Obrazom: V Nepále si minútou ticha uctili obete zemetrasenia

Zemetrasenie v Nepále
Obyvatelia Káthmandu po mesiaci spomínali na obete zemetrasenia. Foto: SITA/AP

KÁTHMANDU 25.mája (WEBNOVINY) – Stovky ľudí si v pondelok v nepálskej metropole Káthmandu pripomenuli presne mesiac od ničivého zemetrasenia, ktoré si vyžiadalo tisíce obetí na životoch.

Približne dvesto ľudí sa zhromaždilo v centre nepálskej metropole na výstavisku Brikuti Mandap, kde zapálili sviečky a obete zemetrasenia si uctili minútou ticha. „Sme tu, aby sme sa modlili za pokoj ľudí, ktorí prišli o život, a tiež, aby sme prisľúbili, že znovuvybudujeme našu krajinu,“ uviedol nepálsky študent Suresh Niraula. Asi 400 osôb zase vytvorilo v pondelok podvečer ľudskú reťaz okolo pozostatkov miestnej vyhliadkovej veže Dharahara, ktorá sa zrútila pri zemetrasení 25. apríla, pričom v nej zahynulo minimálne 50 ľudí.

Obrazom: V nepále si po mesiaci uctili obete zemetrasenia

Nepál 25. apríla zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,8, ktoré zabilo tisíce ľudí a zničilo viac než pol milióna domov, väčšinu z nich vo vidieckych oblastiach odrezaných od rýchlej zdravotníckej starostlivosti. Druhé veľké zemetrasenie s magnitúdou 7,3 udrelo 12. mája 76 kilometrov východne od hlavného mesta Káthmandu, práve keď sa obyvatelia začínali zotavovať z predchádzajúcich otrasov. Celkový počet potvrdených mŕtvych po oboch zemetraseniach je takmer 8 700 ľudí, pričom zranených je asi 16 800 ďalších osôb.

Obrazom: Ničivé zemetrasenie v Nepále

Nepálska vláda a medzinárodné organizácie sa snažia získať sponzorov, ktorý by finančne prispeli na obnovu zdevastovanej krajiny. Organizácia spojených národov (OSN) vyzvala darcov na poskytnutie 423 miliónov dolárov (385 miliónov eur), ktoré vyčíslila ako čiastku potrebnú na pokrytie najurgentnejších výdajov v krajine počas nadchádzajúcich troch mesiacov.

Zástupca OSN Jamie McGoldrick v pondelok uviedol, že doposiaľ sa z tejto čiastky podarilo získať len 22 percent. Do krajiny zároveň stále prúdi humanitárna pomoc v podobe jedla, liekov či stanov, ktoré sú helikoptérami dovážané do odľahlých vysokohorských častí Nepálu, kde buď neexistujú žiadne prístupové cesty alebo ich zablokovali zosuvy pôdy spôsobené zemetrasením.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom