Obrazom: Slovenskí politici si pripomenuli koniec vojny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slovenskí politici si pripomínajú koniec vojny
Sprava: Predseda vlády SR Robert Fico, prezident SR Andrej Kiska, predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a primátor Liptovského Mikuláša Ján Blcháč počas celonárodných osláv 70. výročia ukončenia 2. svetovej vojny a Dňa víťazstva nad fašizmom na vojenskom cintoríne Háj Nicovô. (Liptovský Mikuláš, 8. máj 2015) Foto: SITA/Robert Tappert

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 8. mája (WEBNOVINY) – Prezident Andrej Kiska, predseda parlamentu Peter Pellegrini a predseda vlády Robert Fico, ale aj ďalší politici si v piatok na vojenskom cintoríne Háj – Nicovô pripomenuli 70. výročie konca druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom, najmä v čase, keď Európa potrebuje viac súdržnosti.

Obrazom: Slovenskí politici si pripomenuli výročie konca vojny

Na hrôzy vojny sa nesmie zabudnúť

Ústavní činitelia sa zhodli na tom, že na hrôzy druhej svetovej vojny nemožno zabudnúť, musia ostať v pamäti generácií ako varovanie a poučenie. Cintorín vybudovali v roku 1950 a je najväčším na území bývalého Československa. Celý pietny areál s pamätníkom sprístupnili v máji 1961.

Ako povedal prezident ,,prišli sme dnes preto, aby sme sa poďakovali a aby sme povedali, že nezabúdame na odolnosť, hrdinstvo a obete všetkých, ktorí sa pričinili o porážku fašizmu a nacizmu v Európe. Vojakov Červenej armády – Rusov, Ukrajincov, Bielorusov a príslušníkov ďalších národov vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Na ich ohromujúce obete a nezlomnú vôľu. Na strašnú jazvu, ktorú im táto vojna spôsobila. A že naša vďaka patrí aj Spojencom v tejto vojne na západnom fronte, ich vojakom, obetiam a ich pomoci, bez ktorých by víťazstvo v tento deň pred 70 rokmi nebolo možné.“

Kiska zapaľuje sviečky padlým vojakom, žiada o to aj občanov
Foto: SITA/Jozef Jarošík

Prezident pri príležitosti osláv 70. výročia ukončenia druhej svetovej vojny pripomenul prítomným aj nepriaznivú situáciu, ktorá Európu zmieta v konfliktoch aj po sedemdesiatich rokoch. ,,Milióny ľudí, ktorí sa pred 70 rokmi po strašnom utrpení a naprieč celou Európou tešili z konca vojny, by od nás pri takomto výročí určite očakávali, že nielen oslávime víťazstvo a mier. Ale že budeme pozorní ku všetkému, čo môže pripomínať príčiny tejto vojny, všetkých jej krutostí a že ich budeme pravdivo pomenúvať. Aby sa ich minulosť nestala našou budúcnosťou,“ povedal Kiska.

Pellegrini zdôraznil pošliapanie ľudských práv

Peter Pellegrini sa považuje za predstaviteľa generácie, ktorá si núdzu, strach, hlad a najmä silu a odvahu ľudí, ktorí obetovali svoje životy pre nás, už nedokáže predstaviť. S vojnou konfrontovaný nikdy nebol. Uvedomuje si ale, že ľudskosť a ľudské práva boli pošliapané tak, ako si na začiatku 20. storočia nevedel nikto ani predstaviť.

Táto tragédia má podľa neho slúžiť ako varovanie, aké nebezpečné je nevšímať si netoleranciu, xenofóbiu a rasizmus. ,,Výročie je pre nás príležitosťou zamyslieť sa nad vlastnými dejinami. Nie sme zodpovední za konanie politikov v druhej svetovej vojne, ale sme zodpovední za to, aký postoj k tomu zaujmeme,“ povedal Pellegrini.

Ako uviedol v príhovore ďalej, bola živená predstava, aby sa malý slovenský národ zapojil do dejinných udalostí, ale práve Slovenské národné povstanie (SNP) bolo dôkazom, ktorý vniesol pocit, že dokážeme vziať zodpovednosť do vlastných rúk. Pellegrini zdôraznil, že nesmieme prenechať riešenie politických konfliktov v Európe či inde na svete vojenskej sile.

Premiér vyzdvihol podiel Červenej armády

Podľa Roberta Fica si Slovensko musí pamätať obete druhej svetovej vojny, musí a chce si pamätať zverstvá, ktoré napáchali fašisti. Politické konštrukcie podľa jeho slov nemôžu obstáť vo svetle historických faktov.

Slovenskí politici si pripomínajú koniec vojny
Foto: SITA/Robert Tappert

,,Nikto na svete nemôže spochybniť skutočnosť, že najväčší podiel mala Červená armáda a Sovietsky zväz. Nerobme umelé kroky, aby sme vytĺkali ľuďom z hlavy to, čo je nespochybniteľné. Nikto nepochybuje ani o úlohe západného frontu,“ uviedol v príhovore Fico a pokračoval ,,považujem za správne položiť veniec tam, kde tie obete boli najväčšie – v Moskve. Celá Európa si dnes symbolicky podáva ruku na zmierenie. Staviame sa na odpor každej ideológii, ktorej predstavitelia sa neštítia ničiť všetko.“

Robert Fico zároveň potvrdil, že s prezidentom Ruskej federácie sa stretne na multilaterálnej úrovni a že začiatkom júna plánuje pracovnú cestu do Moskvy.

Liptovský cintorín pochoval tisícku vojakov

Na oslavách 70. výročia konca druhej svetovej vojny sa zúčastnili aj podpredsedníčka NR SR Erika Jurínová, predseda Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Mojmír Mamojka, minister obrany SR Martin Glváč, minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter, minister financií a podpredseda vlády SR Peter Kažimír, podpredseda vlády SR Ľubomír Vážny a predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Primátor mesta Liptovský Mikuláš Ján Blcháč pripomenul, že tento deň je sviatkom Európy a demokratických krajín sveta. ,,Práve s netoleranciou spájame slovo vojna. Do našej európskej histórie sa zapísala oblasť Liptova, hory poskytli útok i ochranu ľuďom čakajúcim na slobodu. Urobme všetko preto, aby sme sa v mierovej Európe nestali nepriateľmi slobody,“ uviedol primátor mesta.

Vojenský cintorín Háj – Nicovô je miestom posledného odpočinku 1386 vojakov – príslušníkov 1. československého armádneho zboru, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš v roku 1945. Hrobov však bolo pôvodne vykopaných 1415. Prázdne ostali hroby v prvej rade označené číslami 1 až 45, do ktorých sa mali uložiť pozostatky bojovníkov, ktoré sa objavia dodatočne v oblasti Liptova.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej KiskaErika JurinováJán BlcháčJán RichterĽubomír JahnátekĽubomír VážnyMartin GlváčMojmír MamojkaPavol FrešoPeter KažimírPeter PellegriniRobert Fico