Obrazom: Sagan a Velits prešli posledné Pyrenejské peklo

Peter Velits
Peter Velits (vpravo) obsadil vo štvrtkovej etape 85. miesto. Foto: SITA/AP

HAUTACAM 24. júla (WEBNOVINY) – Vo štvrtkovej etape na 101. ročníku Tour de France, ktorá merala 145,5 km sa cyklisti poriadne zapotili, pretože ich čakali stúpania najvyššej kategórie. Po 83-krát v histórii „starej dámy“ musel pelotón absolvovať legendárny kopec Col du Tourmalet. Na vrchole 17,1 km dlhého stúpania aj s 10-percentnými „strminami“, ktoré sa na Tour jazdí od roku 1910, bol napokon prvý Francúz Blel Kadri.

Všetky informácie z Tour de France nájdete

—–> TU

V cieľovom stúpaní na Hautacam potvrdil svoju dominanciu na tohtoročnej Tour de France taliansky cyklista Vincenzo Nibali, ktorý zaútočil približne 10 km pred cieľom. Postupne sa dostal pred všetkých pretekárov pred sebou a sólovo vystúpal až do cieľa vo výške 1520 metrov.

„Žralok z Messiny“ dosiahol štvrtý cieľový úspech na tohtoročných pretekoch, predtým vyhral druhú, desiatu a trinástu etapu. V celkovom poradí zvýšil náskok pred prenasledovateľmi v boji o žltý dres a vo zvyšných troch etapách ho súperi z líderského trička len veľmi ťažko vyzlečú.

V piatok a nedeľu sú na programe rovinaté etapy, v sobotu dlhá časovka. Nibali v minulosti už vyhral Vueltu v roku 2010 a Giro d´Italia 2013. Na Tour de France bol doteraz najlepšie tretí pred dvoma rokmi.

Obrazom: Štvrtková etapa Tour de France

Po štvrtkovom poslednom „pyrenejskom pekle“ je definitívne jasné, že Peter Sagan získa zelený dres, ak príde do cieľa v Paríži. V hodnotení bodovacej súťaže má pred Bryanom Coquardom náskok 155 bodov. Sagan obsadil vo švrtkovej etape 88. priečku s odstupom 26:29 min za Nibalim. Iba o tri priečky vyššie finišoval druhý Slovák na TdF Peter Velits z BMC Racing (+24:39). Celkovo si Velits udržal 27. pozíciu, ale jeho časové manko na lídra Nibaliho už výrazne presiahlo jednu hodinu. Saganovi patrí 58. priečka.