Obrazom: Únia nás ničí. My sme tu doma, kričali mliekari

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Únia nás ničí. My sme tu doma, kričali mliekari
Na Slovensku je vážne ohrozených viac ako 500 domácich podnikov na výrobu a spracovanie mlieka. Problémom sú podľa farmárov nákupné ceny, ktoré sa prepadli hlboko pod úroveň výrobných nákladov. Niekoľko stoviek mliečnych farmárov prišlo 7. septembra 2015 vyjadriť svoj názor na protestné zhromaždenie pod názvom Politika EÚ likviduje mliečnych farmárov. Nespokojnosť prejavovali transparentmi 'Mlieko je slovenské biele zlato', Zachráňme slovenské mlieko', ale aj pokrikom 'My sme tu doma', či 'Chceme naše mlieko'. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Súčasná situácia v sektore mlieka na Slovensku a v celej Európskej únii je kritická. Vyhlásil to v pondelok na protestnom zhromaždení farmárov predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka (SZPM) Alexander Pastorek. „Je dopadom politických rozhodnutí EÚ, hlavne zrušenia mliečnych kvót a zavedenia ruského embarga,“ povedal vo svojom príhovore.

Mliekari majú miliónové straty

Na Slovensku je podľa predsedu vážne ohrozených viac ako 500 domácich podnikov na výrobu a spracovanie mlieka. Problémom sú podľa farmárov nákupné ceny, ktoré sa prepadli hlboko pod úroveň výrobných nákladov.

Obrazom: Protest farmárov

„Prvovýrobcovia mlieka majú z výroby mlieka straty, ktoré sa už počítajú na desiatky miliónov eur. Ceny, za ktoré predávajú spracovatelia mliečne výrobky obchodu, takisto nepokrývajú ani náklady na výrobu,“ dodal.

Pastorek zároveň upozornil, že obchod má na spotrebiteľskej cene mliečnych výrobkov najväčší podiel. Táto situácia je podľa neho dlhodobo neudržateľná, a ak sa nezmení, môže viesť k zániku chovov dojníc na Slovensku.

Farmári kričali: „My sme tu doma“

Niekoľko stoviek mliečnych farmárov prišlo v pondelok vyjadriť svoj názor na protestné zhromaždenie pod názvom „Politika EÚ likviduje mliečnych farmárov“. Nespokojnosť prejavovali transparentmi „Mlieko je slovenské biele zlato“, „Zachráňme slovenské mlieko“, ale aj pokrikom „My sme tu doma“, či „Chceme naše mlieko“.

Účastníci zhromaždenia sa zhodli na tom, že je potrebné, aby EÚ kompenzovala straty prvovýrobcov mlieka, ktoré vznikli výrazným poklesom nákupných cien. Kompenzácie by boli hradené zo zdrojov za prekročenie mliečnych kvót a iných doplnkových zdrojov EÚ.

Európska únia by podľa farmárov mala prijať účinné opatrenia, ktoré by riešili regulácie dodávok v čase krízy na trhu. Za krízový stav by sa podľa Pastoreka mala považovať taká situácia, keď nákupné ceny poklesnú o 20 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Stanoviť by sa mala aj minimálna nákupná cena mlieka, pričom by mala byť na úrovni 70 percent oprávnených nákladov na výrobu. Farmári tiež žiadajú opätovne zaviesť exportné dotácie a podporu odbytu mlieka a mliečnych výrobkov do tretích krajín.

Svoje požiadavky adresujú farmári v utorok o 10:00 vedúcemu zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušanovi Chrenekovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia