uviedla, že krvi v lete chýba všeobecne. Situácia v košických nemocniciach je momentálne dosť kritická, lebo počas dovoleniek a prázdnin je vždy menej darcov.Lešková si myslí, že je to aj tým, že v tomto období sa nekoná žiadna aktivita Kvapky krvi, ktorá by na ľudí pôsobila motivačne.

Obrazom: Rómovia darovali krv

Aktuálne im v Košiciach najviac chýba krv skupiny 0 negatív a tiež AB negatív, čo sú skôr raritnejšie skupiny. Verí, že vďaka štvrtkovému výjazdu sa stav so zásobami krvi zlepší. Lešková povedala, že osobne si nepamätá, že by sa zúčastnila na výjazdovom odbere krvi, kde by darcami boli výlučne Rómovia.

Motiváciou bol dobrý skutok

Medzi dobrovoľnými darcami bolo mnoho asistentov osvety zdravia, ktorí pôsobia v rómskych komunitách. Takým je aj Dávid Rybár, ktorý pracuje v Moldave nad Bodvou.

Rómovia prišli darovať krv, motivoval ich dobrý pocit
Foto: SITA/Ivan Fleischer
„Prišli sme darovať krv, lebo sme sa dozvedeli o tejto akcii a považujeme to za dôležité. Nič nám za to neponúkali. Dozvedeli sme sa o tejto možnosti od nášho koordinátora a neváhali sme, lebo chceme pomáhať iným ľuďom,” uviedol Rybár. Krv už daroval, nie je nováčikom.

Podobne bola motivovaná aj Gréta Balogová z Vtáčkoviec, ktorá vo štvrtok prišla darovať túto vzácnu tekutinu po prvýkrát. Neskrývala obavy, ale podľa jej slov pre správnu vec ich dokáže potlačiť.

Marián Pecha z Keceroviec doplnil, že mali v rómskej komunite viacerých onkologických pacientov alebo ľudí s inými zdravotnými problémami, ktorí potrebovali transfúziu.

V minulosti pracoval ako zdravotný asistent a chodieval s nimi na hematológiu. „Myslím si, že je veľmi dôležité darovať krv, či už ju potrebujú blízki, alebo neznámi ľudia. Mnohým to zachráni život. Preto som rád, že sa takáto akcia robí a prišiel by som na odber aj v budúcnosti.” Krv viackrát daroval ešte ako vojak.

Plánujú ešte tri výjazdy

Do konca prázdnin má košická transfúzna stanica plánované ešte tri výjazdy do okolitých obcí, kde by mali prísť darovať krv občania. Momentálne ešte komunikujú so starostami, či bude dostatočný záujem zo strany ich obyvateľov darovať krv.

Lešková pripomenula, že darca musí splniť niekoľko podmienok. Vek od 18 do 60 rokov, dobrý zdravotný stav, nesmie dlhodobo užívať niektoré lieky. Štvrtkovú akciu s Národnou transfúznou stanicou v Košiciach organizačne pripravil splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák.

Odporúčané články

Rómovia chystajú protest, na úrade vlády je podľa nich chaos Darcovia pozor, nemocnice potrebujú krv, klesli jej zásoby

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...