Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Fotografie z fotopascí na hranici s Ukrajinou, ktoré zachytávajú prevádzača. Slovenský policajt na hraniciach o 3:00 hodine ráno zastrelil muža pri pokuse previezť cez hranice Vietnamcov. Bratislava, 2. august 2014. Foto: SITA/MV SR
2. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Slovenský policajt zastrelil prevádzača z Ukrajiny

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Ukrajinský prevádzač, ktorého v sobotu o 3:00 nadránom zastrelil na východnej hranici hraničný policajt, bol „známa firma“, po ktorej naše orgány už dlhší čas pátrali, povedal v sobotu na brífingu v Bratislave minister vnútra Robert Kaliňák.

Obrazom: Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny

Prevádzač, ktorého polícia monitoruje už relatívne dlho a ktorý presne pred rokom strieľal na našu policajnú hliadku, opäť v sobotu nadránom prekročil slovensko-ukrajinskú hranicu spolu s piatimi prevádzanými osobami z Vietnamu.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Prevádzača monitorovali

„Avizoval som, že po vypuknutí rusko-ukrajinskej krízy začínajú byť prevádzači agresívnejší, a čo je horšie, začínajú chodiť ozbrojení. Tiež som hovoril, že nemôžeme vylúčiť, že v najbližšom období dôjde k situácii, pri ktorej takýto ozbrojený stret môže skončiť aj ujmou na zdraví alebo na živote, a to presne sa stalo dnes,“ povedal Kaliňák.

Prevádzača monitorovali systémami od piatku približne od 19:30, pričom mobilná zásahová jednotka Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície v Sobranciach sa na kontakt či stretnutie s ním pripravovala. K stretu podľa Kaliňáka prišlo v sobotu o 3:00, keď muž napriek opakovaným výzvam a varovným výstrelom nereagoval a ohrozoval so zbraňou tak prevádzané osoby, ako aj policajnú hliadku.

„Došlo k streľbe, pri ktorej bol prevádzač zranený, poskytli mu prvú pomoc, no aj napriek tomu zraneniam na mieste podľahol,“ vysvetlil minister vnútra. Nikto iný zranený nebol. V tejto chvíli podľa jeho slov rokujú zástupcovia našej cudzineckej polície so zástupcami ukrajinského ministerstva vnútra a ukrajinskej pohraničnej stráže.

Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny
Foto: SITA/MV SR

Opatrenia na hranici prinášajú ovocie

„K zastrelenému prevádzačovi je založený vyšetrovací spis, čiže budeme postupovať štandardným spôsobom, celá vec sa uzavrie a na záver, samozrejme, podáme aj bližšie informácie, ktoré budú výsledkom vyšetrovania,“ povedal Robert Kaliňák. Všetci piati migranti sa dostali do štandardného procesu, či už readmisnej dohody s Ukrajinou alebo v prípade, že požiadajú o azyl, do azylovej procedúry.

„Zvýšený výkon na našej hranici prináša riziko aj výraznejšie ozbrojených prevádzačských skupín, no verím, že dnešná udalosť bude mať akýsi preventívny účinok a situácia na slovensko-ukrajinskej hranici sa trochu upokojí,“ poznamenal minister rezortu vnútra. Zvýšené opatrenia prinášajú podľa jeho slov svoje ovocie.

„Z tohto pohľadu si myslím a verím, že tieto opatrenia majú aj preventívny účinok a tlak na slovensko-ukrajinskú hranicu bude nižší,“ dodal Kaliňák. Podľa neho však nie je možné vylúčiť, že sa niečo podobné stane opäť.

Slovenský policajt v noci zastrelil prevádzača z Ukrajiny
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Na úseku stráži vyše 900 policajtov

„Nie je to jediná skupina, ktorú sme zaznamenali, že sa lepšie alebo silnejšie vyzbrojila. Tohto páchateľa sme však považovali za jedného z najagresívnejších,“ povedal. Keďže to nie je po prvý raz, keď takýmto spôsobom prekračoval hranicu, v tých najrizikovejších oblastiach momentálne operujú tí najvycvičenejší a najlepšie ozbrojení policajti, pripomenul Kaliňák.

Spomedzi všetkých hraníc, ktoré momentálne susedia s Ukrajinou, je práve tá naša najbezpečnejšia, povedal minister. „Nie je to len náš názor, ale aj minuloročné vyhodnotenie Európskej komisie. A to práve preto, že je výborne technicky vybavená,“ informoval.

Na danom stokilometrovom úseku je veľký počet policajtov, ktorí hranicu na smeny strážia, dnes ich je k dispozícii viac ako 900. „Obeť na živote je však vždy niečo, čo nás nemôže tešiť. No v tomto prípade sa tomuto incidentu nedalo vyhnúť, pričom išlo o veľmi nebezpečného páchateľa, ktorý nemal problém ohrozovať nielen policajné hliadky, ale aj civilných obyvateľov tohto regiónu. Z tohto pohľadu je jeden z týchto prípadov viac-menej vyriešený,“ dodal minister vnútra Robert Kaliňák.

Odporúčané články

Experti prehľadávajú trosky boeingu, chýbajú desiatky tiel Američania chcú cvičiť a vyzbrojiť ukrajinskú národnú gardu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...