Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Socha partizána
Vandali natreli sochu partizána naružovo. Foto: SITA/Ján Viazanička
15. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Obrazom: Vandali natreli partizána v Bystrici na ružovo

BANSKÁ BYSTRICA 15. januára (WEBNOVINY) – Kamennú sochu partizána, ktorá stojí na úpätí kopca Urpín pri železničnej stanici Banská Bystrica-mesto v noci na štvrtok nafarbil neznámy vandal či vandali na ružovo. Mestu tým podľa vedúcej oddelenia kultúry na banskobystrickej radnici Jany Pelikánovej spôsobil škodu v odhadovanej výške päť- až desaťtisíc eur.

“Reštaurátor po obhliadke vyjadril názor, že ide o neriedenú fasádnu farbu, a tak je socha natrvalo poškodená.” Polícia podľa krajskej hovorkyne Márie Faltániovej prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci.

Obrazom: Vandali vyčíňali v Banskej Bystrici, sochu partizána natreli na ružovo

Socha partizána vznikla k 20. výročiu Slovenského národného povstania (SNP). Hoci nie je zaevidovaná v mestskom majetku, mesto sa o ňu stará na základe zákona o vojnových hroboch.

Jej zafarbenie je zatiaľ posledným prípadom zo série poškodzovania sôch či exponátov na verejných priestranstvách Banskej Bystrice ružovou farbou. Predtým to boli v roku 2011 prípady pomaľovania jedného z tankov v skanzene bojovej techniky v areáli Pamätníka SNP a stĺpu s erbom mesta pri vstupe do Banskej Bystrice ružovými srdiečkami.

Vandali vyčíňali v Banskej Bystrici, sochu partizána natreli na ružovo
Foto: SITA/Ján Viazanička

Odporúčané články

Pre vandalizmus zrušili školský autobus v Bratislave Bratislavské automaty na lístky MHD poškodila pyrotechnika

Témy

Diskusia

Mstislav Ďumbier Na tej záležitosti z roku 1944 je nie smutný osud tvojho strýka, ale môjho. Na Podpoľaní tie pučistické svine vyhlasovali mobilizáciu ako bežné rukovanie - báli sa chlapom otvorene povedať, že idú bojovať proti 1. SR a prezidentovi Tisovi. Kým... neskutočné kam došla naša spoločnosť. Dokonca sa dozvedám, že partizáni ani nebojovali proti fašistom, lebo tu neboli a dali si si doviezť nejaké figuríny gestapákov. Podľa toho potom žiadny partizán neprišiel o život a tie hroby, kde sú pochovaní je kamufláž?... Anton Pravda Máš pravdu.Hlavne nemajú prácu.A teda, si krátia chvíľky, maľovaním,sprejovaním,vyvracaním hrobov,malými zlodejinkami a podobne.Nech im dajú prácu, a nebudú mať chuť,po robote, ešte aj kdesi pobehovať.Ale keď aj naši kompetentní a možno aj tí istí, čo leštili voľakedy busty Lenina a... Nuž netajím že to vnímam aj tak, niečo v tých židoch zasa zjavne je. Toľké tisíce rokov a prežívajú, ovládajú, riadia, manipulujú. Veľmi tvrdo. Napokon skúsili to aj Angličania, Frantíci, Nemci a akosi sa to zvrtlo skôr či neskôr nazad ako bolo.... Mstislav Ďumbier My sme žiadnych 70 000 židov neposlali do plynu, ale na robotu. A dôkaz o tom poskytuje samotná zmluva, ktorú spísal Tuka s Nemcami, resp. príprava tejto zmluvy. Stručne a jasne - Hitler žiadal židovských chlapov na roboru. Tuka mu...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...