Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V Sade Janka Kráľa rozkvitnú ruže, mesto vynovilo rozárium
Pohľad na výsadbu ruží v rozáriu v Sade Janka Kráľa, ktorú iniciovala MČ Bratislava - Petržalka. Bratislava, 14. apríl 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
14. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Sad Janka Kráľa skrášlia ruže, obnovili rozárium

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Bratislavská Petržalka obnoví po 80 rokoch rozárium v Sade Janka Kráľa. V pondelok začali v sade sadiť 1500 ruží. Ako informovala agentúru SITA petržalská hovorkyňa Michaela Platznerová, v závislosti od počasia ich budú sadiť jeden až tri dni.

Myšlienkou obnovenia rozária sa mestská časť zaoberá už niekoľko rokov, keďže je však sad zákonom chránený ako historická zeleň, museli citlivo zvážiť všetky zásahy do jeho krehkého biotopu. Podľa hovorkyne bude stáť rozárium spolu s prácami či hnojivami približne 11-tisíc eur.

Obrazom: V Sade Janka Kráľa rozkvitnú ruže, obnovili rozárium

V centrálnej časti sadu pri soche Janka Kráľa je sedem záhonov, na ktorých doteraz každoročne vysádzali letničky. „Na štyri z nich vysadí špecializovaná firma viac ako 1500 ruží.

Použijú 11 rôznych kultivarov vysokých od 60 do 80 centimetrov, ktoré vyberali s odborníkmi na pestovanie ruží,“ povedala Platznerová s tým, že pri výbere uprednostnili vyšľachtené odrody rastlín, ktoré sú odolné voči hubovým chorobám. Tým sa zníži počet postrekov počas ďalšej údržby. Na ploche 450 štvorcových metrov budú môcť návštevníci sadu podľa hovorkyne obdivovať farebné spektrum červených, žltých, ružových, oranžových a bielych ruží.

V Sade Janka Kráľa rozkvitnú ruže, mesto vynovilo rozárium
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Sad Janka Kráľa založili v rokoch 1774 až 1776 s myšlienkou vytvoriť prvý park pre širokú verejnosť. Park vznikol na pravom brehu Dunaja na mieste lužného lesa. Pod vplyvom barokového klasicizmu vytvorili osemramennú hviezdicu priesekov, pozdĺž ktorých neskôr vysadili stromoradia.

Podľa usporiadania chodníkov park pomenovali Sternallee (Hviezdicová aleja). Jednotlivé aleje dostali pomenovanie podľa druhu stromov – jelšová, topoľová, javorová, vŕbová, jaseňová a brestová. V rokoch 1933 až 1937 založili v parku podľa návrhu mestského lekára Rudolfa Limbachera rozárium, v ktorom bolo okolo 500 druhov ruží. Ružových kríkov bolo približne 5000. Rozárium bolo v blízkosti platanov v juhovýchodnej časti parku.

V Sade Janka Kráľa rozkvitnú ruže, mesto vynovilo rozárium
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Odporúčané články

Ftáčnik podal kraju neúplné priznanie, pokutu nedostane KDH podporí Kňažka, ak by kandidoval na primátora Bratislavy

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...