Obrazom: Štrnásty deň na olympiáde v Soči

Štrnásty deň na olympiáde v Soči
Pád ruskej akrobatickej lyžiarky Anastasie Čirtcovej počas piatkových pretekov skikrosu na olympiáde v Soči. Foto: SITA/AP

SOČI 21. februára (WEBNOVINY) – V piatok bolo v Soči na programe sedem finálových disciplín.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Prvými finalistami na olympijskom hokejovom turnaji sa stali Švédi, ktorí v semifinálovom severskom derby porazili Fínska 2:1. Švédi si o olympijské zlato zahrajú po ôsmich rokoch, v Turíne 2006 zdolali vo finále práve Fínov 3:2. Na zápas o prvenstvo nastúpia v nedeľu 23. februára proti výberu Kanady, ktorý si poradil s rivalom z USA futbalovým výsledkom 1:0.

Švédsko zdolalo severského súpera a veľkého rivala v dvanástom vzájomnom zápase na ZOH siedmykrát. V Soči ešte „tri korunky“ ani raz neprehrali. Fínov, ktorí vo štvrťfinále vyradili z turnaja domácich Rusov, čaká súboj o bronzové medaily, ktorých sú obhajcami. Stretnutie o 3. miesto je na programe v sobotu 22. februára. V piatok sa museli zaobísť bez chorej brankárskej jednotky Tuukku Raska.

Program a výsledky hokejového turnaja na ZOH v Soči nájdete

—-> v tomto článku.

Obrazom: Semifinálové zápasy na olympijskom hokejovom turnaji

Skikrosové zlato si v piatkovej ženskej súťaži akrobatických lyžiarok na XXII. zimných olympijských hrách v Parku extrémnych športov Roza Chutor vyjazdila Kanaďanka Marielle Thompsonová. Vo veľkom finále si po olympijské striebro došla jej krajanka Kelsey Serwaová, tretia bola v cieli Švédka Anna Holmlundová. Sklamaním sa skončila súťaž pre skúsenú Francúzku Ophélie Davidovú.

Dvadsaťjedenročná Thompsonová, strieborná z MS 2013 v nórskom Vosse, potvrdila pozíciu líderky poradia vo Svetovom pohári. V jazde pre nasadzovanie dosiahla tretí najlepší čas a vo „vyraďovačkách“ nenašla premožiteľku. Na štarte veľkého finále pritom reagovala najpomalšie, najlepšie vyrazila Davidová, ale v polovici trate spadla.

Výhodu najlepšieho postavenia na štarte vo všetkých vyraďovacích jazdách pretavila na striebro majsterka sveta z roku 2011 Serwaová, najrýchlejšia v nasadzovacej fáze. Kanaďanky sa revašovali za štvrtkový mužský skikros, v ktorom traja Francúzi vo veľkom finále nechali za sebou ich krajana Bradyho Lemana. Zároveň zdupľovali kanadský triumf Ashleigh McIvorovej vo Vancouveri.

Obrazom: Piatok na olympiáde v Soči

Zlato v súťaži ženských štafiet na 4×6 km v rámci biatlonových súťaží na zimných olympijských hrách v Soči si v piatok vybojovali reprezentantky Ukrajiny. Kvarteto v zložení Vita Semerenková, Julia Džimová, Vaľ Semerenková a Olena Pidgrušná nemuselo absolvovať ani jedno trestné kolo a napriek piatim dobíjaniam malo v cieli náskok 26,4 s pred domácimi Ruskami. Bronz si vybojovali Nórky s finišmenkou Torou Bergerovou s odstupom 37,6 s za víťaznými Ukrajinkami.

Slovenskej štvorici Janka Gereková, Paulína Fialková, Terézia Poliaková a Martina Chrapánová preteky nevyšli bežecky ani strelecky a pred poslednou streleckou položkou v stoji bola finišujúca Martina Chrapánová stiahnutá rozhodcami z pretekov. Slovenky sú klasifikované na 15. mieste, ktoré im patrilo v čase, keď odstupovali z trate. V slovenskej zostave chýbala pre chorobu olympijská víťazka zo šprintu Anastasia Kuzminová.

Curleri Kanady získali na zimných olympijských hrách v Soči zlaté medaily. V piatkovom finále jednoznačne zvíťazili nad Britmi 9:3, duel už po ôsmom ende predčasne ukončili, pretože Európania už nemali šancu zmazať manko.

„Javorové listy“ potvrdili príslušnosť k elite v tomto športe, z lanských domácich majstrovstiev sveta majú strieborné medaily, Briti boli minulý rok bronzoví. Kanaďania skompletizovali zlatý hetrik, pod piatimi olympijskými kruhmi dominovali aj doma vo Vancouveri (2010) i v Turíne 2006. V Soči získali zlato aj ich krajanky v ženskej časti turnaja.

Už skôr v piatkovom súboji o 3. miesto zvíťazili úradujúci majstri sveta Švédi nad Číňanmi 6:4, potrebovali na to nadstavený 11. end.

Olympijskou víťazkou v slalome žien sa v stredisku Roza Chutor v Červenej Poľane v piatok stala Američanka Mikaela Shiffrinová. Iba 18-ročná úradujúca majsterka sveta aj držiteľka malého glóbusu za celkové prvenstvo vo Svetovom pohári v tejto disciplíne Shiffrinová zvíťazila o 53 stotín sekundy pred Rakúšankou Marlies Schildovou, ktorá obhájila striebro spred štyroch rokov z Vancouveru.

Najlepšia Slovenka Petra Vlhová obsadila vo svojej olympijskej slalomovej premiére 19. miesto s odstupom 5,62 s za víťazkou. Ďalšie tri Slovenky Jana Gantnerová, Barbara Kantorová a Barbora Lukáčová preteky v najtočivejšej disciplíne nedokončili.

Reprezentanti domáceho Ruska získali zlaté medaily v piatkovom finále štafiet na 5000 m v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe. Zlatú medailu na 1000 metrov v rýchlokorčuľovaní na krátkej dráhe si vybojovala reprezentantka Kórejskej republiky Park Sung-hi.

Viac k osobe Anastasia KuzminováBarbara KantorováBarbora LukáčováJana GantnerováJanka GerekováMartina ChrapánováMikaela ShiffrinováPaulína FialkováPetra VlhováTerézia Poliaková