Obrazom: Sonda New Horizons nadviazala kontakt so Zemou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Sonda New Horizons nadviazala kontakt so Zemou
Po tom, ako sa sonda New Horizons spojila so Zemou, v NASA zavládla radosť. Foto: SITA/AP

Washington 15. júla (WEBNOVINY) – Sonda New Horizons úspešne nadviazala spojenie s riadením misie a stala sa tak prvým ľudským zariadením, ktoré sa dostalo až do blízkosti trpasličej planéty Pluto. Informovala o tom agentúra DPA.

Obrazom: New Horizons na Zem úspešne vyslala kontakt

Sonda vyslala na Zem signál, že všetky jej systémy fungujú. Signálu trvalo približne štyri hodiny, kým sa dostal na Zem. „Presne, ako sme to plánovali,“ povedala Alice Bowmanová, manažérka operácií misie.

Sonda „telefonovala“ pätnásť minút

Spojenie krátko pred 3:00 hodinou stredoeurópskeho letného času potvrdilo, že sa očakávaný historický prelet podaril a Pluto sa stalo prvým objektom v Kuiperovom páse, ktorý navštívila misia zo Zeme. Potvrdenie pritom vedci dostali zhruba 13 hodín po samotnom prelete.

„Telefonát“ v podobe 15-minútovej série správ pre operačné stredisko misie v americkom Marylande ukončil 21-hodinové čakanie na obnovenie kontaktu so sondou.

New Horizons, nachádzajúca sa takmer päť miliárd kilometrov od Zeme, sa totiž pred preletom odmlčala, aby nazbierala čo najviac dát. Prvé fotografie by mali vedci dostať už v stredu. Podľa webstránky www.nasa.gov zbiera New Horizons toľko dát, že ich poslanie naspäť na Zem bude trvať 16 mesiacov.

Na vesmírnych cestách je deväť rokov

New Horizons vyštartovala k Plutu pred viac ako deviatimi rokmi, odkedy absolvovala trasu dlhú 4,8 miliardy kilometrov. Sonda preletela okolo Pluta rýchlosťou asi 14 kilometrov za sekundu vo vzdialenosti zhruba 12 400 kilometrov. Historický okamih si NASA pripomenula v televíznom prenose naživo zo svojho riadiaceho strediska v Marylande.

Sonda už počas približovania sa poslala množstvo snímok Pluta a jeho najväčšieho mesiaca Chárona, na ktorých je vidieť napríklad jasný rozdiel vo sfarbení oboch telies.

Na povrchu Pluta tiež odhalila štyri tmavé škvrny, z ktorých každá má priemer približne 500 kilometrov. Ich pôvod zatiaľ nie je známy. Okrem samotnej trpasličej planéty a Chárona mala sonda fotografovať aj ďalšie štyri mesiace – Styx, Nix, Kerberos a Hydru.

Kuiperov pás preskúma hlbšie

Sondu New Horizons s hmotnosťou 478 kilogramov vypustil do vesmíru 19. januára 2006 americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Ide o najrýchlejšiu sondu v histórii vesmírneho výskumu.

Vo februári 2007 sa priblížila k Jupiteru, pričom gravitácia planéty ju vymrštila ďalej. Po prelete okolo Pluta sa následne zameria na ďalšie objekty v Kuiperovom páse a v roku 2029 by mala opustiť Slnečnú sústavu.

Pluto je pre vedu stále záhadné teleso, najmä pre veľkú vzdialenosť od Zeme a nezvyčajnú obežnú dráhu, ktorá komplikuje jeho pozorovanie. Práve New Horizons by mala vedcom po prvý raz naskytnúť detailnejší pohľad na Pluto, kedysi považované za najvzdialenejšiu planétu slnečnej sústavy.

Informácie pochádzajú z webstránok www.nasa.gov, www.bbc.com, agentúry AP a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia