Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V osade Veľká Lomnica vzniknú domy, postavia si ich Rómovia
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sprava: Starosta obce Veľká Lomnica Peter Duda a splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák počas tlačovej besedy k začiatku svojpomocnej výstavby 3 domov v rómskej osade Nový Dvor vo Veľkej Lomnici. Veľká Lomnica, 28. júl 2014. Foto: SITA/Radoslav Maťaš
28. júla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: V osade Nový Dvor si Rómovia postavia vlastné domy

POPRAD 29. júla (WEBNOVINY) – V rómskej osade Nový dvor vo Veľkej Lomnici v pondelok začali s výstavbou dvoch obecných nájomných rodinných domov nižšieho štandardu. Onedlho k nim pribudne aj tretí.

Na výstavbu troch domov získala obec grant 43-tisíc eur z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity. Obec Veľká Lomnica zo svojho rozpočtu vyčlenila na výstavbu domov 5000 eur. „Všetky náklady sú určené výhradne na nákup materiálu, keďže ide o svojpomocnú výstavbu,“ uviedol starosta obce Peter Duda. Z dotácie sa uhradí aj činnosť stavebného dozoru. Hoci rozpočet projektu je napätý, starosta verí, že za 48-tisíc eur sa im podarí postaviť tri nájomné domy.

Obrazom: V osade Nový Dvor si Rómovia postavia domy

Druhá obec na Slovensku

Obec Veľká Lomnica je po Breznici druhou obcou, kde úrad poskytol peniaze na svojpomocnú výstavbu nájomných domov. Treťou samosprávou bude Humenné. „Touto výstavbou chceme viac zapojiť Rómov do pretvárania rómskych osád. Nechceme, aby do osád chodili firmy a zadarmo odovzdávali hotové domy. Toto je projekt, kde aktívne zapojíme Rómov do projektu a znížime tak potrebné financie na projekt a vybudujeme vzťah k týmto objektom,“ uviedol splnomocnenec vlády pre rómske komunity Peter Pollák. Ďalším benefitom projektu je podľa Polláka to, že Rómovia získajú zručnosti, ktoré môžu využiť na trhu práce.

Podľa starostu Veľkej Lomnice je takýto spôsob výstavby domov jedno z riešení, ako zabezpečiť bývanie v tejto komunite. Budúcich nájomníkov vyberala samospráva podľa toho, ako si plnia svoje povinnosti nielen voči obci, ale aj podľa toho, či sú aktívni pri aktivačnej činnosti, alebo ako spolupracujú s terénnymi sociálnymi pracovníkmi.

V osade Veľká Lomnica vzniknú domy, postavia si ich Rómovia
Foto: SITA/Radoslav Maťaš

Zavážila aj dochádzka detí

Pri výbere nájomníkov zavážilo aj to, či deti chodia pravidelne do školy a plnia si svoje školské povinnosti. Ostatným obyvateľom osady chce samospráva takýmto spôsobom ukázať, že ak si budú plniť svoje povinnosti, tak sa im to oplatí.

Nové nájomné domy budú mať podlahovú plochu približne 50 metrov štvorcových. Dom bude nepodpivničený, bez obytného podkrovia. V dome bude kuchyňa spojená s obývacou izbou, spálňa a kúpeľňa so sociálnym zariadením. Rodinné domy zostanú aj po dokončení vo vlastníctve obce. Obyvatelia domov dostanú nájomnú zmluvu na desať rokov. V budúcnosti plánuje obec stavať aj ďalšie nájomné domy.

Podmienkou bude získanie prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja bývania, keďže obec nemá dostatok vlastných prostriedkov. Podľa starostu nájomné bývanie plánuje obec nielen v rómskej osade, ale aj priamo v obci. Požiadavky na bývanie eviduje samospráva nielen zo strany obyvateľov osady, ale aj ostatných obyvateľov obce. Veľká Lomnica má vyše 4 400 obyvateľov, z toho takmer 2 000 Rómov, ktorí žijú prevažne v osade.

Odporúčané články

Najviac miest a obcí s Rómami je v kraji, kde šéfuje Kotleba Obce budú cez eurofondy zamestnávať Rómov, tvrdí Pollák

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...