Obrazom: Tatry otvorili sezónu, víkend bude plný podujatí

Na Štrbskom plese otvorili letnú sezónu
Zľava: Starosta obce Štrba Michal Sýkora, biatlonista Pavol Hurajt, Kubánsky návrhár Osmany Laffita a výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská počas 7. odomykania hladiny Štrbského plesa. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

POPRAD 13. júna (WEBNOVINY) – Vo Vysokých Tatrách sa v piatok začal trojdňový seriál podujatí pri príležitosti otvorenia letnej turistickej sezóny.

„Dnes po siedmykrát otvárame hladinu Štrbského plesa, ktorú sme symbolicky odomkli a oficiálne sme na vodu spustili člnky,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Víchrica nezasiahla centrá cestovného ruchu

Štrbské pleso tohto roku spoločne otvorili starosta Štrby Michal Sýkora, olympionik Pavol Hurajt a módny návrhár Osmany Laffita. Na tohtoročnú letnú sezónu pripravili Tatranci viacero tradičných podujatí, ako sú Medvedie dni, Svište na plese, ale i nové podujatia. Tohto roku to bude podujatie Benátska noc, ktoré sa uskutoční 19. júla na Štrbskom Plese.

„Veríme, že tohtoročná sezóna bude lepšia ako minuloročná, príde viac návštevníkov a bude nás obchádzať zlé počasie. Veríme, že leto bude pokojné a príjemné,“ uviedla Maťašovská. Takmer pred mesiacom zasiahla Vysoké Tatry ničivá víchrica, ktorá pováľala tisíce stromov. Podľa Maťašovskej májová kalamita nebude mať negatívny dopad na letnú sezónu.

Obrazom: Symbolické odomykanie hladiny Štrbského plesa

„Víchrica nezasiahla centrá cestovného ruchu. Všetko funguje tak, ako to fungovalo pred víchricou. Všetky zariadenia sú v prevádzke,“ povedala Maťašovská. Väčšina turistických chodníkov a cyklotrás je podľa nej už dnes otvorená. Vo Vysokých Tatrách majú turisti k dispozícii vyše 700 kilometrov turistických chodníkov.

Väčšina z nich bude po 15. júni kompletne k dispozícii. Cyklisti sa môžu tešiť na 300 kilometrov cyklotrás. „Nepribudli žiadne nové cyklotrasy, asi 250 kilometrov cyklotrás je v menej náročnom teréne,“ uviedla Maťašovská

Na Štrbskom plese otvorili letnú sezónu
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Vystúpi aj sláčikový orchester

Menšie škody spôsobila májová víchrica prevádzkovateľovi člnkov na Štrbskom plese. Vietor niekoľko člnkov poškodil. Momentálne je v prevádzke 12 člnov, postupne by ich malo byť 20. Už v piatok si mohli návštevníci vyskúšať novú loďku Tosca, ktorá bola vyrobená v Litve a je celá drevená.

Vlani sa na hladine Štrbského plesa člnkovalo 10 248 ľudí. Člnkovať sa dá denne od 9:00 do 18:00, s poslednou plavbou o 17:00. Ceny sa v porovnaní s minulým rokom nemenili. Za trojmiestny čln zaplatia člnkári 15 eur, za väčší 19 eur. Záujemcovia môžu za poplatok využiť aj služby veslára. V základnej cene je 45-minútové člnkovanie.

Večer 13. júna zaznejú na terase Grandhotela v Starom Smokovci podmanivé tóny vážnej hudby. Svoj koncert odohrá 35-členný sláčikový orchester Musica Iuvenalis z Košíc.

Na koncerte zaspievajú aj sólisti opery Štátneho divadla Košice. Tento koncert bude zároveň úvodným koncertom Tatranského kultúrneho leta. Následne na rovnakom mieste primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš oficiálne otvorí Tatranské kultúrne leto a miestny farár posvätí prameň Smokoveckej kyselky. Podujatie dotvorí inscenovaný príbeh z histórie tatranských prameňov a ďalší sprievodný hudobný a tanečný program.

Na Štrbskom plese otvorili letnú sezónu
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Goralská muzika aj zabíjačka

Na sobotu 14. júna organizátori symbolicky sprístupnenia tatranské chodníky turistom. Turistickí nadšenci sa stretnú v horskom hoteli na Popradskom plese, kde zahrá goralská muzika, pripravená je tradičná zabíjačka s ochutnávkou, ukážky práce horských záchranárov, preteky s krošňou a večerná veselica pri country hudbe.

Na Podbanskom sa uskutoční 9. ročník populárnej súťaže vo varení fazuľovice „O Podbanský Prdkáč“, ktorý doplní aj atraktívny sprievodný program pre všetkých divákov.

V Novom Smokovci sa v sobotu uskutoční multižánrový hudobný festival Tatra Fest za účasti viacerých slovenských a českých hudobníkov. Víkendové otvorenie letnej sezóny vo Vysokých Tatrách ukončí nedeľný Tatranský juniáles v centrálnom parku v Tatranskej Lomnici. Toto podujatie je určené predovšetkým rodinám s deťmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MokošMichal SýkoraPavol Hurajt