Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovensko má prvé múzeum venované holokaustu
Návštevníci počas prehliadky stálej expozície Múzea holokaustu, ktoré otvorili pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu (27. január). Expozíciu zriadilo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry v spolupráci s Ministerstvom kultúry SR v priestoroch bývalého pracovného a koncentračného tábora na Kasárenskej ulici v Seredi. Sereď, 26. január 2016. Foto: SITA/Martin Medňanský
30. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Slovensko má prvé múzeum venované holokaustu

SEREĎ 30. januára (WebNoviny.sk) – Prvé múzeum holokaustu na Slovensku otvorili v Seredi v areáli bývalého pracovného a koncentračného tábora. Počas druhej svetovej vojny v ňom bolo väznených približne 16-tisíc Židov.

Expozície Múzea holokaustu sú umiestnené v autentických historických objektoch – barakoch. ,,Nebude to len múzeum, ale aj pamätník všetkým zavraždeným Židom v období holokaustu, a tým ľuďom, ktorí Židov zachraňovali. Zároveň tu bude vzdelávacie centrum pre študentov, ale aj širokú odbornú a laickú verejnosť. Dokážeme pripraviť vzdelávacie programy pre všetkých,” povedal vedúci zariadenia Martin Korčok.

Obrazom: Prvé múzeum holokaustu na Slovensku

V prvej budove sa nachádza expozícia zameraná na riešenie židovskej otázky na Slovensku v rokoch 1938 – 1945. V druhej budove bude expozícia zameraná na ubytovanie väzňov a ich pracoviská od betonárky, cez krajčírsku až po zámočnícku dielňu. V tretej budove bude znázornené ubytovanie väzňov v období, v ktorom tábor fungoval len ako koncentračný. Potomkovia obetí holokaustu môžu v Seredi nájsť posledné zmienky o svojich predkoch.

Projekt rekonštrukcie barakov bývalého pracovného a koncentračného tábora Židov v Seredi za takmer 2,5 milióna eur bol financovaný z regionálneho operačného programu. Pripravilo ho a predložilo ministerstvo kultúry v spolupráci so Slovenským národným múzeom (SNM) – Múzeom židovskej kultúry. K zriadeniu Múzea holokaustu v Seredi sa pri príležitosti Pamätného dňa obetiam holokaustu a rasového násilia zaviazala Vláda SR svojím uznesením ešte v roku 2009.

Pracovný tábor v Seredi vznikol z vojenských útvarov v roku 1941. V prvej fáze ho vybudovali a zriaďovali v ňom pracovné dielne. V druhej sa stal jedným z piatich centier pre organizáciu transportov Židov. Ako pracovný tábor s výrobňou v dielňach fungoval v tretej fáze. V poslednej fáze od roku 1944 do konca marca 1945 sa stal koncentračným táborom. Od roku 1942 do konca roku 1944 v ňom pracovalo približne 700 až 1 200 väzňov. Podľa historikov boli v tábore veľmi ťažké životné podmienky, väzňov bili a znásilňovali.

Slovensko má prvé múzeum venované holokaustu
Foto: SITA/SNM- Múzeum židovskej kultúry
Slovensko má prvé múzeum venované holokaustu
Foto: SITA/Slovenský národný archív
Slovensko má prvé múzeum venované holokaustu
Foto: SITA/SNM- Múzeum židovskej kultúry
Slovensko má prvé múzeum venované holokaustu
Foto: SITA/Martin Medňanský
Slovensko má prvé múzeum venované holokaustu
Foto: SITA/Martin Medňanský
Slovensko má prvé múzeum venované holokaustu
Foto: SITA/Martin Medňanský

Odporúčané články

Vo Francúzsku objavili vzorky odobraté obetiam holokaustu Zomrel Nicolas Winton, záchranca stoviek židovských detí

Témy

Diskusia

Mstislav Ďumbier No hlavne tie boľševické hladomory a gulagy boli rajom na zemi. Spomeňme si na malú povojnovú krízu u nás v rokoch 1918 až 1920 - prišli agitátori z boľševického Ruska, poďte k nám v rámci Interhelpa, budete mať pôdu. Zobrali... Mstislav Ďumbier A ešte k tým protižidovským pamfletom - Lotyši po obsadení nejakého lotyšského mesta Wermachtom žiadne pamflety nepísali. Vytiahli svojich Židov na námestie a tam ich utĺkli železnými tyčami. Nemci im k tomu žiadny podnet nedali, iba to sledovali. Tiso mal... Mstislav Ďumbier Akosi zabúdaš na to, že tých 500 RM bolo na zaopatrenie nepráceschopných Židov a nie na ich likvidáciu. Lebo Nemci chceli iba práceschopných a my sme v duchu kresťanskom nechceli trhať rodiny. Za takto vyplatené peniaze mohli byť všetci zaslaní... cha cha je chvályhodné, že sa nezabúda na utrpenie,ktoré je čiernou skvrnou v histórii.Mali sme priateľa,ktorý sa v tábore v Seredi narodil.Slovenský štát bol fašistický a Tiso Hitlerovým prisluhovačom-prečítajte si jeho protižidovské pamflety.Deportovaných bolo takmer 60 000 židovkých občanov!!! a za to... Mstislav Ďumbier Rozhodol som sa vo svojom dome vytvoriť múzeum sionistického nivočenia kresťanského slovenského národa. Návštevníci si budú môcť prezrieť artefakty a doklady sionistického napomáhania maďarizácie a čechoslovakizmu + pražského centralizmu, ako aj židovskej úžery, krčmárstva a nekresťanských obchodov.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...