Obrazom: Vesmírna loď Orion dopadla do vôd Tichého oceánu

BRATISLAVA 5. decembra (WEBNOVINY) – Vesmírna loď Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok úspešne absolvovala svoj prvý testovací let.

Odštartovala z Mysu Canaveral na Floride o 7:05 miestneho času (13:05 SEČ) a o 11: 29 (17:29 SEČ) dopadla do vôd Tichého oceánu neďaleko pobrežia Mexika. Táto loď má v budúcnosti slúžiť na pilotované misie na Mesiac, Mars či asteroidy. Počas dnešného letu však na jej palube nebola žiadna posádka.

Obrazom: Vesmírna loď Orion na druhý pokus odštartovala

Orion mal pôvodne odštartovať už vo štvrtok 4. decembra, no pre rôzne technické problémy a tiež silný vietor museli štart posunúť o 24 hodín. Orion vyniesla do vesmíru raketa Delta 4 Heavy. Neskôr by však mal na to slúžiť pripravovaný Space Launch System, ktorý plánujú po prvý raz otestovať v roku 2017 alebo 2018.

Video: Druhý pokus vesmírnej lode Orion bol úspešný

https://www.youtube.com/watch?v=33kv5ORGjYo

Loď počas dnešného letu, ktorý trval štyri hodiny a 24 minút, dvakrát obletela Zem vo výške približne 5 800 kilometrov, pričom pri návrate do atmosféry dosiahla rýchlosť až 32-tisíc kilometrov za hodinu. Jej tepelný štít bol vtedy vystavený teplote 2 200 stupňov Celzia.

Informácie pochádzajú z webstránok www.nasa.gov , www.space.com, www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom