Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tatry sa zviechajú z víchrice, škody sú vyššie, než sa čakalo
Práce na odstránení následkov silného vetra na ceste medzi Vyšnými Hágmi a Štrbským Plesom. Vysoké Tatry, 20. máj 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
20. mája 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Tatry sa zviechajú z víchrice, škody sú obrovské

BRATISLAVA 20. mája (WEBNOVINY) – Škody, ktoré spôsobila víchrica v Tatrách koncom minulého týždňa, sú možno až štvornásobne vyššie ako Ministerstvo životného prostredia SR a jeho rezortné organizácie odhadovali. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva Maroš Stano, jednotliví obhospodarovatelia lesných pozemkov určili prvotný rozsah kalamity na približne 426-tisíc metrov kubických dreva.

Obrazom: Tatry sa zviechajú z víchrice, škody sú vyššie, než odhadovali

Nevydržali ani mladé stromy

Náporu vetra neodolali ani mladé lesné porasty, ktoré vysadili po kalamite v roku 2004. Napríklad v oblasti Smokovcov bolo takto poškodených približne 30 hektárov mladých lesných porastov. Značne poškodené boli aj porasty v Chočských vrchoch, ktoré sú súčasťou kompetenčného územia najstaršieho národného parku na Slovensku, Tatranského národného parku.

Vietor tam po sebe zanechal nepriechodné cesty a turistické chodníky. V liptovskej časti Západných Tatier boli najviac postihnuté lesné porasty v Národnej prírodnej rezervácii Suchá dolina, kde bol rozsah kalamity zhruba 50-tisíc metrov kubických dreva a v oblasti Národnej prírodnej rezervácie Tichá a Kôprová dolina, kde zasiahla 20-tisíc metrov kubických dreva.

Tatry sa zviechajú z víchrice, škody sú vyššie, než sa čakalo
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Po víchrici ostali desaťtisíce kubíkov dreva

V oravskej časti Západných Tatier vietor najviac škody spôsobil v oblasti Habovky a Zverovky kde zasiahol približne 37-tisíc kubíkov dreva. Vo Vysokých Tatrách boli veternou kalamitou najviac zničené lesné porasty v oblasti Vyšných Hágov, kde jej padlo za obeť asi 40-tisíc metrov kubických dreva. Rozsah kalamity je zatiaľ orientačný a predbežný a počas nasledujúcich dní ho bude Ministerstvo životného prostredia SR spresňovať.

Rozsah poškodeného lesa minulotýždňovou kalamitou v Tatranskom národnom parku lesníci postupne spresňujú. Podľa utorkových odhadov kalamita poškodila v území v správe Štátnych lesov Tatranského národného parku okolo 130-tisíc stromov, z toho približne 3000 v území s bezzásahovým režimom. Štátne lesy predstavujú približne polovicu výmery národného parku.

Najviac poškodenými lokalitami sú ochranné obvody Vyšné Hágy, Habovka a Podbanské, kde je to najmä ústie Tichej doliny. „Kalamita zasiahla hlavne spodky dolín. Keď to porovnáme s rokom 2004, tak v prípade Tichej a Kôprovej doliny vietor vôbec nechytil horné pozície ako predtým, ale spodok doliny,“ uviedol námestník riaditeľa Štátnych lesov Tatranského národného parku Pavol Fabian. Naopak, v oblasti Vyšných Hágov vietor zachytil vyššie položené lokality. Minulotýždňový vietor mal severné prúdenie na rozdiel od víchrice z roku 2004, kedy prúdenie vzduchu bolo skôr severozápadné.

Obrazom: V Tatrách padali stromy, viaceré cesty museli uzavrieť

Škody v TANAP-e sú státisícové

Prioritou lesníkov v najbližších dňoch bude spriechodnenie a uvoľnenie hlavných komunikačných tepien vo Vysokých Tatrách. Ide o Cestu slobody od Vyšných Hágov po Podbanské a trať Tatranských elektrických železníc.

Súčasne s prácami na ceste a železnici lesníci postupne uvoľňujú aj turistické chodníky, na ktorých výčiny počasia z minulého týždňa spôsobili porovnateľné škody, aké vznikli počas víchrice v roku 2004. Škody na majetku štátu v správe Štátnych lesov TANAP-u predstavujú takmer 250-tisíc eur. „Ide o predbežnú sumu, pretože do všetkých lokalít sme sa ešte nedostali,“ dodal Fabian. Viac ako polovica tejto sumy pripadá na turistické chodníky.

V Tatrách padajú stromy, viaceré cesty museli uzavrieť
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Zničené boli chodníky, značenie, mostíky. Z nich najviac sú poškodené chodníky v Prielome Dunajca v Pieninách, kde spadlo na chodník niekoľko kamenných lavín spolu aj so stromami a došlo k viacerým zosuvov na chodníku. Jedna z kamenných lavín má objem až okolo 300 metrov kubických. Vo Vysokých Tatrách bola najviac poškodená turistická infraštruktúra v oblasti Tatranskej Javoriny, Smokovcov, Podbanského a Štrbského Plesa.

Štátne lesy Tatranského národného parku plánujú spracovať všetko kalamitné drevo, ktoré spadlo počas minulotýždňovej víchrice, s výnimkou kalamity v území s bezzásahovým režimom.

Obrazom: Situácia v Prešove bola kritická, Torysa komplikovala mestu život

„Keď považujeme za spracovanie aj takmer 5000 metrov kubických, ktoré budeme odkôrňovať, tak spracujeme celú kalamitu, aby sa nešíril podkôrnik ďalej,“ uviedol Fabian. Podľa neho aj v prípade tejto kalamity možno s určitosťou predpokladať podkôrnikovú kalamitu.

„Vysoké Tatry sú už jasné. Tam je to cez 7000 hektárov podkôrnikom zničeného lesa za desať rokov a uvidíme, ako dopadne zvyšných 8000 hektárov na Orave,“ povedal Fabian. Na Orave hrozí podľa neho ďalší problém, keďže kalamita zasiahla územie s vodnými zdrojmi, ktoré zásobujú približne 100-tisíc obyvateľov pitnou vodou. Fabian sa obáva, že ak sa tam stratí les, môže sa stať, že ľudia budú bez vody.

MS v hokeji sutaze
Foto: Webnoviny.sk

Odporúčané články

Počasie uväznilo turistov na tri dni v Žiarskej chate Pýcha Slovenska trpí, v Tatrách vyvrátilo 100-tisíc stromov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...