Obrazom: V Handlovej si pripomenuli obete banského nešťastia

Handlovská baňa
Účastníci Dňa bielych ruží v Handlovej pri Pamätníku baníkom na Ul. 29. augusta. Deň bielych ruží je spomienkou na najväčšiu banskú tragédiu v dejinách slovenského baníctva, pri ktorom dňa 10. augusta 2009 v bani Handlová zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov. Foto: SITA/Peter Rusko

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Pred šiestimi rokmi sa stalo najväčšie banské nešťastie v novodobej slovenskej histórii.

Obeťami banského nešťastia z 10. augusta 2009 sa stali 20 baníci – 11 banských záchranárov a deväť baníkov, ktorí ráno likvidovali požiar v časti Východnej šachty v hĺbke zhruba 330 metrov pod povrchom. Približne o 9:30 sa prerušilo telefonické spojenie a vypadli snímače, ktoré indikujú stav banských plynov. Pravdepodobne vtedy nastal výbuch, ktorého tlaková vlna ľahko zranila aj ďalších deviatich baníkov, vzdialených od miesta nešťastia 150 až 200 metrov.

Obrazom: V Handlovej si pripomenuli obete banského nešťastia:

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo a krajský predseda strany v Trenčianskom kraji Ján Spevár si v pondelok na pietnej spomienke v Handlovej pripomenuli mená všetkých dvadsiatich obetí banského nešťastia. Predstavitelia SDKÚ-DS účasťou na pietnej spomienke vyjadrili hlbokú ľútosť rodinám zosnulých baníkov a záchranárov.

Práve oni sa po nešťastí museli vyrovnať so stratou svojich najbližších. Banská tragédia v Handlovej poukázala na to, aká je práca v podzemí pri dobývaní uhlia či iných nerastných surovín nebezpečná. Za svoju ťažkú a nebezpečnú prácu hlboko pod zemským povrchom zaplatilo 20 obetí najvyššiu cenu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Frešo
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana