Obrazom: Šiesty deň na olympiáde v Soči

Antti Ollila
Fín Antti Ollila počas kvalifikácie v disciplíne slopestyle v Parku extrémnych športov Roza Chutor. Foto: SITA/AP

SOČI 14. februára (WEBNOVINY) – Vo štvrtok bolo na zimných olympijských hrách v Soči na programe šesť finálových disciplín.

Ruský krasokorčuliar Jevgenij Pľuščenko prekvapujúco odstúpil z krátkeho programu mužov na zimných olympijských hrách v Soči. Miláčik tribún na všetkých štadiónoch sveta sa rozhodol nesúťažiť pre problémy s chrbtom. Po odstúpení oznámil aj zavŕšenie aktívnej činnosti na amatérskom ľade. „Ukončil som kariéru. Vek by mi ešte umožňoval pokračovať v nej, ale dvanásť operácií je skutočne veľa. Korčuľovať však budem aj v budúcnosti, absolvujem exhibície a mám v hlave aj jeden nápad,“ uviedol Pľuščenko.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Absolútnym triumfom Američanov sa skončilo finále disciplíny slopestyle akrobatických lyžiarov na zimných olympijských hrách v Soči. Reprezentanti Spojených štátov amerických získali všetky tri kovy, pričom najlepší bol Joss Christensen. Dosiahol 95,80 bodu a o vyše dva zdolal krajana Gusa Kenworthyho, o ďalších 1,20 bodu zaostal bronzový Nicholas Goepper. Štvrtý Američan z tucta finalistov Bobby Brown skončil deviaty.

Obrazom: Štvrtkové zápasy na olympijskom hokejovom turnaji

Olympijskou šampiónkou v behu na lyžiach na 10 km klasickou technikou sa stala Poľka Justyna Kowalczyková. Striebro si predpoludním v bežeckom komplexe Laura v Červenej Poľane vybojovala s odstupom 18,4 s Švédka Charlotte Kallová a bronzovú medailu získala nórska líderka Svetového pohára Therese Johaugová (+28,4). Jej krajanka a veľká favoritka Marit Björgenová skončila bez medaily na 5. mieste, za bronzovým stupienkom zaostala o 5 sekúnd.

Jediná slovenská reprezentantka Alena Procházková sa od začiatku držala až v piatej či šiestej desiatke výsledkového poradia a napokon ju klasifikovali na 50. mieste. Za víťaznou Kowalczykovou zaostala 29-ročná Banskobystričanka o takmer štyri minúty (+3:50,6).

Obrazom: Štvrtok na olympiáde v Soči

Číňanka Chung Čang časom 1:14,02 min triumfovala v pretekoch rýchlokorčuliarok na 1000 m. Striebro v Adler Arene získala Holanďanka Ireen Wüstová (+0,67 s), bronz si vybojovala jej krajanka Margot Boerová (+0,88). Dvadsaťpäťročná Ázijčanka získala prvú zlatú medailu pre najľudnatejšiu krajinu sveta v rýchlokorčuľovaní a zaskočila favorizované Holanďanky či Američanky Heather Richardsonovú a Brittany Boweovú, ktoré obsadili siedmu, resp. ôsmu priečku. Chung Čang bola dosiaľ vo Svetovom pohári najlepšie na šiestej pozícii, o to šokujúcejšie vyznieva jej sočský triumf.

Víťazom vytrvalostných pretekov biatlonistov na 20 km sa stal Martin Fourcade. Dvadsaťpäťročný Francúz dosiahol v komplexe Laura v Červenej Poľane čas 49:31,7 min, keď netrafil len jediný z dvadsiatich terčov – na druhej streľbe. M. Fourcade získal už druhú zlatú medailu na ZOH 2014, vyhral aj pondelňajšie stíhacie preteky na 12,5 km.

Na úvod v šprinte skončil šiesty. Držiteľ veľkého krištáľového glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári 2012/2013 nezvíťazil vo vytrvalostných pretekoch naposledy 6. marca 2012 na MS v Ruhpoldingu, pred dvoma rokmi v Nemecku obsadil nečakane až 25. pozíciu.

Obrazom: Slovenskí hokejisti utŕžili vo štvrtok debakel

V úvodnom štvrtkovom zápase v rámci olympijského hokejového turnaja zvíťazili Fíni nad Rakúšanmi 8:4. Favorizovaní zverenci Erkku Westerlunda sa pomalšie rozbiehali, zaostávali v úvode duelu 0:1 aj 1:2, ale od polovice prvej tretiny prevzali iniciatívu a súkali jeden gól za druhým.

Program a výsledky hokejového turnaja na ZOH v Soči nájdete

—-> v tomto článku.

Svoj prvý duel odohrali aj Slováci, ktorí však utŕžili debakel a s Američanmi prehrali 1:7. Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka v úvodnej tretine inkasovali z hokejky obrancu Carlsona, no hneď na začiatku druhej časti vyrovnal Tatar. Američania potom pridali štyri presné zásahy a Haláka nahradil v bránke Budaj. Ten si čisté konto udržal len 50 sekúnd a inkasoval z hokejok Kessela a D. Browna. V tretej časti sa skóre duelu už nezmenilo. Hráči USA v jubilejnom dvadsiatom súboji proti Slovensku dosiahli desiaty triumf. V ďalšom zápase „slovenskej“ skupiny zvíťazili Rusi nad Slovincami 5:2.