Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V Bratislave si pripomenuli Slovenské národné povstanie
Námestie SNP počas spomienkového a pietneho aktu kladenia vencov pri príležitosti 71. výročia Slovenského národného povstania. Bratislava, 27. august 2015. Foto: SITA/Ján Slovák
27. augusta 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: V Bratislave si pripomenuli SNP, hovorili o slobode

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Slovenské národné povstanie nie je len o boji proti fašizmu, ale je predovšetkým o boji za slobodu, demokraciu a mier.

Odkaz jednej z najsvetlejších udalostí v slovenských novodobých dejinách nesmieme zabudnúť, ale musíme ho pripomínať i súčasnej generácii, ktorá nesmie tolerovať žiadne zlo a násilie. To je hlavný odkaz štvrtkového spomienkového aktu pri príležitosti 71. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v Bratislave.

Obrazom: V Bratislave kládli vence

Slovákom je drahá sloboda a česť

Podľa podpredsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Igora Čombora „slovenský ľud vtedy svojím odhodlaním vystúpil a demonštroval pred celým svetom, že nechce mať nič spoločné s fašizmom, jeho genocídou a holokaustom“.

Ako dodal, slovenský národ nanajvýš dôstojným spôsobom dokázal, že mu je drahá národná sloboda a česť. Pripomenul, že SNP nebolo náhodným činom, ale uvedomelým, pripraveným a organizovaným aktom, ktoré malo svoj vyhranený cieľ.

To, že SNP nie je len historická udalosť, je podľa štátneho tajomníka ministerstva obrany Miloša Koterca dokázané menami ľudí na pamätníkoch, ktorí položili v povstaní svoj život.

„Povstanie nie je len historická udalosť, ale aj množstvo ľudských osudov a hrdinstiev,“ povedal pred priamymi účastníkmi povstania na Námestí SNP v Bratislave. Ako uviedol, rozhodnutie povstať proti nemeckému agresorovi nebolo ľahké, ani bezbolestné, ani bez obetí na ľudských životoch. Preto musíme v pamäti uchovávať odkaz SNP a „ctiť si hodnoty, na ktorých aj dnes Slovensko stojí“.

V Bratislave si pripomenuli Slovenské národné povstanie
Foto: SITA/Ján Slovák

SNP má byť inšpiráciou

SNP predstavuje „azda najsvetlejšiu chvíľu v našej histórii, lebo sme sa jasne prihlásili k odkazu slobody a demokracie, ku ktorému sme sa opakovane prihlásili aj v rokoch 1968 a 1989,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo. Odkaz boja za slobodu a demokraciu treba podľa neho pripomínať aj súčasnej generácii. Ako dodal, vzoprieť sa útlaku je „súčasťou našej DNA“.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal pripomenul, že skutočný odkaz povstania bol zatienený účelovou interpretáciou dejín komunistickým režimom a uviedol, že SNP má byť inšpiráciou, ako sa postaviť zlu.

Na dnešnej spomienkovej udalosti sa zúčastnili aj prezident SR Andrej Kiska a predseda vlády Robert Fico. Tí však svoj prejav prednesú počas sobotňajších osláv SNP v Banskej Bystrici. Veniec k pamätníku SNP položili aj viacerí poslanci NR SR z vládnej strany i opozície, aj zástupcovia veľvyslanectiev na Slovensku.

V Bratislave si pripomenuli Slovenské národné povstanie
Foto: SITA/Ján Slovák

Odporúčané články

Vojaci nacvičujú v Bulharsku ostré protiletecké streľby Slováci budú môcť absolvovať dobrovoľnú vojenskú prípravu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...