Obrazom: V Bratislave korunovali princeznú Eleonóru

V Bratislave korunovali Eleonóru
Korunovačné slávnosti 2012. Ide o pripomienku korunovácie zo 6. júna roku 1655. Svätoštefanskú korunu vtedy prijala mantovská princezná Eleonóra z rodu Gonzaga. Bola korunovaná ako manželka cisára Ferdinanda III. Bratislava, 24. jún 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – Korunováciou princeznej Eleonóry z rodu Gonzaga vyvrcholil v Bratislave desiaty ročník Korunovačných slávností.

V úlohe Eleonóry sa predstavila herečka Lucia Komorovská, po jej boku vystúpil manžel Ferdinand III. v podaní herca Filipa Tůmu.

Približne 120 hercov v dobových kostýmoch otvorilo slávnosti korunovačným sprievodom od Bratislavského hradu cez ulice Starého mesta až po Hlavné námestie, kde o tretej hodine popoludní začal samotný obrad.

Posledné chvíle pred začiatkom už tradične patrili hlavnému organizátorovi Miroslavovi Vetríkovi z občianskeho združenia Korunovačná Bratislava, vicestarostovi Starého mesta Petrovi Osuskému a primátorovi hlavného mesta Milanovi Ftáčnikovi, ktorý Bratislavčanom pripomenul, že môžu byť právom na svoje mesto pyšní.

Obrazom: Bratislavské Korunovačné slávnosti 2012

Slávnostná korunovácia začala príchodom cisára Ferdinanda III., pričom na čele kráčala dvorná šľachta, potom ministri, radcovia, najvyšší prefekt a rytieri. Heroldi niesli cisárske korunovačné klenoty, gróf Stahrenberg držal meč a až na konci davu sa objavil cisár Ferdinand III. s apoštolským nunciom a pápežskými legátmi.

Po nich nasledoval príchod samotnej princeznej Eleonóry, ktorá kráčala spolu s cirkevným sprievodom. Obrad korunovácie bol súčasťou svätej omše, až po úvodným modlitbách predstavil cisár Ferdinand III. svoju manželku kaločskému arcibiskupovi a požiadal o udelenie kráľovskej dôstojnosti.

Pri tomto akte všetci prítomní kľačali, len kráľovná ležala v prachu zeme a spoločne prosili o to, aby budúca kráľovná bola vernou oporou kráľa pri plnení povinností. Po modlitbe nasledoval obrad pomazania kráľovnej posvätným olejom, ktorý je znakom zasvätenia vyvolenej osoby.

Pri korunovácii však kráľovnej predstaviteľ cirkevnej moci nepoložil korunu priamo na hlavu, ale len ju podržal nad pravým ramenom na znak toho, že nemá byť tou, ktorá vládne, ale len nápomocnou kráľovi. Ako spoluvládkyni jej do rúk vložili žezlo a krajinské jablko. Po obrade korunovácie kráľ pasoval rytierov zlatej ostrohy, zložil prísahu vlasti a sľúbil zachovanie celistvosti krajiny.

Slávnostný sprievod pokračoval cez Primaciálne námestie, kde sa uskutočnil Festival Frankovky modrej a ďalej šiel podporiť remeselníkov na Hviezdoslavovom námestí. Dramaturgia Korunovačných slávností je koncipovaná vždy v chronologickom poradí, v akom sa korunovácie v Bratislave skutočne uskutočnili. Zinscenovanie korunovácie kráľov a kráľovien je vždy podľa historických podkladov. Slávnosti toto leto štartujú Kultúrne leto a Hradné slávnosti 2012 v Bratislave.

Eleonora
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
V Bratislave korunovali Eleonóru
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
V Bratislave korunovali Eleonóru
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom